Břetislav Novotný (konstruktér)
Ing. Břetislav Novotný | |
---|---|
Narození | 21. června 1892 Hulín Rakousko-Uhersko |
Úmrtí | 9. ledna 1965 (ve věku 72 let) Praha Československo |
Národnost | česká |
Povolání | automobilový konstruktér |
multimediální obsah na Commons | |
Některá data mohou pocházet z datové položky. Chybí svobodný obrázek. |
Břetislav Novotný (21. června 1892 Hulín – 9. ledna 1965 Praha) byl český inženýr, automobilový konstruktér, dlouholetý šéfkonstruktér automobilového oddělení v letecké továrně Aero, továrna letadel dr. Kabeš v pražských Vysočanech.
Život
Mládí
Narodil se v Hulíně u Kroměříže, rodina se pak zřejmě přestěhovala do Brna. Nastoupil na brněnskou reálku a po jejím absolutoriu začal roku 1911 studovat letecké inženýrství v Belgii. V roce 1914 přerušuje jeho vysokoškolská studia první světová válka a Novotný musel narukovat na frontu. Po návratu z války si roku 1919 otevřel v domě své matky v Líšni u Brna malou dílnu, kde zahájil konstrukční práce na vlastních konceptech automobilů. Jeho primárním cílem bylo vytvořit na výrobu jednoduché a případně cenově dostupné vozidlo.
První konstrukce
Roku 1922 přesídlil Novotný do Prahy, kde ve své dílně vytvořil model lehkého automobilu Novo. O rok později zkonstruoval další automobil, Omega, jakožto návrh lidového automobilu. V roce 1924 vytvořil pak třetí vlastní konstrukci automobilu Disk, který začal být sériově vyráběn v závodu Zbrojovky Brno v brněnských Židenicích. Jednalo se o první sériově vyráběný automobil s dvoutaktním motorem v Evropě. Roku 1925 se Břetislav Novotný rozhodl přerušit spolupráci se Zbrojovkou a se svým společníkem Františkem Kolandou založili v Praze automobilovou dílnu pod značkou ENKA, která skrývala počáteční písmena příjmení obou zakladatelů.
Aero
Roku 1928 se při nebezpečné dopravní situaci ve Vysočanech, která málem skončila dopravní nehodou, se Novotný za volantem svého automobilu Disk seznámil s obchodním ředitelem místní letecké továrny Aero továrníka Vladimíra Kabeše Václavem Šorelem, který velmi obdivoval konstrukci prototypového vozu. Břetislav Novotný přijal nabídku stát se šéfkonstruktérem právě otevíraného automobilového oddělení a z konceptu svého nového vozu vytvořil model uvedený do sériové výroby jako Aero 500 (Aero 10). Sériová výroba vozu probíhala v letech 1929 až 1931.
Novotný působil na vedoucí pozici až do roku 1935, kdy z podniku odešel kvůli nepřijetí svých návrhů nové modelové řady.[1]
Po válce
Novotný začal po roce 1945 pracovat pro Ústav pro výzkum motorových vozidel, kde byl zaměstnán až do odchodu do důchodu roku 1958. Zemřel 9. ledna 1965 v Praze ve věku 72 let.[1]
Konstrukce automobilů
Konstrukce automobilů, u nichž je jako autor uveden Břetislav Novotný:
- Novo
- Omega
- Disk
- Aero 500
Odkazy
Reference
- ↑ a b TUČEK, Jan. Příběh konstruktéra. Automobil revue: technický měsíčník. 2006, čís. 4, s. 61–62. Dostupné online. ISSN 1211-9555.
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Břetislav Novotný na Wikimedia Commons
- Encyklopedie Brna
- Historie automobilky Aero
- Automobily ENKA
- Automobily Aero
Média použitá na této stránce
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Autor: Odinuv, Licence: CC BY-SA 4.0
Automobil OMEGA při předvádění dne 18. října 1923 s nasazenou kapotou a plátěnou střechou