Atletika

Atletika
Bývalý světový rekordman na 100 m Asafa Powell na MS v roce 2007.
Bývalý světový rekordman na 100 m Asafa Powell na MS v roce 2007.
Nadřazené odvětví
Sport
Disciplíny
sprinty, běhy, vrhy a hody, skoky, chůze aj.
Vrcholné soutěže
LOHod roku 1896
MSod roku 1983
MEod roku 1934
Mezinárodní federace
NázevMezinárodní asociace atletických federací (IAAF)
Založena1912
Webiaaf.org
Národní svaz
NázevČeský atletický svaz
Založen1897
Webatletika.cz

Atletika (z řeckého áthleon) je základní sportovní odvětví, které zahrnuje přirozené pohybové vlastnosti člověka, tj. běhy, chůzi, skoky, vrhy a hody; původně znamenala boj, závodění.

Atletika zahrnuje různorodé pohybové činnosti, jejichž obsahem jsou pohyby cyklické, acyklické a smíšené podle charakteru jednotlivých disciplín. Uplatňují se při ní také základní dynamické zákony - jde o přechod z klidu do pohybu (start), změnu směru pohybu (odraz při skoku), dokončení pohybu (doskok). V atletických disciplínách se uplatňuje pohyb rovnoměrný (např. běh v trati) nebo pohyb rovnoměrně zrychlený přímočarý či rotační (např. vrh koulí a hod diskem). Atletika zajišťuje všestranný rozvoj a současně poskytuje široký výběr pro sportovní vyžití. Atletická cvičení mohou být prováděna i v přírodních podmínkách (louka, les, park), což zvyšuje jejich emocionálnost a zdravotní význam. Jsou součástí tělesné přípravy většiny sportu (např. skok do dálky, hod do dálky).

Cvičení, převzatá v novém věku ze starořecké atletiky, se rozdělila na dvě sportovní odvětví:

Historie

Kolébkou organizované atletiky se stalo antické Řecko, kde byla atletika hlavní náplní antických olympijských her. Starověký pentathlon (pětiboj) obsahoval kromě zápasu i běh, skoky, hod diskem a hod oštěpem. V době feudalismu se pěstovaly běhy, skoky a hody v rámci lidových her a slavností jako nenáročná zábava bez přesných pravidel.

Začátky atletiky jako novodobého sportovního odvětví jsou spjaty s Anglií. Již v 17. století se zde konaly závody v běhu, především na dlouhé vzdálenosti. V počátcích se závodů zúčastňovali profesionálové; sázelo se na vítězství jak mezi diváky, tak i mezi závodníky. Teprve v polovině 19. století se tvořily kroužky amatérů, a to nejprve na školách, později vznikaly sportovní kluby. První záznam o závodech je z univerzitních kolejí. V programu závodů se začínají objevovat i technické disciplíny, tj. skok do dálky a do výšky, vrh kamenem, hod kriketovým míčkem a kladivem. V tomto období vznikl statut závodníka amatéra. Jeho formulace umožňovala účast na oficiálních závodech pouze příslušníkům šlechty, univerzitním studentům a duševním pracovníkům. Roku 1880 tato konzervativní amatérská definice zanikla a závodění bylo zpřístupněno širší veřejnosti. Ve 2. polovině 19. století se začíná atletika šířit z Anglie na evropskou pevninu i do zámoří. Atletické federace jednotlivých zemí Evropy vznikly převážně koncem 19. století, zejména vlivem novodobých olympijských her.

Atletický program I. OH 1896 byl stanoven Mezinárodním olympijským výborem, obsahoval 12 disciplín a byl určen pouze pro muže. V roce 1912, v době pořádáni V. OH, byla ustavena Mezinárodní amatérská atletická federace. Od této doby se považují světové atletické rekordy za právoplatné a atletická pravidla za oficiální. V období mezi dvěma válkami zaznamenala atletika další rozvoj, rozšířil se počet zájemců a se změnou techniky jednotlivých disciplín a přizpůsobením pravidel se zvýšila výkonnost. Prudký vzestup výkonnosti ale nastal až po 2. světové válce.

Pokusy o uplatněni žen v atletice se datují již do doby před 1. světovou válkou, organizovaně se však ženská atletika uplatňuje až po válce. Roku 1921 byl založen Mezinárodní ženský sportovní svaz (Fédération Sportive Féminine Internationale, FSFI) a roku 1922 byly uspořádány I. ženské světové hry v Paříži převážně s atletickým programem. Olympijských soutěží v atletice se ženy poprvé zúčastnily v roce 1928.

Vznik a rozvoj atletiky na českém území byl spojen se založením Sokola.

Nadnárodní soutěže

Sprint na 200 m na MS 2005 v Helsinkách
Atletika na Olympijských hrách 1996 v Atlantě - 100 metrů překážek ženy

Domácí soutěže

Halová mistrovství České republiky v lehké atletice

Mistrovství České republiky v lehké atletice na dráze

Mistrovství České republiky mimo dráhu

Externí odkazy

  • Slovníkové heslo atletika ve Wikislovníku

Média použitá na této stránce

Osaka07 D1M M100M Heat Astafa Powell.jpg
Autor: Eckhard Pecher (Arcimboldo), Licence: CC BY 2.5
World Athletics Championships 2007 in Osaka - World Record Holder Asafa Powell running away from Keston Bledman (left) and Florin Suciu (middle) during the first round heat in the men's 100 meters.
200metres Helsinki2005.jpg
Autor: Zen, Licence: CC BY-SA 2.5
A 200 metres run at the 2005 Athletics World Championships in Helsinki.
JO Atlanta 1996 - Stade.jpg
100 m hurdles 1996 Olympics in Atlanta: Nicole Ramalalanirina (MAD), Lynda Goode (USA), Natalya Shekhodanova (RUS), Brigita Bukovec (SLO), Michelle Freeman (JAM), Julie Baumann (SUI), Kristin Patzwahl (GER), Angie Thorp (GBR)

Source description:

  • PHIL ID# 1489
  • Title: 1996 Atlanta Olympics--track and field.
  • Content Provider(s): CDC/Dr. Edwin P. Ewing, Jr.
  • Provider E-Mail: ---
  • Creation Date: (1996)
  • Description: Olympic Stadium. Crowd scene. Women's 100m hurdles.
  • Source Library: PHIL
  • Photo Credit: ---