Attis
Attis | |
---|---|
![]() | |
![]() | |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Attis (/ˈætɪs/; starořecky: Ἄττις, také Ἄτυς, Ἄττυς, Ἄττης) byl bůh, původně ve frýgické, později v řecké a římské mytologii. Byl manželem Agdistis, které Řekové říkali Kybelé, a s níž byl spojen orgiastický kult. Jeho kněží byli eunuchové (galli), což souviselo s Attisovou kastrací v mýtu. Ve frýgické tradici byl zejména vegetačním božstvem. Jeho kult má počátky kolem roku 1250 př. n. l. v Dindymonu v Malé Asii (dnešní Gediz v Turecku). Později byl uctíván ve velkém frýgickém obchodním centru Pessinousu, které leželo v závětří posvátné hory Agdistis. Hora byla personifikována jako daimón, kterého si Řekové spojovali s Velkou Matkou Kybelé. Na konci 4. století př. n. l. se kult Attise dostal do řeckého kulturního prostoru, a to patrně díky cestovateli Pausaniásovi. Příběh si uchoval některé výrazně neřecké prvky. Attis byl Řeky ztotožňován s Iasionem, chotí Velké Matky v samothráckých mystériích, a řecký mýtus o lásce Afrodity k mladému Anchísésovi byl pravděpodobně také odvozen z Attisova mýtu.[1] Attisův kult se později stal populárním ve starém Římě.[2] V jedné ze svých nejslavnějších básní o Attisovi psal Catullus, stejně tak Ovidius ve svých Proměnách, který o něm uvádí, navzdory mýtu, že se po smrti proměnil v borovici. Ve 2. století se Attis v Římě stal solárním božstvem.[3] Hymnus na Matku bohů císaře Juliana obsahuje podrobnou novoplatónskou analýzu mýtu o Attisovi a zdá se, že Julianus Attise ztotožnil s přírodou. V roce 1675 Jean-Baptiste Lully složil operu s názvem Atys. V roce 1780 složil Niccolo Piccinni stejnojmenné dílo. Novověcí učenci nesprávně ztotožňovali Attise s egejským Atysem, synem Kroisosvým, o němž se zmiňuje Hérodotos. Dlouhotrvající omyl lze stále nalézt i v moderních zdrojích. Nejznámějším zobrazením Attise je socha v životní velikosti objevená roku 1867 v Ostia Antica. Je v majetku Vatikánských muzeí.
Mýtus

Pausaniás vyprávěl, že daimon Agdistis měl zpočátku mužské i ženské pohlavní orgány. Olympští bohové se Agdistise báli a spikli se proti němu. Způsobili, že se Agditis omylem vykastroval a ztratil své mužské orgány. Z krve Agdistise vyklíčil mandloň. Když na něm dozrály plody, Nana, dcera řeky Sangarius, vzala madle do dlaně, a tím otěhotněla. Porodila Attise, kterého pak opustila. O dítě se staral kozel. Dlouhovlasý Attis vyrostl do krásy. Agdistis, kterou Pausaniás ztotožnil s Kybelé, se do něj zamilovala. Attisovi pěstouni ho však poslali do Pessinousu, kde se měl oženit s královou dcerou. Podle některých verzí byl tímto králem známý Midas. Právě když se zpívala svatební píseň, objevila se Agdistis/Kybelé ve své nadpozemské podobě a Attis z toho zešílel. V důsledku toho se vykastroval pod borovicí. Když zemřel na následky zranění, která si takto způsobil, vyrostly z jeho krve fialky. Král Attise následoval a taktéž sám sebe vykastroval a stal se prvním eunuchem ve službách Agdistis. Zdrcená Agdistis prosila Dia, aby se Attisovo tělo nerozložilo. Zeus se slitoval a Atiise znovu oživil. Tím se stal Atiis bohem či polobohem. Když sousední Lýdie ovládla Frýgii, Attis Lýdům nabídl kult bohyně matky Kybelé, čímž prý vyvolal žárlivost Dia, který poslal kance, aby zničil lýdskou úrodu. Nakonec tento kanec zabil i Attise. Pausanias tím vysvětlil, proč Galové, kteří obývali Pessinous, nejedli vepřové maso. To měl být také důvod, proč se v Římě eunuchové sloužící Kybelé nazývali galli.
Reference
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Attis na anglické Wikipedii.
- ↑ Attis - Phrygian Eunuch God. Theoi.com [online]. [cit. 2025-02-03]. Dostupné online.
- ↑ BREMMER, Jan N. Attis: A Greek God in Anatolian Pessinous and Catullan Rome. Mnemosyne. 2004, roč. 57, čís. 5, s. 534–573. Dostupné online [cit. 2025-02-03]. ISSN 0026-7074.
- ↑ Attis. Britannica.com [online]. [cit. 2025-02-03]. Dostupné online. (anglicky)
Externí odkazy
Obrázky, zvuky či videa k tématu Attis na Wikimedia Commons
Média použitá na této stránce
Autor: Dennis G. Jarvis, Licence: CC BY-SA 2.0
Statue of a reclining Attis. The Shrine of Attis is situated to the east of the Campus of the Magna Mater in Ostia.
In the apse is a plaster cast (the original is in the Vatican Museums) of a statue of a reclining Attis, after the emasculation. In his left hand is a shepherd's crook, in his right hand a pomegranate. His head is crowned with bronze rays of the sun and on his Phrygian cap is a crescent moon. This suggests astrological aspects: Attis was regarded as a solar deity and identified with the moon-god Men. He is leaning on a bust, probably the personification of the river Gallos, where he had died. His posture is reminiscent of river gods (the river Gallos), but the statue also brings to mind sarcophagi, with a depiction of the deceased on the lid. The statue is a dedication by C. Cartilius Euplus
Autor: Showerman, Grant, 1870-1935, Licence: No restrictions
Identifier: greatmotherofgo00show (find matches)
Title: The Attis from Ostia
Year: 1901 (1900s)
Authors: Showerman, Grant, 1870-1935
Subjects: Cybele (Goddess) Mythology, Classical
Publisher: Madison
Contributing Library: Robarts - University of Toronto
Digitizing Sponsor: University of Toronto
View Book Page: Book Viewer
About This Book: Catalog Entry
View All Images: All Images From Book
Click here to view book online to see this illustration in context in a browseable online version of this book.
Text Appearing Before Image:
s of the universe; in which case the gift of a silver image of the moon by a priest, as well as the phrases Troi^v Acvkcov acr-rpwv, ao-repuTos ttIXos, Attis Xevkos would possess a significance which they do not have when we think of Attis only as the shepherd-lover or as the symbol of vegetation. 82 The interpretation of Attis as a symbol of the sun, or as having a cosmic significance, was a product of syncretism. The task of transforming the Phrygian companion of the Mother into such a symbol, however, was from the natur eof the case of little difficulty. First, the Mother herself had long been regarded as the earth; second, the time of the principal ceremonies of the cult, the March equinox, naturally lent an astronomical significance to the deities honored; and third, the legend of a Great Mother with a son and daughter Helios and Selene had become current long 81 C. I. L. VI 499 sqq., 508, 511. ^Ibid. IX 3146; Hippol. Bef. V 9; Jul. Or. V 135 B; Babr. Fab.CXXVI; RoschQrs Lex. s. v. Attis 720.
Text Appearing After Image:
c a 33 o SHOWERMAN — THE GREAT MOTHER. 289 before. Diodorus III 57 records the tale. Basileia, the daughter of Ge, was called the Great Mother because of her motherly care for her brothers after the death of Ge. Such was her sagacity that after the death of her father she was entrusted with the government of the land. Influenced by the desire to leave heirs to the throne, she finally wedded Hyperion, and bore Helios and Selene, both marvels of beauty and wisdom. Her brothers, however, fearing that Hyperion would possess the realm, slew him and drowned Helios in the Eridanus. Selene, grief-stricken at her loss, destroyed herself, while Basileia, searching by the river for the body of Helios, swooned and had a vision in which her son bade her not to mourn, for her children were to become beings of immortal nature, and the sun, hitherto called the sacred fire, was now to be called Helios, and the moon Selene, instead of Mene. Regaining consciousness, Basileia recounted her dream, gave command
Note About Images