Børgefjellet

Børgefjellet
Borgafjällen
Byrkije
Røssvatnet

Nejvyšší bod1699 m n. m. (Kviktinden)

Nadřazená jednotkaSkandy
Sousední
jednotky
Reinfjellet, Okstindan, Södra Storfjället, Arefjället, Marsfjällen, Gitsfjället, Uredakke, Jomafjellet, Steinfjellet, Majafjellet, Kappfjellet

SvětadílEvropa
StátNorskoNorsko Norsko
ŠvédskoŠvédsko Švédsko
Horninyrula, žula
PovodíNamsen, Vefsna, Ummeälven, Ångermanälven, Långselån, Saxån
Souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Børgefjellet (norsky), Borgafjällen (švédsky) nebo Byrkije (laponsky) je rozlehlé pohoří v jihovýchodním cípu norského kraje Nordland, v severovýchodním cípu kraje Trøndelag, v severozápadním cípu švédského kraje Jämtland a v jihozápadním cípu kraje Västerbotten. Na západě ho ohraničuje údolí Namdalen a jezera Øvre a Nedre Fiplingvatnet. Na švédské straně se táhnou hřebeny Norra a Södra Borgafjällen východním až jihovýchodním směrem a postupně klesají.

Nejvyšší vrchol je Kviktinden (laponsky Voenjelensnjurhtjie, 1699 m n. m.). Následují Løypskartind (1660 m) a Jetnamsklumpen (1513 m), všechny na norské straně. Nejvyšším švédským bodem je hraniční Sipmeke (1423 m). Hory patří do systému Skand a jsou budovány velmi starými horninami z období kaledonského vrásnění.

Hory jsou velmi řídce obydlené. Norská část je chráněna jako Národní park Børgefjell (Børgefjell nasjonalpark). Jižní svahy na švédské straně jsou součástí Daimadalens naturreservat.

Média použitá na této stránce

Røssvatnet with Dårtindan & Lukttinden, 2011 June.jpg
Autor: Ximonic (Simo Räsänen), Licence: CC BY-SA 3.0
Røssvatnet (lake) with a mountain massif including Dårtindan and Lukttinden in the background. Photograph taken in Hattfjelldal, Nordland, Norway in 2011 June.