Arménské království v Kilíkii

Arménské království v Kilíkii
Կիլիկիոյ Հայկական Թագաւորութիւն
 Arménské knížectví v Kilíkii
 Byzantská říše v době Angelovců
 Rúmský sultanát
11981375Mamlúcký sultanát 
Království Kypru, Jeruzaléma a Arménie 
Ramazanidský bejlik 
Karamanský bejlik 
Vlajka státu
vlajka
Státní znak
znak
Geografie
Mapa
Sis (11981375)
Obyvatelstvo
Počet obyvatel
více než 1 000 000
Národnostní složení
Státní útvar
feudální dědičná monarchie
tategan
Vznik
1198 – korunovace Lva I. prvním arménským králem v Kilíkii
Zánik
1375egyptští mamlúci dobyli hlavní město Sis
Státní útvary a území
Předcházející
Arménské knížectví v KilíkiiArménské knížectví v Kilíkii
Byzantská říše v době AngelovcůByzantská říše v době Angelovců
Rúmský sultanátRúmský sultanát
Následující
Mamlúcký sultanátMamlúcký sultanát
Království Kypru, Jeruzaléma a ArménieKrálovství Kypru, Jeruzaléma a Arménie
Ramazanidský bejlikRamazanidský bejlik
Karamanský bejlikKaramanský bejlik

Arménské království v Kilíkii (arménsky Կիլիկիոյ Հայկական Թագաւորութիւն, Kilikioj Hajkakan Thagauruthjun), neboli zkráceně Kilíkijská Arménie či Malá Arménie (nezaměňovat s Malou Arménií v zeměpisném významu, jež ležela jinde), byl vrcholně středověký státní útvar v historické zemi Kilíkii, na pomezí dnešního jižního Turecka, severozápadní Sýrie a při březích severovýchodní části Středozemního moře.

Hlavním městem Kilikijského království byl Sis, dnešní turecké město Kozan. Během křížových výprav byli Arméni blízkými spojenci evropských křižáků a sami se nazývali baštou křesťanství na východě. Za vlády francouzské dynastie Lusignanů se Arméni, nedávno ještě pod nadvládou Byzance, přiblížili evropským královstvím na Západě díky vazbám ke křižáckým státům Outremeru. Nezávislým státem byla Kilíkijská Arménie přibližně v letech 10781375. Kilíkie od doby, co byli Arméni pod cizí nadvládou, sloužila jako centrum arménské kultury a nacionalismu.

Arménské království v Kilíkii ovládalo velká města a hrady, například přístav Korikos, Partzerpert, Vlaha (dnešní Feke), Hromgla, Tarsos, Anazarbe, Til Hamdoun, Mamistra (dnešní Misis), Adana a přístav Ayas (Aias).

Historie

Arménské království v Kilíkii

První arménský král v Kilíkii Lev I. (1198–1219)

Roku 1198 si Lev II. zabezpečil svou korunu a stal se prvním arménským králem v Kilíkii (jako Lev I.). Koruna poté přešla prostřednictvím druhého manželství Lvovy dcery Isabely na jeho rivaly z rodu Hethumovců. V té době Blízkého východu dosáhli Mongolové, kteří dobyli Velkou Arménii, Mezopotámii, Sýrii a postupovali na Egypt. Mongolské dobytí bylo pro Armény, kteří stále žili ve Velké Arménii na Kavkazu, katastrofou; tento osud se však Kilíkii vyhnul, protože se Mongolové nikdy nepokusili si ji podrobit. Ba naopak, hethumovští králové navázali s mongolským Íl-chanátem přátelské vztahy, čímž si Arméni zajistili z vnějšku bezpečnost. Hethumovští panovníci se dokonce pokusili Mongoly obrátit na křesťanství, avšak marně.

Lusignanové a úpadek království

Rytíři sv. Jana obnovují k roku 1347 náboženství v Arménii. Romantická malba francouzského malíře Henriho Delabordea z roku 1844 zobrazuje krále Konstantina III. (V.), vítěze nad egyptským Mamlúckým sultanátem

Hethumovci vládli v Kilíkii až do zavraždění krále Lva V. roku 1341. Poté byl králem zvolen Lvův bratranec Guy de Lusignan, který vládl jako Konstantin II. Arménský. Dynastie Lusignanů byla francouzského původu, avšak v oblasti měla silnou oporu v Kyperském království, které založil jeruzalémský král, jmenovec nového arménského krále, Guy de Lusignan. Mezi Lusignany na Kypru a Armény byly vždy úzké vztahy. Nicméně když se proevropští Lusignanové chopili moci, pokusili se v Arménii prosadit katolictví a zemi celkově přiblížit západní Evropě. Místní arménští šlechtici změny povětšinou akceptovali, avšak rolnictvo se postavilo proti změnám. Situace nakonec vedla k povstání.

Arménský rytíř (arménský šlechtic následující západní vzor)

Na jaře 1347 bylo království napadeno egyptskými mamlúky, ovšem král Konstantin III. (V.) se dokázal, také s pomocí kyperského loďstva a johanitských rytířů, nakonec ubránit a do roku 1349 osvobodit obsazená města i vůbec východ státu (tzv. rovinatou Kilíkii) až po břehy Alexandrettského zálivu. Mamlúcká vojska se však v roce 1359 opět vrátila a tentokrát již byla úspěšnější: celá východní Kilíkie padla do muslimských rukou, takže Arménské království bylo odkázáno na přežívání v západní hornaté a málo úrodné části země (tzv. drsné Kilíkii). Z trvalé defenzivy už se arménskému státu nepodařilo vymanit.

Pád hlavního města Sisu v dubnu 1375 do rukou muslimů přispěl k definitivnímu konci království. Poslední král Lev VI. zemřel roku 1393exiluPaříži poté, co opakovaně marně žádal o vypravení další křížové výpravy. Titul arménského krále si nakonec přisvojil Lvův bratranec, kyperský král Jakub I., který tak titul spojil již se svými tituly krále Kypru a Jeruzaléma. Poslední nezávislá arménská entita tak byla po třech stovkách let suverenity a rozkvětu zničena.

S poukazem na to F. Nansen napsal:

Když lidé, kteří mají zkušenost se zlým osudem, vybudují vzkvétající stát v cizí zemi, obklíčeni nepřáteli ze všech stran a pokračují ve své existenci další tři staletí, není to než podpis mimořádné síly uvnitř těchto lidí.

Rozšíření arménské populace v Kilíkii

Arménská mince z let 1080–1375

Ačkoliv Mamlúci převzali nad Kilíkii kontrolu, nebyli s to ji udržet napořád. Turecké kmeny, které vedl válečník Tamerlán, si prorazily cestu Kilíkií a utvrdily se zde. Ve výsledku na třicet tisíc Arménů opustilo kilikijskou pevninu a usadilo se na Kypru, kde žili pod francouzskou a poté benátskou vládou až do roku 1489.

Arméni, kteří zůstali v Kilíkii zde přetrvali jako národnostní a náboženská menšina v rámci Osmanské říše až do Arménské genocidy roku 1915. Jejich potomci jsou nyní rozptýleni v arménské diaspoře a Svaté arménské diecéziAnteliasu v dnešním Libanonu.

Státní symboly

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Armenian Kingdom of Cilicia na anglické Wikipedii.

Literatura

  • T. S. R. Boase (Hrsg), The Cilician Kingdom of Armenia. Scottish Academic Press, 1978.
  • RUNCIMAN, Steven. A history of the Crusades. vol. 1, The first Crusades and the foundation of the Kingdom of Jerusalem. Cambridge: Cambridge University Press, 1999. 376 s. Dostupné online. ISBN 0-521-06161-X. (anglicky) 
  • RUNCIMAN, Steven. A history of the crusades. Vol. 2, The Kingdom of Jerusalem and the Frankish East : 1100-1187. London: Penguin Books, 1990. 376 s. ISBN 0-14-013704-1. (anglicky) 
  • RUNCIMAN, Steven. A history of the Crusades. vol. 3, The kingdom of Acre and the later crusades. London ; New-York ; Toronto: Penguin Books, 1990. 529 s. ISBN 0-14-013705-X. (anglicky) 
  • Jacob G. Ghazarian: The Armenian Kingdom Cilicia during the Crusades. Richmond 2000.
  • C. Mutafian: La Cilicie au carrefour des empires. 2 Bde. Paris 1988.
  • C. Mutafian: Le Royaume arménien de Cilicie. 12e-14e siècle. Paris 1993.
  • Bedros A. Tekeyan: Bibliography of Cilician Armenia : 1500-2000 / Bibliographie de la Cilicie Armenienne. 2. rev. & augmented ed. Tekeyan, Laval, Quebec 2001, ISBN 2-9806391-1-7

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

FlagKilikia.svg
Флаг династии Рубинянов, был послан им Папой Римским Целестином III в 1197 году
Armenian Cilicia (Catalan Atlas, 1375).png
Autor: Samhanin, rework according to the Catalan Atlas by User:पाटलिपुत्र, Licence: CC BY-SA 3.0
Armenian Cilicia (Catalan Atlas, 1375), as seen in the Catalan Atlas (inside Armenian Cilicia, the fortified city with green walls)
Flag of Lusignan dynasty.webp
Autor: Pontic2006, Licence: CC BY-SA 4.0
The Flag of Armenian Lusignan dynasty, which was first submitted to the red-blue-yellow colors, in fact, had suffered changes: Added two were sharp and some star.
Flag of the Rubenid Dynasty.svg
Autor: Samhanin, Licence: CC BY-SA 3.0
Flag of the Rubenid Dynasty
Mameluke Flag.svg

Mameluke Flag over Cairo according to the Catalan Atlas c. 1375 created by James Dahl. The golden banner is supposedly identical to the Ayyubid banner.

Warning WARNING: This image is somewhat speculative. It is drawn after the Catalan Atlas, a primary source of the late 14th century. This means that the flag is indeed attested in a (Western) source dated to the Mamluk period, but it does not follow that this flag was indeed in use, let alone that it is "the" Mamluk flag.
Cilician Armenia-cs.svg
Autor: Sémhur translated by Jklamo, Licence: CC BY-SA 3.0
Česká mapa Arménského království v Kilíkii během 13. století
RubenidCOA.svg
Autor: , Licence: CC BY-SA 3.0
Coat of Arms of the Rubenid dynasty of Armenia
FlagKilikia.png
(c) Gegart na projektu Wikipedie v jazyce ruština, CC BY-SA 3.0
Flag of Kilikia - Cilicia
Double-headed eagle of the Sultanate of Rum.svg
Autor: Samhanin, Licence: CC0
Double-headed eagle of the Sultanate of Rum
Coin06of.jpg

Maneta Of kilikiyskogo Armenian reign, 1048-1375.

Source: Ruskana Wikipedia
Flag of Cunio.svg
Flag of Cunio
Byzantine labarum according to coins.png
Autor: Dragovit, Licence: CC BY-SA 4.0
Byzantine labarum of Constantine VIII, Romanos III, Michael IV., Zoe, Theodora, Constantine X, Michael VII, Nikephoros III, Alexios I etc according to various coins from Constantinople. On the coins of the following Byzantine emperors, the labarum was replaced by the Patriarchal cross.
Royal banner of Janus of Cyprus.svg
Autor: Samhanin, Licence: CC0
Royal banner of Janus of Cyprus.
Coat of arms of the Armenian Kingdom of Cilicia.svg
Autor: Samhanin, Licence: CC BY-SA 3.0
Coat of arms of the Armenian Kingdom of Cilicia during the reign of Hethumid dynasty
Coat of Arms of the House of Lusignan (Kings of Armenia).svg
Autor: James2813, Licence: CC BY-SA 4.0
Coat of arms of the Kings of Armenia of the House of Lusignan.
Ձիավոր.jpg
ՁԻԱՒՈՐ ՀԱՅ Ի ԹԱԳԱՒՈՐՈՒԹԵԱՆ ՍԻՍՈՒԱՆԱՅ Հայ Ձիավոր Կիլիկիո Հայոց թագավորությունից: Հ. Ղևոնդ Ալիշան, «Սիսուան»
Armenian Cilicia with crosses (Catalan Atlas, 1375).png
Autor: पाटलिपुत्र, Licence: CC BY-SA 4.0
Armenian Cilicia (Catalan Atlas, 1375), as seen in the Catalan Atlas (inside Armenian Cilicia, the fortified city with green walls)