Březnice (nádraží)

Březnice
Nádraží v Březnici
Nádraží v Březnici
StátČeskoČesko Česko
KrajStředočeský
MěstoBřeznice
Souřadnice
Březnice
Provozovatel dráhySpráva železnic
Kód stanice769349
TratěZdice–Protivín, Březnice–Strakonice, Březnice – Rožmitál pod Třemšínem
Nadmořská výška485 m n. m.
V provozu od20. prosince 1875
Zabezpečovací zařízeníelektronické stavědlo ESA 11
Dopravní koleje5 + 1 kusá
Nástupiště (nástupní hrany)4 (6)
Prodej jízdenekAno
Návazná dopravaAutobusové stanoviště v blízkosti budovy
Služby ve staniciVnitrostátní pokladní přepážkaPlatba v EurechBezbariérové WC
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Březnice je železniční stanice ve východní části stejnojmenného města v okrese Příbram ve Středočeském kraji nedaleko řeky Skalice. Leží na neelektrifikovaných tratích Zdice–Protivín, Březnice–Strakonice a Březnice – Rožmitál pod Třemšínem.

Historie

Stanice byla vybudována jakožto součást projektu společnosti Rakovnicko-protivínská dráha (RPD) spojující Protivín (napojení na Dráhu císaře Františka Josefa z České Budějovice do Plzně, trať 190) a Písek s železnicí do Prahy, na kterou se dráha napojuje ve Zdicích. Stanice vznikla podle typizovaného stavebního návrhu. 20. prosince 1875 byl s místním nádražím uveden do provozu celý nový úsek trasy z Protivína do Zdic, kterýmžto směrem roku 1876 pokračovala přes Beroun a Nižbor do Rakovníka. Ústřední postavou této stavby byl místní rodák Ing. Jan Muzika.

Dne 11. června 1899 pak projekt společnosti Místní dráha Strakonice-Blatná-Březnice spojil Strakonice s Březnicí a byl zahájen pravidelný provoz až do Rožmitálu pod Třemšínem, zajišťovaný společností Císařsko-královské státní dráhy (kkStB). Rakovnicko-Protivínská dráha byla roku 1918 začleněna do sítě ČSD.[1] Místní dráha Strakonice – Blatná – Březnice byla zestátněna roku 1925.

Stará nádražní budova byla stržena v polovině 90. let 20. století, svému účelu slouží nová budova nádraží z 2. poloviny 20. století.

Popis

Stanicí prochází neelektrizovaná jednokolejná trať. Nacházejí se zde čtyři úrovňová nástupiště, z toho jedno ostrovní, jedno jednostranné, jedno oboustranné a jedno vnější. K příchodu na nástupiště (kromě vnějšího) slouží přechod přes koleje.

Reference

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Czech Republic adm location map.svg
(c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de
Location map of the Czech Republic
Crystal Clear action apply.png
Autor: Everaldo Coelho and YellowIcon;, Licence: LGPL
Ikonka z ikonkové sady Crystal Clear
Euro symbol.svg
Symbol der Währung Euro: auf blauem Grund ein gelbes €-Symbol.
RWBA WC.svg
RWBA symbol: toilet
Nádražní budova v Březnici.jpg
Autor: Martin Jaromír Olšovský, Licence: CC BY-SA 4.0
Nádražní budova v Březnici