Běluňka

Běluňka
Základní informace
Délka toku24,6 km
Plocha povodí47,2 km²
Průměrný průtok0,28 m³/s
SvětadílEvropa
Hydrologické pořadí1-01-01-082
Pramen
Ústí
Protéká
ČeskoČesko Česko (Královéhradecký kraj)
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Severní moře, Labe
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Běluňka dříve zvaná Černý potok (německy Belaun) je levostranný přítok řeky Labe, pramení ve vsi Střítež a vlévá se do Labe v obci Heřmanice.

Průběh toku

Běluňka pramení ve vsi StřítežÚpické pahorkatině (Trutnovská pahorkatina, Podkrkonošská pahorkatina) jižně od vrchu Hranná (555 m). Nejprve teče k jihovýchodu ke Studenci a následně stáčí svůj tok k jihozápadu k usedlostem Na Kyjích, kde přibírá zprava Hajnický potok, a k Nesyté, kde vstupuje do Kocbeřského hřbetu (Kocléřovský hřbet, Zvičinsko-kocléřovský hřbet) a kde teče k jihu. Horní tok Běluňky se nazývá Nesytský potok, protože pramení severně od osady Nesytá.

U osady Běluň stáčí svůj tok opět k jihovýchodu, protéká osadou Žďár – jihozápadní částí obce Brzice, a následně i obcí Chvalkovice, zde se část jejího toku vlévá do Dlabolovy přehrady a poté se říčka dostává do Českoskalické tabule (Úpsko-metujská tabule, Orlická tabule) a stáčí svůj tok k jihozápadu. Severně od Sebuče se stáčí opačným směrem. Poté protéká vsí Krabčice, osadou Běluň a vytváří obecní hranici mezi obcí Heřmanice a městem Jaroměř. U Polcovského Dvora se dostává do Jaroměřské kotliny (Královéhradecká kotlina/Východolabská niva, Východolabská tabule). Pod Polcovským Dvorem odvádí část svých vod do Jaroměřského rybníka. Jižně od Heřmanic se vlévá do Labe.

Povodí

Povodí má rozlohu 47,2 km². Nejvyšším bodem povodí Běluňky je Liščí hora (612 m).[1]

Turistické trasy

Dolní tok provází mezi Harcovem a Chvalkovicemi červená turistická trasa a z Chvalkovic do Jaroměře - Končin (207 m) modrá turistická trasa.

Sídla na vodním toku

Odkazy

Reference

  1. Šebesta, s. 62.

Literatura

  • ŠEBESTA, David. Geomorfologické poměry povodí Běluňky. Geomorphological conditions of river basin of Běluňka river (Eastern Bohemia). S. 59–74. Vč. sb. přír. – Práce a studie [online]. 2010. Svazek 17, s. 59–74. Dostupné online. ISSN 1212-1460. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Běluňka.jpg
Autor: Addvisor, Licence: CC BY-SA 4.0
Běluňka