Azazel

Moderní zpodobnění Azazela z knihy Dictionnaire Infernal od Collina de Plancy (Paříž 1825).

Azazel (hebrejsky: עזאזל, arabsky: عزازل Azazil) je v Tanachu (židovské Bibli) a také i v islámu nadpřirozená bytost, někdy označovaná jako padlý anděl či ztotožňována se Satanem.

Azazel v Bibli

V knize Leviticus (Lv 16) jsou popisovány obřady Dne smíření. Áron vzal od společenství Izraelitů dva kozly. Postavil je před Hospodina u stanu setkávání a mezi oběma kozly losoval: jednoho pro Hospodina, druhého pro Azazela. Kozel, na něhož padl los pro Hospodina, byl obětován jako očistná oběť. Na druhém kozlu byl vykonán smírčí soud: byly na něj vloženy hříchy Izraele a byl vyhnán k Azazelovi do pouště.

Podle židovského středověkého komentátora Rašiho Azazel v tomto případě není bytost, ale označuje místo jisté smrti, pravděpodobně srázu, ke kterému byl kozel zahnán. Někteří badatelé se domnívají, že Azazel je démon pouště (a tím i smrti) a jako takový přešel do judaismu.

Azazel v Talmudu a midrašistické literatuře

Azazel je zlý duch. Podle midraše Šemchazaj a Azazel patřil k vůdcům skupiny padlých andělů z počátku existence světa a lidstva. Ženy učil líčit se a muže vyrábět zbraně, čímž je někdy brán jako ten, kdo na svět přinesl žárlivost, marnivost a svár. Podle midraše se i kvůli Azazelovu chování Bůh rozhodl zničit zemi potopou trvající 40 dní.

Islám

V islámu se Azazel objevuje ve vztahu k příběhu Haruta a Maruta , dvojice andělů zmíněných v Koránu . Ačkoli to nevysvětluje samotný Korán, muslimští exegeté, jako Al-Kalbi a Al-Tha`labi[1], obvykle spojoval důvod jejich pobytu s vyprávěním týkajícím se Strážců známých ze 3. Knihy Henochovi. Stejně jako ve 3. Henochovi si andělé stěžovali na lidskou nepravost, načež Bůh nabídl zkoušku, aby si andělé vybrali tři z nich, aby sestoupili na zem, obdařeni tělesnými touhami a dokázali, že by se za stejných podmínek dařilo lépe než lidem. Podle toho si vybírají Aza, Azzaya a Azazel. Azazel však svého rozhodnutí litoval a Bůh mu dovolil vrátit se zpět do nebe. Ostatní dva andělé test neuspěli a jejich jména byla změněna na Harut a Marut. Skončili na Zemi a seznamovali lidi s nedovolenou magií.

Odraz v kultuře

Bytosti inspirované Azazelem se objevují v různých knihách, filmech či počítačových hrách. Například v románu Michaila Bulgakova Mistr a Markétka je postava jménem Azazelo, která spolu s kocourem slouží Satanovi jako jeho spolupracovník a služebník. Objevuje se také v počítačové hře The Binding of Isaac, kde je jako jeden z hlavních postav a má znaky Satana, či ďábla.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Azazel na anglické Wikipedii.

  1. Johannes Hendrik Kramers Shorter Encyclopaedia of Islam uzac Verlag, 1961 p. 135

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Azazel.jpg
An illustration for the article Azazel in the Infernal Dictionary by Collin de Plancy.