** Starty a góly za reprezentaci aktuální k

Axel Laurent Angel Lambert Witsel (* 12. ledna 1989 Lutych) je belgický profesionální fotbalista, který hraje na pozici defensivního záložníka za španělský klub Atlético Madrid a za belgický národní tým. Účastník MS 2014 v Brazílii a EURA 2016 ve Francii.

Klubová kariéra

Standard Lutych

V belgickém klubu Standard Lutych, v němž fotbalově vyrůstal, získal dvakrát ligový titul a jednou národní pohár. V sezóně 2008/09 Standard dokázal obhájit ligový titul v závěrečném dvouzápasovém playoff proti rivalu Anderlechtu Brusel (oba kluby měly na konci shodně po 77 bodech, v Belgii v tomto případě následuje finálové playoff). Witsel jediným gólem rozhodl 24. května 2009 v odvetném zápase o vítězství Standardu 1:0 a tím i o titulu.[1]

Witsel obdržel také nejvyšší individuální ocenění – belgickou Zlatou kopačku, která se uděluje nejlepšímu fotbalistovi belgické ligy (získal ji za rok 2008).[2] 30. srpna 2009 způsobil nevybíravým faulem polskému reprezentantovi Marcinu Wasilewskému otevřenou zlomeninu holenní a lýtkové kosti ve 24. minutě zápasu Jupiler League mezi Anderlechtem Brusel a Standardem Lutych, který skončil remízou 1:1. Ihned dostal červenou kartu a následně trest zákazu startu na 10 ligových utkání.[3][4]

Axel Witsel v dresu Benficy Lisabon.

Benfica Lisabon

Po 6 letech se v roce 2011 přesunul do Portugalska do Benfiky Lisabon. Zde podepsal 5letý kontrakt s výstupní klauzulí na 40 mil. .[2] V Benfice strávil pouze jednu sezónu.

Witsel se dvakrát střelecky prosadil ve 4. předkole Ligy mistrů 24. srpna 2011 proti nizozemskému klubu FC Twente, čímž pomohl portugalskému klubu k postupu do základní skupiny, Benfica zvítězila 3:1 a celkové skóre z tohoto dvojzápasu měla 5:3).[5] V základní skupině postoupila Benfica z prvního místa se ziskem 12 bodů do osmifinále proti Zenitu Petrohrad, přes nějž postoupila po výsledcích 2:3 a 2:0 (celkové skóre 4:3). Ve čtvrtfinále pak přišla dvakrát porážka od pozdějšího vítěze celé Ligy mistrů – anglického velkoklubu Chelsea FC (0:1 a 1:2).

9. ledna 2012 vsítil úvodní gól v portugalském ligovém poháru (v 11. minutě) proti Vitórii Guimarães, Benfica zvítězila nakonec rozdílem třídy 4:1.[6] Další gól v poháru přidal proti Santa Claře 18. ledna 2012, když v 76. minutě stanovil konečné skóre 2:0 pro svůj klub.[7] Benfica Lisabon se probojovala do finále 14. dubna 2012, v němž zvítězila 2:1 nad klubem Gil Vicente a zajistila si tak čtvrtou trofej v této soutěži. Axelu Witselovi se dostalo ocenění „Muž zápasu“ (Man of the Match).[8]

FK Zenit Petrohrad

3. září 2012 jej za 40 mil.  vykoupil ruský klub Zenit Petrohrad. Witsel podepsal smlouvu na 5 let.[9][10][11] Příchody Witsela a brazilského legionáře Hulka vyvolaly napětí mezi ruskými fotbalisty Zenitu, kterým se nelíbily výrazně vyšší mzdy nových akvizic. Kritikou nešetřil zejména kapitán Zenitu Igor Děnisov, kterého podporoval i Alexandr Keržakov.[12]

Witsel debutoval za petrohradský klub 14. září 2012 v utkání ruské ligy proti Tereku Groznyj. V 70. minutě nahradil na hřišti Konstantina Georgijeviče Zyrjanova, Zenit prohrál 0:2.[13] 30. listopadu vstřelil Witsel své první dva góly v zápase proti Spartaku Moskva na moskevském stadionu Lužniki, tentokrát Zenit Petrohrad zvítězil poměrem 4:2. Axel odehrál kompletní střetnutí a skóroval v 41. minutě (na průběžných 2:1 pro hosty) a 71. minutě (na průběžných 3:1 pro hosty).[14]

V sezóně 2012/13 Evropské ligy pomohl Witsel Zenitu k postupu do osmifinále soutěže. V šestnáctifinále bylo týmu přilosováno anglické mužstvo Liverpool FC. První zápas skončil výhrou domácího Zenitu 2:0, v odvetě v Anglii Zenit prohrál 1:3, ale díky vstřelenému gólu na hřišti soupeře postoupil dále. Witsel odehrál oba zápasy šestnáctifinále v základní sestavě. 7. března absolvoval první zápas osmifinále proti švýcarskému klubu FC Basilej, Petrohrad prohrál na stadionu St. Jakob-Park 0:2.[15] 14. března v domácí odvetě zařídil svým gólem konečné vítězství 1:0, což Zenitu k postupu do čtvrtfinále nestačilo.[16]

Tianjin Quanjian

V lednu 2017 podepsal smlouvu s čínským klubem Tianjin Quanjian. Upřednostnil jej před jiným čínským týmem Shanghai SIPG a italským Juventusem Turín.[17]

Borussia Dortmund

Po jednom roce v Číně zamířil do Borussie Dortmund, která čínskému klubu zaplatila odstupné 20 milionů eur (513 milionů korun). Už 29letý Witsel v srpnu 2018 podepsal kontrakt do roku 2022.[18] Nový trenér Žlutočerných Lucien Favre, který o Witsela stál, jej poprvé nasadil do pohárového utkání proti druholigovému Greuther Fürth. Witsel zachránil tým před nečekaným vypadnutím gólem z voleje v páté minutě nastavení, následné prodloužení rozhodl Marco Reus, Dortmund postoupil do 2. kola.[19]

Reprezentační kariéra

Mládežnické reprezentace

Axel Witsel působil v téměř všech mládežnických reprezentacích Belgie. S reprezentací do 21 let se zúčastnil Mistrovství Evropy U21 v roce 2007 v Nizozemsku, kde Belgie postoupila s 5 body ze základní skupiny A ze druhého místa za Nizozemskem. Ve vyřazovací části pak prohrála v semifinále se Srbskem 0:2.

A-mužstvo

V A-mužstvu Belgie debutoval 26. března 2008 v přátelském utkání proti Maroku. Ačkoli belgický národní tým prohrál 1:4, Witsel v zápase vstřelil svůj první gól v seniorské reprezentaci.

25. března 2011 vstřelil ve Vídni oba góly při výhře 2:0 nad domácím Rakouskem v kvalifikaci na Euro 2012,[20] Belgie nakonec nedosáhla ani na druhou příčku zajišťující buď přímý postup na šampionát nebo baráž. S 15 dosaženými body zaostala o 2 body za druhým Tureckem.

6. února 2013 nastoupil v Bruggách proti hostujícímu Slovensku, Belgie zvítězila 2:1 gólem Driese Mertense z 90. minuty. Witsel hrál do 86. minuty, pak byl vystřídán.[21] 22. března 2013 nastoupil v kvalifikačním zápase ve Skopje proti domácí Makedonii, který skončil vítězstvím Belgie 2:0.[22] Absolvoval i domácí kvalifikační utkání na MS 2014 26. března proti stejnému soupeři, Belgie zvítězila 1:0.[23] Trenér belgického národního týmu Marc Wilmots jej zařadil na 23člennou soupisku pro Mistrovství světa ve fotbale 2014 v Brazílii, kam Belgie suverénně postoupila z prvního místa evropské kvalifikační skupiny A.[24][25] Se šampionátem se Belgie rozloučila čtvrtfinálovou porážkou 0:1 s Argentinou.[26]

Trenér Marc Wilmots jej nominoval i na EURO 2016 ve Francii[27], kde byli Belgičané vyřazeni ve čtvrtfinále Walesem po porážce 1:3.[28] Nastoupil ve všech pěti zápasech svého mužstva na šampionátu a jednou skóroval (v utkání základní skupiny proti Irsku).

Reprezentační góly

Góly Axela Witsela v belgickém reprezentačním A-mužstvu

GólDatumStadionSoupeřSkóre (min)[p. 1]VýsledekSoutěž
126. 3. 2008Stadion krále Baudouina, Brusel, BelgieMaroko1:200(50.)Belgie 1:4 Marokopřátelský zápas [29]
217. 11. 2009Stade Louis Dugauguez, Sedan, FrancieKatar1:000(20.)Belgie 2:0 Katarpřátelský zápas [30]
39. 2. 2011Jules Ottenstadion, Gent, BelgieFinsko1:000(61.)Belgie 1:1 Finskopřátelský zápas [31]
425. 3. 2011Ernst-Happel-Stadion, Vídeň, RakouskoRakousko0:1000(6.)Rakousko 0:2 Belgiekvalifikace na Euro 2012 [20]
64. 9. 2014Stade Maurice Dufrasne, Lutych, BelgieAustrálie2:000(77.)Belgie 2:0 Austráliepřátelský zápas [32]
718. 6. 2016Nouveau stade de Bordeaux, Bordeaux, FrancieIrsko2:000(61.)Belgie 3:0 IrskoEURO 2016[33]
Platí k 3. 7. 2016

Úspěchy

Individuální

• 1× nejlepší mladý hráč belgické ligy (2007/08)
  • 1× Zlatá kopačka Belgie (nejlepší hráč belgické ligy) (2008)

Poznámky

1. Během zápasu Axel Witsel vstřelil gól (v tabulce je zvýrazněn) v poznačené minutě utkání a stanovil toto průběžné skóre.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Axel Witsel na anglické Wikipedii.

1. Standard Liège vs. Anderlecht 1 - 0, soccerway.com (anglicky)
  2. a b VAN WALLE, Vin. Benfica sign Witsel. ESPN.com [online]. 2011-07-14 [cit. 2013-02-09]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2012-01-15.  (anglicky)
  3. Disciplinárka vynesla exemplární trest, Kweuke nesmí hrát 12 zápasů, iDNES.cz, vyd. 9. 5. 2013
  4. Witsel handed lengthy ban. Sky Sports. Dostupné online. (anglicky)  (anglicky)
  5. Witsel delivers as Benfica oust Twente [online]. UEFA, 24 August 2011. Dostupné online. (anglicky)
  6. V.Guimarães 1-4 Benfica [online]. LPFP [cit. 2012-12-03]. Dostupné v archivu pořízeném dne 28-04-2012. (anglicky)
  7. Benfica 2-0 Sta. Clara [online]. LPFP [cit. 2012-12-03]. Dostupné v archivu pořízeném dne 01-08-2013. (anglicky)
  8. Witsel foi o Man of The Match [online]. LPFP, 15 April 2012 [cit. 2013-02-09]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-07-14. (anglicky)
  9. Zenit signs Witsel (rusky)
  10. CMVM Archivováno 19. 9. 2012 na Wayback Machine., Comunicado (portugalsky)
  11. DUBNICKÝ, Stano. Belgická zlatá generácia. iFutbal.sk [online]. 2013-02-05 [cit. 2013-02-06]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-02-08.  (slovensky)
  12. Hráči Petrohradu se bouří. Žádají platy jako má Hulk. Lidovky.cz [online]. 2012-09-25 [cit. 2013-03-25]. Dostupné online.
  13. Zenit 0 - 2 Terek Grozny [online]. ESPNFC, 14 September 2012. Dostupné online. (anglicky)
  14. Spartak Moscow 2 - 4 Zenit St Petersburg [online]. ESPNFC, 30 November 2012. Dostupné online. (anglicky)
  15. Basel - Zenit 2:0, UEFA.com, vydáno 7. 3. 2013 (anglicky)
  16. Kozák se blýskl hattrickem, Tottenham si zahazardoval s náskokem. iDNES.cz [online]. 2013-03-14 [cit. 2013-03-15]. Dostupné online.
  17. Witsel: Prestup do Číny je najlepší pre moju rodinu Archivováno 4. 1. 2017 na Wayback Machine., Profutbal.sk, cit. 3. 1. 2017 (slovensky)
  18. Witsel opouští Čínu už po roce a bude hrát za Dortmund ¨. Aktuálně.cz [online]. Economia, 2018-08-06 [cit. 2020-03-25]. Dostupné online.
  19. SpVgg Greuther Fürth 1-2 Borussia Dortmund. BBC [online]. 2018-08-20 [cit. 2020-03-25]. Dostupné online. (anglicky)
  20. a b c Austria - Belgium 0:2, Footballdatabase.eu (anglicky)
  21. Slováci prehrali v Belgicku, smoliar Vittek sa opäť zranil!. Pravda.sk [online]. 2013-02-06 [cit. 2013-02-06]. Dostupné online.  (slovensky)
  22. Footballdatabase.eu: Macedonia - Belgium 0:2 (anglicky)
  23. Belgie poráží Makedonii o gól a zůstává na čele, Eurofotbal.cz, vyd. 26. 3. 2013
  24. Adnan Januzaj included in Belgium's World Cup squad, BBC Sport, citováno 1. 6. 2014 (anglicky)
  25. 2014 FIFA World Cup Brazil ™ - List of Players Archivováno 15. 1. 2017 na Wayback Machine., FIFA.com, citováno 15. 6. 2014 (anglicky)
  26. Argentina - Belgie 1:0, favorit udeřil na začátku a pak postup hlídal, iDNES.cz, citováno 5. 7. 2014
  27. EURO 2016, SME.sk, cit. 11. 6. 2016 (slovensky)
  28. Historický úspech Walesu, "čierny kôň" z Belgicka končí! Archivováno 4. 7. 2016 na Wayback Machine., Profutbal.sk, cit. 2. 7. 2016 (slovensky)
  29. Belgium - Morocco 1:4, Footballdatabase.eu (anglicky)
  30. Belgium - Qatar 2:0, Footballdatabase.eu (anglicky)
  31. Belgium - Finnland 1:1, Footballdatabase.eu (anglicky)
  32. Generálka před kvalifikací nevyšla ani Nizozemcům, prohráli v Itálii, iDNES.cz, citováno 4. 9. 2014

Flag of Belgium.svg

Belgická vlajka

This is the national flag of Belgium, according to the Official Guide to Belgian Protocol. It has a 13:15 aspect ratio, though it is rarely seen in this ratio.

Its colours are defined as Pantone black, Pantone yellow 115, and Pantone red 032; also given as CMYK 0,0,0,100; 0,8.5,79,0; and 0,94,87,0.