Arsia Mons

Arsia Mons
Topografická mapa Arsia Mons a okolí
Topografická mapa Arsia Mons a okolí
Poloha9,4°S × 239,5°E
Útvarštítová sopka
Výška16 km (9 km nad okolní terén)
Rozměr1430 km

Arsia Mons je sopka na Marsu. Je nejjižnější ze tří vulkánů, které jsou společně známe pod názvem Tharsis Montes, která je situována do oblasti Tharsis nedaleko rovníku planety Mars na severní polokouli. Směrem na sever od vulkánu se nalézá Pavonis Mons a ještě dále severně je situována sopka Ascraeus Mons. Největší hora soustavy Olympus Mons je situován severozápadním směrem od vulkánu. Arsa Mons se nachází na souřadnicích 120° západní délky a 9° jižní šířky.

Arsia Mons byla změřena na 9 km výšky vzhledem k okolnímu terénu a rozměr celého sopečného vulkánu byl stanoven na 350 km. Kaldera na vrcholu je přes 110 km široká (jiný zdroj uvádí 120 km) a je tedy větší než na sopkách Ascraeus Mons a Pavions Mons. Jedná se o druhou největší známou kalderu. Podobně jako u Olympus Mons bude i její složení odpovídat málo viskózním lávám typu Pahoe-hoe (bazické lávy). Na jedné straně sopky je možné pozorovat ztuhlý unikající výtok (lalok) lávy ze zhroucené stěny kaldery.

Na svahu sopky byla pozorována hluboká propast či jáma, která zasahuje minimálně 78 metrů pod povrch planety. Její původ je nejasný, ale předpokládá se, že je spojena s vulkanickou aktivitou.[1]

Reference

  1. Astronomický snímek dne - Detail díry v Marsu [online]. [cit. 2007-09-28]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Mars Hubble.jpg
NASA's Hubble Space Telescope took the picture of Mars on June 26, 2001, when Mars was approximately 68 million kilometers (43 million miles) from Earth — the closest Mars has ever been to Earth since 1988. Hubble can see details as small as 16 kilometers (10 miles) across. The colors have been carefully balanced to give a realistic view of Mars' hues as they might appear through a telescope. Especially striking is the large amount of seasonal dust storm activity seen in this image. One large storm system is churning high above the northern polar cap (top of image), and a smaller dust storm cloud can be seen nearby. Another large dust storm is spilling out of the giant Hellas impact basin in the Southern Hemisphere (lower right).
MOLA arsia mons.jpg
Autor: Martin Pauer (Power), Licence: CC BY 3.0
Arsia Mons (Mars) topography