Arsen Alachverdijev

Arsen Alachverdijev
Alachverdijev během MS 1973
Alachverdijev během MS 1973
Osobní informace
Datum narození24. ledna 1949 (75 let)
Místo narozeníMagaramkent, Dagestán, Rusko
ObčanstvíSovětský svazSovětský svaz Sovětský svaz
Výška154 cm
Hmotnost52 kg
Sportovní informace
Sportzápas – volný styl
Disciplínamuší váha
TýmBurevestnik Machačkala, Petrel Machačkala
Účast na LOHLOH 1972
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přehled medailí
Olympijské kruhy Zápas ve volném stylu na OH
stříbro1972 Mnichovmuší váha
Mistrovství světa v zápasu ve volném stylu
stříbro1973 Teheránmuší váha
Mistrovství Evropy v zápasu ve volném stylu
Světový pohár v zápasu ve volném stylu
zlato1973 Toledomuší váha

Arsen Šachlamazovič Alachverdijev (rusky Арсен Шахламазович Алахвердиев, * 24. ledna 1949, Magaramkent, Dagestán) je bývalý sovětský zápasník ve volném stylu a stříbrný medailista z Letních olympijských her 1972 v Mnichově v muší váze, je vítězem Světového poháru, držitel stříbrné medaile z mistrovství světa a trojnásobný mistr Evropy.

Životopis

Alachverdijev se narodil v městečku Magaramkent v Dagestánu poblíž ázerbájdžánských hranic. K zápasu se dostal v roce 1964, kdy studoval na střední škole, již dokončil v roce 1966. Jeho vzorem byl mnohonásobný mistr světa v zápase Ali Alijev. V roce 1971 absolvoval Státní dagestánský technický institut v Machačkale. Po skončení své kariéry pracoval jeden rok jako technický inženýr, ale poté se k zápasu vrátil jako trenér. Jeho syn Velichan Alachverdijev se stal také zápasníkem a je medailistou z mistrovství Evropy.

Na mistrovství SSSR dal poprvé o sobě vědět v roce 1970, kdy obsadil 4. místo, poté se postupně zlepšoval a v olympijském roce byl stříbrný a byl vybrán pro boj na olympijských hrách do Mnichova. Mistrem své země se stal paradoxně až v roce 1975 na Spartakiádě národů SSSR, kdy už měl u sebe tři zlaté medaile z mistrovství Evropy. Se zápasem aktivně skončil v roce 1979.

Alachverdijev na olympijských hrách 1972

Na olympijských hrách 1972 Alachverdijev porazil v 1. kole Mohammeda Arefa z Afghánistánu s jedním trestným bodem, ve 2. kole pak Wanelge Castilla z Panamy s připsaným 0.5 trestného bodu a ve 3. kole ztratil jeden bod při výhře nad Mongolem Dordžovdynem Ganbatem. V dalším zápasem položil na lopatky Itala Vincenzo Grassiho, načež zaznamenal remízu s Rumunem Pietru Ciarnăuem. Na cestě do finále jej ale ještě čekal Ind Sudeš Kumar, nad nímž zvítězil se ztrátou jednoho bodu. Do finále o medaile vstoupil s 5.5 trestnými body, ale dobře věděl, že skvělý Japonec Kijomi Kato má pouhý 1.5 bodu. Když pak souboj s Kim Gwong-Hyongem z KLDR skončil remízou 2:2, byl zápas o zlato formální a Alachverdijev v něm na body prohrál. Stříbrná medaile byla Alachverdijevovým největším sportovním úspěchem.

Úspěchy na mistrovstvích Evropy a světa

Už před olympiádou se zúčastnil Alachverdijev mistrovství Ebropy konané v Katovicích a hned získal svůj první evropský titul, když skončil před Bulharem Baju Bajevem a Rumunem Emilem Butu. Rok po olympiádě sahal Alachverdijev po zlatu i na mistrovství světa v Teheránu. Tam však byl nad jeho síly domácí zápasník Ebráhím Džavádí, za stříbrným Alachverdijevem zůstal Japonec Júdži Takada. Týž rok obhájil v Lausanne titul mistra Evropy, když předčil Ali Rızu Alana z Turecka a Maďara Henrika Gála. Po roční pauze získal třetí titul v Ludwigshafenu v roce 1975, kdy za ním opět skončil Ali Rıza Alan a třetí byl Polák Władysław Stecyk.

Odkazy

Reference

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Алахвердиев, Арсен Шахламазович na ruské Wikipedii a Arsen Alakhverdiyev na anglické Wikipedii.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Olympic rings.svg
Olympic Rings without "rims" (gaps between the rings), As used, eg. in the logos of the 2008 and 2016 Olympics. The colour scheme applied here pertains to the 2016 Olympics in Rio de Janeiro.
Olympic rings without rims.svg
Olympic Rings without "rims" (gaps between the rings), As used, eg. in the logos of the 2008 and 2016 Olympics. The colour scheme applied here pertains to the 2016 Olympics in Rio de Janeiro.
Flag of Finland.svg
Finská vlajka
Flag of Yugoslavia (1946-1992).svg
Flag of the Socialist Federal Republic of Yugoslavia (1946-1992).
The design (blazon) is defined in Article 4 of the Constitution for the Republic of Yugoslavia (1946). [1]
Flag of Georgia (Pantone).svg
Georgian flag in Pantone MS.
Arsen Allakhverdiyev 1973.jpg
52 kg podium at the 1973 World Freestyle Wrestling Championships in Tehran