Asystolie
Asystolie je stav, kdy srdce nevykazuje žádnou elektrickou aktivitu, tedy ani aktivitu mechanickou, která je na elektrické aktivitě závislá. Dochází k srdeční zástavě, zástavě oběhu a není-li stav urgentně a úspěšně řešen, i ke smrti jedince. Stav lze diagnostikovat pomocí elektrokardiografie, kdy na EKG křivce zaznamenáme rovnou čáru (izoelektrická linie). K zástavě srdeční, která se projeví bezvědomím, nehmatným pulzem, zástavou dýchání, však mohou vést i jiné poruchy srdečního rytmu.
Příčiny asystolie
Většinou se vyvíjí z jiné srdeční arytmie zvláště z fibrilace komor, která nakonec v asystolii přechází. Mluvíme tak o sekundární asystolii. Asi 20% případů jsou asystolie primární, která vzniká při potlačení aktivity sinoatriálního uzlu jako hlavního zdroje vzruchů, i podřazených náhradních center. Možnou příčinou jsou těžké změny ve vnitřním prostředí organizmu - hypoxémie, acidóza, extrémní koncentrace draslíku (hyperkalémie či hypokalémie), extrémně nízký krevní cukr (hypoglykémie), hypotermie, předávkování léky či účinkem jiných toxických létek, srdeční tamponáda, tenzní pneumothorax, plicní embolie, infarkt myokardu, těžká ztráta tekutin (hypovolémie). K asystolii se také řadí extrémní případ atrioventrikulární blokády, kdy pracují srdeční předsíně (takže na EKG zaznamenáme ze síní pocházející P-vlny), ale při potlačené funkci náhradních center zcela chybí aktivita srdečních komor a důsledek je tak stejný jako u asystolie.
Léčba
Základem léčby je kardiopulmonální resuscitace a podávání adrenalinu, aby bylo zajištěno alespoň základní okysličení mozku. V některých případech je možno urgentně řešit vyvolávající příčinu, pak je šance na obnovení srdeční činnosti vyšší. Jinak ale u asystolie je pravděpodobnost léčebného úspěchu podstatně menší než u arytmií, které je možno řešit defibrilací. Pokud nedojde k obnovení oběhu během asi pěti minut, je vysoká pravděpodobnost těžkého poškození mozku či mozkové smrti.
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Asystolie na Wikimedia Commons
- www.techmed.sk/asystolia/
Přečtěte si prosím pokyny pro využití článků o zdravotnictví.
Média použitá na této stránce
Star of life, blue version. Represents the Rod of Asclepius, with a snake around it, on a 6-branch star shaped as the cross of 3 thick 3:1 rectangles.
Design:
The logo is basically unicolor, most often a slate or medium blue, but this design uses a slightly lighter shade of blue for the outer outline of the cross, and the outlines of the rod and of the snake. The background is transparent (but the star includes a small inner plain white outline). This makes this image usable and visible on any background, including blue. The light shade of color for the outlines makes the form more visible at smaller resolutions, so that the image can easily be used as an icon.
This SVG file was manually created to specify alignments, to use only integers at the core 192x192 size, to get smooth curves on connection points (without any angle), to make a perfect logo centered in a exact square, to use a more precise geometry for the star and to use slate blue color with slightly lighter outlines on the cross, the rod and snake.
Finally, the SVG file is clean and contains no unnecessary XML elements or attributes, CSS styles or transforms that are usually added silently by common SVG editors (like Sodipodi or Inkscape) and that just pollute the final document, so it just needs the core SVG elements for the rendering. This is why its file size is so small.Autor: James Heilman, MD, Licence: CC BY-SA 3.0
A couple beats of normal sinus followed by asystole.