Argunská památková a přírodní rezervace

Zdroje k infoboxu
Zdroje k infoboxu
Argunská památková a přírodní rezervace
Аргунский государственный историко-архитектурный и природный музей-заповедник
Středověká obytná věž v údolí Tazbiči (okres Itum-Kali)
Středověká obytná věž v údolí Tazbiči (okres Itum-Kali)
Základní informace
Vyhlášení1988
Rozloha2 338 km2
Správa64020, Чеченская Республика, г. Грозный, ул.Деловая 19/65
Poloha
StátRuskoRusko Rusko
RepublikaČečensko Čečenská autonomní republika
Souřadnice
Argunská rezervace
Argunská rezervace
Další informace
Webzapovednik-chr.ru
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Argunská památková a přírodní rezervace (oficiální ruský název Аргунский государственный историко-архитектурный и природный музей-заповедник) se rozkládá na ploše 233 800 ha v jižní části Čečenské autonomní republiky Ruské federace.

Vznik rezervace

Argunská státní památková a přírodní rezervace byla vyhlášena usnesením Rady ministrů Čečensko-Ingušské autonomní sovětské socialistické republiky ze dne 15. 11. 1988 na základě usnesení č. 220 Rady ministrů RSFSR ze dne 2. 6. 1988. Cílem vzniku rezervace byla ochrana architektonických a historických památek, jakož i ochrana jedinečných přírodních fenoménů a vzácných a ohrožených druhů fauny a flóry na daném území. Na základě nařízení prezidenta Ruské federace č. 176 ze dne 20. 2.1995 byla Argunská rezervace zařazena do seznamu objektů historického a kulturního dědictví federálního (všeruského) významu.

Území

Rezervace zahrnuje nejvýše položené horské oblasti na jihu Čečenska v okolí soutěsek řek Argunu a Šaro-Argunu, které mají společnou historii a krajinný ráz. Chráněnou oblast tvoří území okresů Šaroj, Itum-Kali, Galan-Čož (do roku 2012 se jednalo o část území okresu Ačchoj-Martan), dále okresu Čeberlojevského (dříve část okresu Vedeno) a části okresu Šatoj.

Předmět ochrany

Nekropole, kultovní místa a středověké pevnosti

Na území Argunské rezervace se nachází na 700 památkově chráněných historických, archeologických a přírodních objektů a staveb, z nichž více než pět desítek je na seznamu památek federálního významu.Včetně objektů, které nejsou zapsány na oficiálních seznamech památek, se na území rezervace nachází kolem 150 opevněných historických sídel, sestávajících z obranných a obytných věží, dále více než 20 kultovních míst, desítky starověkých kyklopských staveb a na 150 podzemních, nadzemních i skalních hrobek. Celkem je na tomto chráněném území na jihu Čečenska více než 2600 zřícenin obranných a strážních věží z období raného i pozdního středověku, z nichž zhruba 200 je v poměrně zachovalém stavu. Stavební a archeologické památky na území rezervace reprezentují historické období v délce 5000 let – od 3. tisíciletí před n. l. a po konec 19. století.[1]

Krajina

Území rezervace má převážně vysokohorský charakter s alpinskými loukami, bukovo-habrovými lesy či dubovými a březovými porosty. Rezervace zahrnuje oblast od severního předhůří Velkého Kavkazu až po hlavní kavkazský hřeben s vrcholy, přesahujícími nadmořskou výšku 4000 metrů. Významnou součást krajiny tvoří vodstvo. Jsou zde horské potoky a řeky, které svým tokem vymodelovaly řadu soutěsek, jezera, z nichž největší jsou Kezenoj-Am a Galajn-Am, nesčetná prameniště a také zdroje minerálních vod.

Fauna

Vyskytují se zde různé druhy šelem, jako jsou lasice, kuny, lišky, jezevci a v neméně hojném počtu také vlci a medvědi. Na území přírodní rezervace žijí též druhy, typické pro tuto oblast: kozorožec kavkazský a levhart perský (neboli levhart kavkazský). Běžnými druhy zdejších savců jsou zajíci, černá a srnčí zvěř. Pokud jde o ryby, nejčastěji se v místních vodách vyskytuje pstruh potoční. V jezeře Kezenoj-Am žije původní endemický a kriticky ohrožený druh ryby – pstruh ezenamský[2]. Kromě obvyklých druhů lesních ptáků jsou v horském regionu zastoupeni i velcí dravci, jako je orel, sokol, jestřáb a sup.[1]

Sídlo správy rezervace

Sídlem správy Argunské památkové a přírodní rezervace je Groznyj. Adresa sídla správy je: 364020,Чеченская Республика, г.Грозный ,ул.Деловая 19/65. Ředitelem správy je Said-Emin Džabrailov (Сайд-Эмин Джабраилов).

Odkazy

Reference

  1. a b Аргунский историко-архитектурный и природный музей-заповедник [online]. Město Argun, 2013-06-14 [cit. 2016-06-03]. Oficiální stránky města. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-08-05. (rusky) 
  2. BioLib.cz – Salmo ezenami (pstruh ezenamský) [online]. BioLib.cz. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Information-silk.svg
Autor: , Licence: CC BY 2.5
A tiny blue 'i' information icon converted from the Silk icon set at famfamfam.com
Flag of Russia.svg
Old flag of Russia from the Tsarist era. This variant is still used today.
Flag of the Chechen Republic.svg
Flag of the Chechen Republic
Green pog.svg
Shiny green button/marker widget.
Russia edcp relief location map.jpg
Autor: Uwe Dedering, Licence: CC BY-SA 3.0
Location map of Russia.

EquiDistantConicProjection : Central parallel :

* N: 54.0° N

Central meridian :

* E: 100.0° E

Standard parallels:

* 1: 49.0° N
* 2: 59.0° N
Made with Natural Earth. Free vector and raster map data @ naturalearthdata.com.