Atalští Turkmeni

Atalští Turkmeni
Atalyň Türkmenleri - Аталың Түркменлери
Туркмены Атала - Turkmeny Atala
Populace
celkově 33,053
Rusko Astrachaňská oblast520[1]
Jazyk(y)
velkoigdirská turkmenština, truhménská turkmenština,
ruština
Náboženství
sunnitský islám
Příbuzné národy
Turkmeni, Truhméni

Atalští Turkmeni (vlastním jazykem Atalyň Türkmenleri, İgdir millet, doslova Igdirský lid; turecky Atal Türkmenleri; rusky Туркмены Атала → Turkmeny Atala, Бейк-Туркмены → Bejk-Turkmeny), jsou Turkický národ, který tvoří hlavní část obyvatelstva obce Atal v Astrachaňské oblasti Ruské federace. Etymologicky jsou odkazováni k potomkům středověkých Oguzů a tvoří etnografickou skupinu Turkmenů. Podle sčítání lidu z roku 2002 byl jejich celkový počet včetně Kavkazských Turkmenů (Truhméni) [Туркмены (трухмены, тюрк с языком туркменским → Turek s jazykem Turkmenů)], Atalských Turkmenů a Turkmenů žijících v Ruské federaci 33 053[1]. Jejich mateřské nářečí spadá pod turkmenský jazyk, který patří do skupiny západoturkických jazyků, podskupiny „Šahz“, také nazývaných „Turkic-i Kadim“, Oghuzské větvě makrojazyků - východní Torkama-ani jazyky. Atalští Turkmeni jsou muslimové, vyznávající sunnitskou větev islámu.

Dějiny

Atalští Turkmeni pocházejí z Turkmenských (Oguzové) kmenů Igdirů, Čavdurů a Sojunadžhiů, jež na konci 17. století a počátku 18. století společně migrovali přes poloostrov Mangyšlak k povodí dolního Itilu. Dělí se na pět rodů (Mamıt, Gökler, Tever, Goldaglı, Jahšıhodža). Navíc jsou mezi nimi příslušníci rodů a klanů, kteří nemají žádný vztah k Turkmenům-Igdirům. Malá část Atalských Turkmenů se považuje za potomky Pečeněhů, pocházejících ze zbytků Chazarského kaganátu. Patří sem rody Ellindel, An-Vollar, Arindan, Irrahir, Intedaal. Tyto rody tvoří většinu obyvatel obce.

Jazyk

Atalští Turkmeni mluví dvěma dialekty jazyka Turkmenů - dialektem Truhménů a velkoigdirskou turkmenštinou (rusky великоигдырский диалект → velikoigdyrskij dialekt).

Truhménsky dialekt Atalských Turkmenů je podobný dialektu Kavkazských Turkmenů (Truhméni), čili truhménskému jazyku. Rozdíly vznikají pouze ve fonetické struktuře slov a ve slovní zásobě, nejsou ale nijak významné.

Velkoigdirský dialekt je tvořen kombinací turkmenského jazyka Igdirů a národů, které žili v Atalu před příchodem Mangyšlakských Turkmenů. Dialekt se výrazně odklání od standardního jazyka, a to zejména z fonetického hlediska. Je u něj také jasně patrný vliv jazyka Nogajů, zejména v truhménském dialektu. V tomto ohledu si Velkoigdirské nářečí zachovalo čistotu, protože bylo použito pro psaní a komunikaci v šlechtických kruzích.

Odkazy

Reference

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Atal Türkmenleri na turecké Wikipedii a Туркмены Атала na ruské Wikipedii.

  1. a b Том 4 — Национальный состав и владение языками, гражданство. браузере Таблица „Национальный состав населения“. [s.l.]: [s.n.] Dostupné v archivu pořízeném dne 2020-01-09. (rusky)  Archivováno 9. 1. 2020 na Wayback Machine.

Související články

Média použitá na této stránce

Flag of Russia.svg
Old flag of Russia from the Tsarist era. This variant is still used today.