Artemis Efeská

Artemis (Diana) Efeská
Socha Artemis nalezená v Efesu
Socha Artemis nalezená v Efesu
Symbolyjelen, včela, medvědice, koruna v podobě opevnění, svatozář, množství ženských prs
SídloOlymp
RodičeZeus a Létó
SourozenciApollón
Římský ekvivalentDiana
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Artemis Efeská (někdy také označována latinizovaně jako Diana Efeská) je helénská univerzální bohyně, resp. specifická podoba řecké bohyně Artemis (Diany), byla zejména uctívaná v maloasijském městě Efes, kde měla centrum svého kultu, ale jak nasvědčuje výskyt jejího zpodobnění, své příznivce si našla i na mnoha jiných místech starověkého světa. Jako patronce města Efes jí zde byl vybudován velkolepý chrám zvaný Artemision, který je dnes považován za jeden ze sedmi divů starověkého světa.

Artemidin kult v Efesu

Pozůstatky Artemidina chrámu
Mince císaře Gordiana s efeským chrámem a sochou Artemis

Efeská Artemis je pozdější helénskou formou řecké bohyně lovu a Měsíce. Kult pod vlivem antické filosofie, zvláště období pozdní antiky, které se vyznačovalo hledáním univerzálního božstva, ale i kvůli silným orientálním vlivům, jako byly šířící se helénizované kulty mateřských bohyň frýžské Kybelé a egyptské Isis. Efeská Artemis v náboženských představách přesáhla svou původní roli mladé panenské lovkyně a ochránkyně zvířat, kterou tradičně zastávala v hierarchii olympských božstev, a stala se samostatným univerzálním božstvem, jako Bohyně Matka a živitelka tvorstva. To potvrzuje i na antické poměry neobvyklá podoba efeské Artemis. Uvnitř efeského chrámu se nacházela její socha v podobě královny s gestem vřele natažených rukou, hlásící velký ikonografický skok od dívky s lukem k univerzální bohyni matce a tím i posunu od tradičního řeckého polyteismu blíže k monoteismu. Pro efeskou Artemis jako bohyni přírody jsou typickým symbolem ženská ňadra, jimiž živí veškerý život. Podle rozšířené pověsti měla tato socha spadnout z nebe jako dar a požehnání lidem a Efesané jí měli postavit chrám. V této podobě mohla Artemis i v rámci Římské říše konkurovat a lépe doplňovat jiné orientální kulty mateřských bohyň, jako již výše zmíněná Kybelé či helénizovaná Isis, obě se těšily v Římské říši mimořádné úctě a jejich kulty přesáhly oblast jejich původu. Také efeský kult byl velmi vlivný, jak naznačuje spousta dochovaných reprodukcí soch efeské Artemis, i zmínka v Bibli v 19. kapitole knihy Skutky apoštolů (kdy apoštol Pavel musel údajně čelit nepokojům místních obyvatel). Chrám byl významným poutním místem a město z toho mělo značný užitek.

Artemidin chrám v Efesu

Podrobnější informace naleznete v článku Artemidin chrám v Efesu.

Galerie

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Efez 2015 04745.JPG
Autor: Ratomir Wilkowski RODZIMOWIERCA.PL, Licence: CC BY 3.0
Artemis. Ruiny antycznego miasta Efez.
Epoca romana, busto di dea dell'abbondanza (artemide efesina).jpg
Autor: Sailko, Licence: CC BY-SA 4.0
This is a photo of a monument which is part of cultural heritage of Italy. This monument participates in the contest Wiki Loves Monuments Italia 2017. See authorisations.
JRSLM 300116 Artemis of Ephesus.jpg
Autor: Oren Rozen, Licence: CC BY-SA 4.0
Sculpture of Artemis of Ephesus found in Caesarea, on display in the Israel Museum in Jerusalem
Artémis-Musée d'histoire de Marseille.jpg
Autor: Rvalette, Licence: CC BY-SA 4.0
Statuette en marbre de la déesse Artémis au musée d'histoire de Marseille.
Artemide efesina, frammentaria.jpg
Autor: Sailko, Licence: CC BY-SA 4.0
This is a photo of a monument which is part of cultural heritage of Italy. This monument participates in the contest Wiki Loves Monuments Italia 2016. See authorisations.
Ac artemisephesus.jpg
(c) Adam Carr at the English Wikipedia, CC BY-SA 3.0
Temple of Artemis, Ephesus, Turkey
Artemis Ephesia Louvre CA1202.jpg
Autor: unknown, Licence: CC BY 2.5
Artemis of Ephesus. Terracotta figurine of Smyrna, 1st century BC
Statue of Artemis (5282695469).jpg
Autor: David Stanley from Nanaimo, Canada, Licence: CC BY 2.0
A statue of Artemis found in 1912 near the amphitheater in Leptis Magna, now in the National Museum, Tripoli.
Paolo Monti - Servizio fotografico (Selçuk, 1962) - BEIC 6333019.jpg
Autor: Paolo Monti , Licence: CC BY-SA 4.0
Servizio fotografico : Selçuk, 1962 / Paolo Monti. - Foglio: 1, Fotogrammi complessivi: 7/20 : Diapositiva, sviluppo cromogeno/ pellicola ; 35 mm. - ((Sullo chassis delle diapositive iscrizione manoscritta: "Efeso". - Sullo chassisdi alcune diapositive impressi numeri. - Le diapositive nn. 01-03; 05-08; 14-16 costituiscono altre serie. - Le tasche del foglio in pvc corrispondenti alle diapositive nn. 17, 18, 19 e 20 sono vuote. - Fonte: Rubrica di Paolo Monti: Diapositive 24x36mm (1948-1982), presso Archivio Paolo Monti. Rubrica con elenco soggetti e numeri di inventario (da 1 a 1000) corrispondenti ai fogli a tasche in pvc in cui sono contenute le diapositive.
Artemis of Ephesus MAN Napoli Inv6278.jpg
Autor: unknown, Licence: CC BY 2.5
Statue of the type of the Artemis of Ephesus. The head, hands and feet are a modern restoration by Giuseppe Valadier.
Templum Dianae Ephesinae.PNG
Reverse of coin of Gordianus with the temple of Artemesis at Ephesus and legend ЄΦЄCΙΩΝ·Γ·ΝЄΟΚΟΡΩΝ (of the Ephesians Neokors Three). On the reverse the legend round the head of the emperor reads ΑΥΤ·Μ·ΑΝΤ·ΓΟΡΔΙΑΝΟC (Autokrator Markos Antonios Gordianos = Imperator Marcus Antonius Gordianus).
1473 - Archaeological Museum, Athens - Ephesian Artemis - Photo by Giovanni Dall'Orto, Nov 13 2009.jpg
Autor: Giovanni Dall'Orto, Licence: Attribution
Artemis of Ephesus. 1st century BC. Currently on display in Room 31 of the National Archaeological Museum in Athens. Picture by Giovanni Dall'Orto, November 11 2009.