Březový sirup

(c) Bundesarchiv, Bild 183-1985-0404-004 / CC-BY-SA 3.0
Sběr březové mízy v roce 1985 u Lipska

Březový sirup je sladidlo vyráběné z březové mízy podobným postupem, kterým je vyráběný známější javorový sirup z javorové mízy.

Z mízy, která obsahuje 0,5–2 % cukru (v závislosti na lokalitě, počasí, ročním období, …) je vyráběn sirup s obsahem zhruba 67 % cukru. Na výrobu jednoho litru sirupu je tak zapotřebí obvykle 80 až 110 litrů mízy. Z cukrů je v březové míze 42–54 % fruktózy, 45 % glukózy, malé množství sacharózy a stopové množství galaktózy.

Výroba je náročnější než u javorového sirupu hned z několika důvodů. Jedním je právě nižší obsah cukru, z kterého plyne nutnost zpracování většího množství, dalším je kratší období, kdy lze z bříz odebírat mízu, která má navíc nižší kořenový vztlak. Menší podíl cukrů má také za následek, že zahušťování pouhým odpařováním je náročné, navíc fruktóza se snáze připálí než sacharóza, hlavní cukr v javorové míze. Proto je komerčně vyráběný březový sirup prakticky vždy zahušťován především pomocí reverzní osmózy.

Březový sirup je vyráběn především v Ruské federaci a na Aljašce a Yukonu, kromě toho je populární i ve Skandinávii, v Bělorusku a na Ukrajině.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Birch syrup na anglické Wikipedii.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Bundesarchiv Bild 183-1985-0404-004, Colditz, Birkensafternte.jpg
(c) Bundesarchiv, Bild 183-1985-0404-004 / CC-BY-SA 3.0
Pro dokumentární účely německý Spolkový archiv často ponechal původní popisky obrázků, které mohou být chybné, neobjektivní, zastaralé nebo politicky extrémní.
Colditz, Birkensafternte ADN-ZB Kluge 4.4.1985 Bez. Leipzig: Birkensafternte - Ihre diesjährige Birkensafternte bringen gegenwärtig die Forstarbeiter des Colditzer Reviers ein. Dazu bohren sie etwa 4.000 Birken an und stecken Metallröhrchen in die Löcher - pro Baum ein bis drei Stück. Aus diesen Zapfstellen tropfen täglich etwa zwei Liter Birkensaft in die bereitgestellten Gläser. Mit großen Kannen ziehen die Forstarbeiter während der zweiwöchigen Erntezeit durch den Wald und leeren die Gläsr. Der gewonnene Saft - in diesem Jahr rund 80.000 Liter - wird gefiltert, mit Alkohol und Esther versetzt und an die Kosmetikindustrie geliefert. Die Bohrlöcher werden nach der zweiwöchigen Erntezeit wieder verpfropft. - siehe auch 1985-0404-3N -