Art deco

Klasické kubické křeslo ve stylu art deco
Kovové vázy a mísy Pal-Bell, design Maurice Ascalon (19132003)
Automobil Nash Ambassador, jehož design je ovlivněn stylem Art deco

Art deco je univerzální dekorativní styl, který se rozšířil především v Evropě a v USA ve 20. a 30. letech dvacátého století v průmyslu a řemesle. Nese rysy mnoha směrů, především kubismu, futurismu a secese.

Vznik

Vznik tohoto stylu sahá do začátku 20. století, kdy byla ve Francii značně rozšířena secese – se svými jednoduchými liniemi a křiklavou barevností. Vedle secese se začaly v architektuře prosazovat modernistické tendence a v umění nové moderní styly – především kubismus.

Tyto trendy a jisté „šílení“ společnosti vším moderním (což bylo do určité míry ovlivněno novými vynálezy a rozvojem průmyslu) se skloubily v novém stylu, jež se poprvé prezentoval v roce 1925 v Paříži, ve které se konala v témže roce výstava dekorativního umění (Exposition Internationale des Arts Décoratifs et industriels Modernes). Na této výstavě byly vystavovány užité předměty ovlivněny modernismem. [1]

Vývoj a rozšíření

Třebaže byl nový styl art deco ve svém počátku v jistém smyslu styl luxusní a určený především pro bohaté lidi, získal si ohromnou oblibu v široké veřejnosti. Jeho typické rysy tak byly reprodukovány v masovém měřítku a v mnoha oborech.

Oblasti rozšíření

Hlavní oblasti, ve kterých se styl art deco prosadil:

Předměty denní potřeby

Předměty určené ke každodenní činnosti se vyznačovaly vysokým leskem, zjednodušenými liniemi a čistými barvami. Na výrobu takových předmětů jako jsou pudřenky, zrcátka, náramkové hodinky či osvětlovací tělesa se začaly hojně používat materiály jako: sklo, keramika, moderní bakelit nebo leštěný chrom.

Výtvarné umění

Plakáty a obaly knih se vyznačovaly silnými konturami, jasnými barvami a výraznými písmeny. Dobrým příkladem je úvodní sekvence ve filmech studia Universal Pictures – otáčející se planeta a zářící sluneční soustava s nápisem universal, jež se používá dodnes.

Na obrazech vynikaly výrazné barvy a tonální kontrasty, simulující ve své době oblíbené lesklé materiály. Klíčovou představitelkou malby ve stylu art deco je Tamara de Lempicka. [1]

Automobilismus

Art deco výrazně ovlivnil design rodícího se automobilismu. Typické jsou tvarově jednoduché automobily proudnicového tvaru s luxusním interiérem (pohodlná sedačka nebo dřevěné obklady interiéru).

Architektura

Nejlepším reprezentantem tohoto stylu v architektuře je slavná budova Chrysler Building v centru New Yorku; na této stavbě jsou patrné hlavní rysy: pevně daná linie (na rozdíl od „křivolaké“ secese) a dekorativní interiér. Českým představitelem stylu art deco je hotel Alcron postavený v roce 1932 Aloisem Kroftou.

Vliv

Minulost před první světovou válkou

Art deco nebyl jednotný styl, ale soubor různých a někdy protichůdných stylů.[2] V architektuře byl art deco nástupcem secese a reakcí na ni, stylem, který v Evropě vzkvétal v letech 1895 až 1900 a koexistoval s výtvarným a neoklasicistním stylem, které dominovaly evropské a americké architektuře. V roce 1905 Eugène Grasset napsal a publikoval Metodu kompozičního designu "Prvky přímek",[3] v níž systematicky zkoumal dekorativní aspekty geometrických prvků, tvarů, motivů a jejich variací v kontrastu (a jako odklon od) zvlněného secesního stylu Hectora Guimarda, tak populárního v Paříži o několik let dříve.

Starověké a mimoevropské civilizace

Art Deco si vypůjčilo a využilo mnoho různých stylů v dekoraci. Patřilo k nim i postmoderní umění z celého světa, které je k vidění v Muzeu Louvre, Muzeu člověka a Národním muzeu afrického a oceánského umění. Zájem o archeologii byl populární také díky vykopávkám v Pompejích, Troji a hrobce faraona z 18. dynastie – Tutanchamona. Umělci a designéři kombinovali motivy ze starověkého Egypta,[4] Afriky, Mezopotámie, Řecka, Říma, Asie, Mezoameriky a Oceánie s prvky doby strojové.[5][6]

První avantgardní hnutí 20. století

Mezi další vypůjčené styly patřily futurismus, orfismus, funkcionalismus a modernismus obecně. Kubismus odhaluje svůj dekorativní potenciál v estetice art deco, když je přenesen z plátna na textilní materiál nebo tapetu. Sonya Delaunay prezentuje své návrhy oděvů v abstraktním a geometrickém stylu, "jako živé obrazy nebo sochy živých forem".[7]

Galerie

Odkazy

Reference

  1. a b HODGEOVÁ, Susie. Stručný příběh žen v umění. Praha: Grada Publishing, 2021. ISBN 978-80-271-1255-5. S. 31. 
  2. Modern Art - Art Deco. www.historyofcreativity.com [online]. [cit. 2023-10-05]. Dostupné online. 
  3. Cubism and Fashion. books.google.com [online]. [cit. 2023-10-05]. Dostupné online. 
  4. Art Deco. www.britannica.com [online]. [cit. 2023-10-05]. Dostupné online. 
  5. 10,000 Years of Art. books.google.com [online]. [cit. 2023-10-05]. Dostupné online. 
  6. 100 Ideas that Changed Architecture. books.google.com [online]. [cit. 2023-10-05]. Dostupné online. 
  7. Sonia Delaunay: 8 Facts on the Queen of Abstract Art. www.thecollector.com [online]. [cit. 2023-10-05]. Dostupné online. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Maurice Ascalon Pal-Bell Art Deco.jpg
Autor: No machine-readable author provided. Toksook assumed (based on copyright claims)., Licence: CC BY 2.5

Art Deco metalware designed by the sculptor and industrial designer Maurice Ascalon and manufactured by the Pal-Bell Company in Tel-Aviv, Israel circa 1939-1950.

I am the trademark holder of Pal-Bell Co. Ltd., and the copyright holder of this image and grant the licenses herein specified for free reproduction of the image. Eric Ascalon, Ascalon Studios, Inc.
City Hall Rotunda2.jpg
Autor: Ilpo's Sojourn, Licence: CC BY 2.0

Art Deco style staircase and reliefs in the rotunda of the Burbank City Hall.

• A 1943 civic building in Burbank, California.
Chrysler building- top.jpg
Autor:

Původně soubor načetl Petri Krohn na projektu Wikipedie v jazyce angličtina

Later versions were uploaded by Cacophony at en.wikipedia., Licence: CC BY-SA 3.0
New Yorker Chrysler Building, oberer Gebäudeteil, vom östlichen Teil der 42. Straße aus gesehen.
The water bar in the Hall of Waters.jpg
Autor: Eric Mueller from Los Angeles, California, USA, Licence: CC BY-SA 2.0
A side view of the water bar at the Hall of Waters, Excelsior Springs, Missouri, USA (1936 - 1938)
Czech art deco carafe.jpg
Autor: Adam von Weisberg, Licence: CC BY-SA 3.0
Crech art deco carafe
Eastern Columbia Building entrance.jpg
Photo of the en:Eastern Columbia Building front entrance looking up at tilework above the doors.
Beau Brownie.jpg
Autor: User Ericd on en.wikipedia, Licence: CC BY-SA 3.0
Kodak Beau Brownie design by Walter Dorwin Teague.
1946 Nash Ambassador Slipstream 4-door sedan NJ.jpg
1946 Ambassador "Slipstream" four-door sedan by Nash Motors. The 1947 model differed from the 1946 model in having longer bars in the radiator grille. This body shape was introduced in 1942. Photographed at the AMCRC (AMC Rambler Club) car show that was held in Somerset, New Jersey. August 8 and 9, 2003.
ART DECO.jpg
Autor: UweBesendoerfer/MichaelPopp/kultsessel, Licence: CC BY-SA 3.0
Foto eines typischen ART DECO Clubsessels. Die kubische Form war grundlegendes Kennzeichen dieser Epoche.