Aristón

Aristón
Narození6. století př. n. l.
Sparta
ÚmrtíDesetiletí do 510 př. n. l.
Povolánívládce
DětiDémaratos
RodičeAgasikles
RodEurypontovci
Funkcespartský král
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Aristón (starořecky Ἀρίστων) byl spartský král z dynastie Eurypontovců. Vládl přibližně od roku 550 před Kr. do roku 515 před Kr. Jeho spolukrálem z královského rodu Agiovců byl Anaxandridas II.

S jeho jménem se pojí významný předěl v seznamu králů Sparty rodu Eurypontovcov, když po králích, jejichž existence je historiky často zpochybňována, Aristona již většina historiků pokládá za nesporně historickou osobu. Ariston syn a nástupce Agasikla nastoupil na trůn kolem roku 550 před Kr. Vládl dlouho, možná i 50 let a jako vládce byl lidem Sparty oblíbený.

Po dvou manželstvích zůstal Ariston bezdětný a proto se oženil potřetí. Jeho třetí manželka, jak napsal historik Herodotos, byla předtím manželkou jeho přítele z dětství Ageta a údajně byla zdaleka nejkrásnější Sparťankou. Třetí manželka mu porodila syna, ale dítě se narodilo už šest měsíců po svatbě. Zprávu o narození dítěte se Ariston dozvěděl v přítomnosti Eforie a poznamenal, že nemůže být jeho, ale později to litoval a dítě považoval za své (Tato jeho slova později poznamenaly život následníka). Dlouho očekávaný syn krále dostal jméno Démaratos, což znamená lidem vymodlený, oddanýť jest, protože se lid Sparty již dlouho modlil, aby se jejich oblíbenému králi narodil následník.

Během vlády Ariston se svým spolukrálem Anaxandridom dobyli Tegeu, která již dlouhá léta odolávala útokům Sparty. Dobytím Tegee Sparťané svou politiku změnily, když na rozdíl od Messen, kterou si zotročili, Tegea se už měla stát jejich spojencem. V Řecku se angažovali při svržení tyranii, čímž prestiž Sparty vzrůstala. Touto politikou si Sparta získala spojence a přibližně v tomto období vznikl i Peloponéský spolek a Tegea se stala jejím klíčovým členem. Sparta tak nastoupila cestu stát se hegemonii v Řecku.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Aristón (kráľ Sparty) na slovenské Wikipedii.

Literatura

  • Herodotos, Historie, I, 65; VI, 61 – 65.
  • Pausanias, Periégésis TES Hellados, 3,7,7;
  • SEKUNDA, Nick. Spartské vojsko. [s.l.]: Grada Publishing, 2008. ISBN 978-80-247-2368-6. (český jazyk) 

Související články

Média použitá na této stránce

Cratère de Vix 0011 cropped.jpg
Autor: Michael Greenhalgh, Licence: CC BY-SA 2.5
Hoplite, detail of the Vix Krater. Hammered bronze sheet, Laconian influence, ca. 510 BC. From the Vix hoard, now in Châtillon-sur-Seine.