** Starty a góly za reprezentaci aktuální k 30. květnu 2016
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Artūrs Karašausks (* 29. ledna 1992, Riga[1]) je lotyšský fotbalový útočník, od srpna 2016 působící v klubu FC Wil. Mimo Lotyšsko působil na klubové úrovni v Rusku, Polsku a na Ukrajině. Je bývalým mládežnickým a současným seniorským reprezentantem Lotyšska.

Klubová kariéra

Svoji fotbalovou kariéru začal v týmu JFC Skonto, kde prošel všemi mládežnickými kategoriemi.

JFK Olimps/RFS

V roce 2008 přestoupil do mužstva JFK Olimps, kde působil do roku 2009. Celkem za tým nastoupil k 18 střetnutím, ve kterých se 10x gólově prosadil.

Skonto Riga

Před sezonou 2009 se vrátil do Skonta, kde ve zmíněném ročníku získal s týmem mistrovský titul. Na podzim 2010 hostoval v ukrajinském FK Dněpr Dněpropetrovsk, odkud se v zimě 2010/11 vrátil do svého mateřského klubu, se kterým získal ve druhé polovině ročníku Lotyšský fotbalový pohár. Následoval další hostování, tentokrát v jiném lotyšském klubu FB Gulbene. V sezoně 2013 se stal se 16 brankami společně s Andrejsem Kovaļovsem (tehdy FC Daugava) nejlepším střelcem Virslīgy. Tento úspěch mu pomohl k následnému angažmá v Rusku, kde hostoval v FK Rubinu Kazani. Po podzimu 2015 stráveném opět ve Skontu, zamířil v lednu 2016 hostovat do polského Piastu Gliwice. Na konci dubna 2016 se vrátil zpět do svého mateřského klubu.[2]

FK Dněpr Dněpropetrovsk (hostování)

Před sezonou 2010/11 zamířil na hostování do klubu FK Dněpr Dněpropetrovsk. Za tým vstřelil dva góly v deseti zápasech.

FB Gulbene (hostování)

V létě 2012 se stal novou posilou FB Gulbene, kam odešel na půl roku hostovat. Odehrál zde 15 střetnutí, v nichž 1x rozvlnil síť.

FK Rubin Kazaň (hostování)

Před jarní částí ročníku 2013/14 odešel na hostování do Ruska, do klubu FK Rubin Kazaň. Působil zde půl roku, ale během této doby nenaskočil do žádného soutěžního utkání.

Piast Gliwice (hostování)

V lednu 2016 zamířil na půlroční hostování s opcí na přestup do Piastu Gliwice, tou dobou vedoucího týmu polské Ekstraklasy.[3][4] V Ekstraklase za Piast debutoval v ligovém utkání 26. kola (4. 3. 2016) proti Wisłe Kraków (remíza 1:1), když v 85. minutě vystřídal Pawła Moskwika.[5] Na konci dubna 2016 mu bylo předčasně ukončeno hostování a vrátil se zpět do Skonta.[2] Celkem za tým během jarní části ročníku odehrál 2 zápasy, gól v nich nedal.

FC Wil

V srpnu 2016 se stal novou posilou švýcarského týmu FC Wil, kde podepsal kontrakt do léta 2019.[6]

Reprezentační kariéra

Artūrs Karašausks je bývalým mládežnickým reprezentantem Lotyšska. Nastupoval postupně za výběry U17, U19 a U21.

V A-mužstvu Lotyšska debutoval 5. 6. 2010 v přátelském utkání v anglickém městě Milton Keynes proti reprezentaci Ghany (prohra 0:1).[7]

Odkazy

Reference

1. Profil hráče, transfermarkt.co.uk
  2. a b Artūrs Karašausks odszedł z Piasta, 90minut.pl, citováno 30. 4. 2016 (polsky)
  3. Arturs Karasausks podpisał kontrakt z Piastem Gliwice, piast-gliwice.eu, citováno 26. 1. 2016 (polsky)
  4. Artūrs Karašausks w Piaście, 90minut.pl, citováno 27. 1. 2016 (polsky)
  5. Wisła Kraków - Piast Gliwice 1:1, eurofotbal.cz, citováno 4. 3. 2016
  6. Artūrs Karašausks piłkarzem FC Wil 1900, 90minut.pl, citováno 18. 8. 2016 (polsky)
  7. Profil hráče – reprezentační statistiky v A-mužstvu[nedostupný zdroj], eu-football.info (česky)(rusky)(anglicky)