Aurebesh

Aurebesh
Star-Wars-aurek-besh-alphabet-chart.svg
Mluvené jazykyBasic
Vytvořeno25 000 BBY
Časové obdobíÉra Staré Republiky
Období Impéria
Období Nové republiky
Předchůdce
Rakatanské znaky
  • Aurebesh
SestryMandalorianské písmo
Poznámka: Tato stránka může obsahovat fonetické symboly IPA v kódování Unicode.

Aurebesh je znaková sada využívající se k zápisu jazyku basic ve fiktivním světě Star Wars. Jeho název je spojením názvů prvních dvou znaků Aurek a Besh (podobně jako "abeceda").

Výskyt

Aurebesh se poprvé vyskytl v remasterované verzi Hvězdné Války: Epizoda IV: Nová naděje z roku 1977 kde přepisoval do té doby tradiční angličtinou napsaný nápis "Power – Tractor beam 12 (sec. N6)". Od té doby se zjevuje nejen v nové trilogii, ale zejména tvoří tradiční tvář počítačových her s tematikou hvězdných válek. Nejširší využití se mu dostalo pravděpodobně ve hře Star Wars: Knights of the Old Republic, kde byl používán na nápisech dveří hangárů, kantýn a obchodů. Jako designový prvek jej lze spatřit v hlavním menu Star Wars: Jedi Knight: Jedi Academy a na oficiálních stránkách Star Wars: The Old Republic.

Historie

Obecně dominuje závěr, že Aurebesh vznikl transformací ze znakové sady Rakatanského nekonečného impéria (stejné rasy, která vytvořila Star Forge), které ovládlo galaxii 25 000 let před bitvou o Yavin zobrazené v Epizodě IV. Jeho historie tedy přesahuje i celou starou republiku.

Média použitá na této stránce

Star-Wars-aurek-besh-alphabet-chart.svg
Table of the "Aurebesh" (sometimes "Aurek-besh" or "Aurabesh") alphabet, one of a number of writing systems used in the galaxy of the Star Wars films. The alphabetical order shown is the one in the original graphic captioned "The Aurebesh (A Star Wars Alphabet) S. Crane • 8/26/93 Freehand 3.1"[1] while most subsequent published sources show the letters corresponding to Latin digraphs ("ch", "ae", "eo", "kh", "ng", "oo", "sh", "th") grouped together at the end after the 26 letters corresponding to the single Latin letters "a"-"z"... There is a set of numerals which was subsequently devised for the Aurebesh, but the films commonly use ordinary Arabic (Hindu) numerals, so I haven't bothered to include them in this chart. All text in image was converted to paths for better display.