Askaridióza ptáků

Askaridióza (škrkavčitost) je parazitární onemocnění ptáků vyvolávané hlísticemi z rodu Ascaridia. U kurovitých (Galliformes), holubů, divoce nebo v zajetí žijících ptáků je původcem nejčastěji Ascaridia galli (škrkavka slepičí); z dalších druhů škrkavek (askaridií) se u ptáků vyskytují A. columbae, A. compar, A. dissimilis a A. numidae.

Škrkavky parazitují v tenkém střevu, při silnějších infekcí se mohou nacházet také v jícnu, voleti, žaludku, vejcovodu, tělní dutině, játrech i slepých střevech. Onemocnění se u ptáků projevuje poklesem živé hmotnosti, anorexií, průjmem, celkovou slabostí a někdy i nervovými příznaky a úhynem. Askaridióza také negativně ovlivňuje průběh jiných infekcí, např. kokcidiózu, choleru nebo infekční bronchitidu (synergismus). A. galli může také přechovávat a přenášet ptačí reovirusy.[1] Zajímavým, zejména z hlediska konzumentů, je občasný nález parazita ve slepičím vejci, kdy se škrkavka dostane do vajíčka pravděpodobně migrací z kloaky do vejcovodu.[2]

Diagnostika

Diagnóza askaridiózy je založena na nálezu cizopasníků anebo jejich vajíček v trusu živých ptáků nebo ve střevě ptáků uhynulých. Při ovoskopickém vyšetření se nesmí vajíčka škrkavek zaměnit za vajíčka heterakid, která jim jsou velmi podobná.

Terapie a prevence

U drůbeže se onemocnění vyskytuje nejčastěji při výběhovém systému chovu, v drobnochovech. Dobře udržovaná hluboká podestýlka působí tlumivě na dozrávání vajíček, vlhká podestýlka naopak umožňuje jejich dlouhodobé přežívání. Hlavními zdroji infekce jsou zamořené výběhy a kontakt mladé drůbeže s dospělými ptáky. Výběhy se ozdravují častým kosením trávy, aby sluneční paprsky měly přístup k vrchní vrstvě půdy, dále odstraňováním trusu z okolí kurníku, vápněním a střídáním výběhů. Velký význam má plnohodnotná výživa, zejména dostatek vitamínu A. Léčebně se používají anthelmintika. Vypuzené červy je třeba s trusem spálit nebo neškodně odstranit.Larvy škrkavek jsou v období vývoje ve střevě k anthelmintikům mnohem odolnější než dospělí červi.

Literatura

  • JURAJDA, Vladimír. Nemoci drůbeže a ptactva – metabolické poruchy, parazitární infekce nemoci trávicího ústrojí. 1. vyd. Brno: ES VFU Brno, 2003. 167 s. ISBN 80-7305-456-6. 
  • SAIF, Y.M. et al. Diseases of Poultry. 11. vyd. Ames, USA: Iowa State Press, Blackwell Publ. Comp., 2003. 1231 s. Dostupné online. ISBN 0-8138-0423-X. (anglicky) 
  • KLIMEŠ, B. Choroby drůbeže. 1. vyd. Praha: SZN, 1970. 544 s. 

Reference

  1. Calnek, B.W. et al. (1997): Diseases of Poultry. 10th Edit., Mosby-Wolfe Publishing, London, England, 1080 s.
  2. Reid, W.M. et al. (1973), Poult. Sci. 52: 2316-2324

Související články