Baťův palác

Baťův palác obuvi
na Václavském náměstí
Baťův palác obuvi na Václavském náměstí
Baťův palác obuvi
na Václavském náměstí
Základní informace
SlohFunkcionalismus
Výstavba1928-1929
StavebníkFirma Baťa
Současný majitelFirma Baťa
Pojmenováno poTomáš Baťa
Poloha
AdresaVáclavské náměstí 774/6
Praha 1, Nové Město
110 00  Praha 1, Praha 1, Nové Město, ČeskoČesko Česko
UliceVáclavské náměstí a Jungmannovo náměstí
Souřadnice
Další informace
Rejstříkové číslo památky39959/1-1133 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Baťův palác, či Baťův dům obuvi, zvaný též „skleněný“, kdysi „Dům služby“, je funkcionalistická obchodní budova na Václavském náměstí.

Dějiny paláce

Baťův Dům služby Praha, „Americká etáž“, 1937

Na místě dnešního paláce stával dům, v němž byly obchodní místnosti firmy Lavecká – Grande parfumerie – Institut de Beautů de Paris (Václavské náměstí č. 6) podnikatelky Jindřišky Lavecké, která zastupovala pařížské parfumerie.[1] Jednalo se zároveň de facto o první kosmetický salon v českých zemích.

Projekt stavby pro potřeby prodejny a pražského zastoupení zlínské obuvnické firmy Baťa navrhlo technické oddělení Baťových závodů za účasti architektů Ludvíka Kysely, Františka Lydie Gahury a Josefa Gočára. Projekt realizovala firma K. Skorkovského.

Přípravné práce začaly v červenci 1928, samotná stavba byla zahájena v září téhož roku.

Na stavbu paláce bylo použito 32 vagónů cementu, 140 tun železa, 10 vagónů dříví, 1400 m³ písku vedle 400 q vápna a 50 000 cihel.[2]

Desetiposchoďová stavba slavnostně byla otevřena 4. prosince 1929. V budově jsou 3 osobní výtahy, jeden moderní rychlostní (první v Československu) a 4 nákladní výtahy v zadní části domu.

V období první republiky měl Baťův Dům služby též oddělení pedikúry, správkárnu bot, dětský koutek, bufet i oddělení čistění bot.„Americká etáž“ sloužila náročným zákaznicím a konaly se v ní i módní přehlídky.[3]

Odkazy

Reference

  1. Kultura krásy. Český svět. 3. 4. 1924, s. 17. Dostupné online. 
  2. http://www.bata.cz/aktualita/batuv-skleneny-palac-na-vaclavskem-namesti-se-stal-soucasti-designbloku Archivováno 5. 3. 2016 na Wayback Machine. Marek Tomaštík Nadace Tomáše Bati
  3. Dům vkusu a vybrané elegance. Pestrý týden. 6. 3. 1937, s. 17. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Dům služby Baťa Americká etáž 1937.png
Baťův Dům služby Praha, Americká etáž, 1937