Automobilové a technické muzeum Sinsheim

Automobilové a technické muzeum Sinsheim
Část venkovní expozice
Část venkovní expozice
Údaje o muzeu
StátNěmeckoNěmecko Německo
Založeno1981
Zeměpisné souřadnice
Webové stránky
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Iljušin Il-18 v muzeu
Concorde a Tu-144 na střeše muzea

Automobilové a technické muzeum Sinsheim (Technik-Museum Sinsheim) se nachází ve městě Sinsheim, nedaleko Mannheimu. Toto muzeum spolupracuje s nedalekým Technickým muzeem Speyer (Technik-Museum Speyer), které je odtud vzdáleno 30 minut jízdy autem.

Popis

Na ploše 50 000 m2 (z toho 30 000 m2 je krytých) je umístěno více než 3 000 exponátů. V areálu je kromě několika restaurací i kino IMAX 3D.

Děti tu mají k dispozici řadu atrakcí souvisejících s dopravou, mohou se prohánět v miniaturních autech, využívat různé simulátory i kupř. skluzavky z opravdových letadel.

Muzeum je financováno ze vstupného, z darů a příspěvků členů spolku Auto + Technik Museum Sinsheim e. V., který muzeum spravuje a řídí. Je otevřeno každý den v roce a navštíví ho ročně více než milion návštěvníků.

Historie

V roce 1980 se dohodla skupina sběratelů a restaurátorů, že zpřístupní své sbírky široké veřejnosti. Založili spolek a na ploše 5 000 m2 otevřeli 6. května 1981 Auto & Technikmuseum Sinsheim.

V roce 1982 získalo muzeum do svých sbírek Modrý plamen (Blue Flame), speciální vůz s raketovým motorem, který byl zkonstruován pro překonání hranice rychlostního rekordu, či rotor vrtule větrné elektrárny typu Growian.

Roku 1988 obohatilo jeho sbírky několik letadel – Douglas DC-3, vrtulník řady Boeing, vyřazený Iljušin Il-14, který sem dopravil vrtulník. O rok později přibyl v rozloženém stavu Tupolev Tu-134.

Sbírka automobilů byla v roce 1990 rozšířena o expozici vozů Formule 1, rozsahem největší v Evropě.

Od začátku 21. století získalo muzeum do svých sbírek další letadla. Roku 2001 byl na střechu haly instalován nadzvukový letoun Tupolev Tu-144, roku 2004 vedle něho přibyl francouzský Concorde. Od roku 2005 je zde vystaven kanadský protipožární letoun Canadair CL-215.

Sbírky

Muzeum nabízí k prohlídce celou škálu dopravních prostředků – auta, motorky, závodní auta, vojenská vozidla, také je tu k vidění sbírka dětských autíček, historická jízdní kola i parní lokomotivy.

Kromě toho je tu k vidění celá řada letadel – až na několik výjimek je možné si je prohlédnout i zevnitř. Největšími atrakcemi jsou oba nadzvukové letouny. Tupolev TU-144 má za sebou 4 000 letových kilometrů a Air France poskytla muzeu Concorde za symbolickou cenu 1 €. Sinsheim je jediné místo na světě, kde je možné zhlédnout obě nadzvuková letadla vedle sebe. Také je tu vystaven československý cvičný letoun Aero L-39 Albatros a historické bojovné letouny (kupř. Junkers Ju 87 – Stuka [štuka] střemhlavý bombardovací letoun Luftwaffe).

Exponáty jsou členěny tematicky a návštěvníci si je mohou prohlédnout z bezprostřední blízkosti. Ke každému vystavenému kusu je k dispozici tabulka s nejdůležitějšími technickými údaji, řidčeji jsou obsaženy informace o historickém vývoji apod. Na přání poskytuje muzeum prohlídky s odborným výkladem.

Celkově je tu vystaveno více než 300 historických automobilů, 200 motorek, 27 lokomotiv, 60 letadel, 150 traktorů a další technické exponáty.

Přístupná letadla

Automobily

Vojenská technika

Externí odkazy

Média použitá na této stránce