Aridní podnebí
Aridní podnebí, také suché podnebí (z latinského aridus – suchý, vyprahlý, zkratky BWh, BWk) je podle Köppenovy klasifikace podnebí takový typ podnebí, kde je roční úhrn srážek nižší než roční hodnota výparu.[1][2] Jedná se o oblasti se suchým podnebím, pro něž je typická absence nevysychajících řek (výjimkou jsou tzv. alochtonní řeky)[1] či velké amplitudy (výkyvy) teploty ovzduší.[3] Přítomnost tohoto druhu podnebí má za následek vznik pouští, zároveň však není pravidlem, že by tento jev musela doprovázet vysoká teplota.[4] Aridní oblasti se rozdělují na 3 podtypy. V aridních oblastech spadne méně než 250 mm srážek za rok.
Horké aridní podnebí (Bwh)
Vyskytuje se v tropických oblastech. Nejvyšší letní teploty běžně přesahují 40 °C, na některých místech i 45 °C, ale 50 °C překračují vzácně, ale během zimních rán mohou klesat i k bodu mrazu nebo i pod něj.[5] Pravděpodobnost deště je v určitých ročních obdobích vyšší a když už přijde, tak přijde náhle, buď při bouřkách nebo běžném dešti.[6][7] Po náhlých deštích se pouštní rostliny velmi rychle probírají k životu a v následujících týdnech zase uvadnou.
Studené aridní podnebí (Bwk)
Vyskytuje se mírných, subtropických a subpolárních oblastech (ve vysokých horách). Léta nejsou tak horká jako v horkých aridních oblastech a především jsou zde chladné zimy. Průměrná teplota nejchladnějšího měsíce je už pod bodem mrazu nebo v jeho blízkosti[8] a nejnižší teploty mohou klesat i pod −20 °C[9]. V létě pak nejvyšší denní teploty dosahují na většině míst 30 °C až 40 °C.[8] Velkou část vody přináší sníh, který na jaře roztaje.[10] Rostlinám se daří hlavně na jaře nebo na podzim, kdy jsou teploty nejmírnější a výpar nižší.
Mírné aridní podnebí (Bwn)
Velmi vzácný typ, vyskytující se jen v poušti Atacama a pouze několika dalších malých místech na světě (hlavně na pobřeží). Amplituda teploty je celoročně velmi malá. Teploty se stále udržují zhruba mezi 10 °C až 25 °C (na pobřeží, se vzrůstající nadmořskou výškou úměrně klesá). Tak mírné teploty způsobují časté mlhy a nízká oblačnost, přesto však prakticky nikdy neprší, dokonce může být srážek méně než v kterýchkoliv jiných pouštních oblastech.[11] Tyto jevy jsou způsobeny studenými mořskými proudy, např. Peruánským proudem a Benguelským proudem.
Galerie
- Kvetoucí rostliny ve vzácném období deště v poušti Atacama
- Poušť Gobi
- Sněhový poprašek v poušti Atacama
- (c) I, Luca Galuzzi, CC BY-SA 2.5Naprosto pustá krajina na Sahaře
Odkazy
Reference
- ↑ a b SVOBODA, Josef a kolektiv. Encyklopedický slovník geologických věd. Svazek 1., A-M. Praha: Academia, 1983. 916 s. S. 86.
- ↑ MATĚJČEK, Tomáš a kolektiv. Malý geografický a ekologický slovník. 1. vyd. Praha: Česká geografická společnost, 2007. 136 s. ISBN 978-80-86034-68-3. S. 81, 82.
- ↑ TOLA, José. Fyzická geografie. Praha: Fragment, 2005. 96 s. ISBN 80-253-0081-1. S. 52–53.
- ↑ PETRÁNEK, Jan a kolektiv. Encyklopedie geologie. České Budějovice: JIH, 1993. 246 s. ISBN 80-900351-2-4. S. 15.
- ↑ http://weatherspark.com/averages/28528/El-Golea-Ghardaia-Province-Algeria
- ↑ http://weatherspark.com/averages/32777/Riyadh-Saudi-Arabia
- ↑ http://weatherspark.com/averages/28526/Adrar-Algeria
- ↑ a b http://weatherspark.com/averages/30166/Elko-Nevada-United-States
- ↑ http://weatherspark.com/averages/34134/Urumqi-Xinjiang-China
- ↑ Ürümqi Climate, Weather By Month, Average Temperature (China) - Weather Spark. weatherspark.com [online]. [cit. 2024-05-09]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ Antofagasta Climate, Weather By Month, Average Temperature (Chile) - Weather Spark. weatherspark.com [online]. [cit. 2024-05-09]. Dostupné online. (anglicky)
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Aridní oblast na Wikimedia Commons
- (anglicky) FAO – Arid zone forestry: A guide for field technicians… – Arid zone climate
Média použitá na této stránce
Autor:
- Koppen_World_Map_Hi-Res.png: Peel, M. C., Finlayson, B. L., and McMahon, T. A.
(University of Melbourne) - derivative work: Me ne frego (talk)
Updated world map of the Köppen-Geiger climate classification. Hot desert climate (BWh)
Autor: ESO/S. Guisard, Licence: CC BY 4.0
The domes of ESO’s Very Large Telescope sit atop Cerro Paranal, basking in the sunlight of another glorious cloudless day. But something is different about this picture: a fine layer of snow has settled across the desert landscape. This isn’t something you see every day: quite the opposite in fact, as the Atacama Desert gets almost no precipitation.
Several factors contribute to the dry conditions in the Atacama. The Andes mountain range blocks rain from the east, and the Chilean Coast Range from the west. The cold offshore Humboldt current in the Pacific Ocean creates a coastal inversion layer of cool air, which prevents rain clouds from developing. A region of high pressure in the south-eastern Pacific Ocean creates circulating winds, forming an anticyclone, which also helps to keep the climate of the Atacama dry. Thanks to all these factors, the region is widely regarded as the driest place on Earth!
At Paranal, the precipitation levels are usually just a few millimetres per year, with the humidity often dropping below 10%, and temperatures ranging from -8 to 25 degrees Celsius. The dry conditions in the Atacama Desert are a major reason why ESO chose it, and Cerro Paranal, to host the Very Large Telescope. While the very occasional snowfall may temporarily disrupt the dry conditions here, it does at least produce unusual views of rare beauty.
This photograph was taken by ESO Photo Ambassador Stéphane Guisard on 1 August 2011.(c) I, Luca Galuzzi, CC BY-SA 2.5
Sand dunes of Wan Caza in the Sahara desert region of Fezzan in Libya
Saxaul (Haloxylon аmmodendron) in Gobi desert, view on Mongolian Altai, Bayantooroi oazis outskirts, Tsogt sum,Govi-Altai aimag, west Mongolia
Autor: Javier Rubilar, Licence: CC BY-SA 2.0
Flowered desert, at the Atacama desert in Chile
Autor:
- Koppen_World_Map_Hi-Res.png: Peel, M. C., Finlayson, B. L., and McMahon, T. A.
(University of Melbourne) - derivative work: Me ne frego (talk)
Updated world map of the Köppen-Geiger climate classification. Cold desert climate (BWk)