Bažantnice v Uhersku

Zdroje k infoboxu
Zdroje k infoboxu
Přírodní rezervace
Bažantnice v Uhersku
IUCN kategorie IV (Oblast výskytu druhu)
Cesta k bažantnici
Cesta k bažantnici
Základní informace
Vyhlášení15. ledna 2014 [1]
VyhlásilRada Pardubického kraje
Nadm. výška250–250 m n. m.
Rozloha20,51 ha[2][3]
Poloha
StátČeskoČesko Česko
OkresPardubice
UmístěníUhersko
Souřadnice
Bažantnice v Uhersku
Bažantnice v Uhersku
Další informace
Kód2408
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přírodní rezervace v Česku

Bažantnice v Uhersku je přírodní rezervace ev. č. 8 severovýchodně od obce Uhersko v okrese Pardubice. Oblast spravuje Agentura ochrany přírody a krajiny ČR.

Rezervace byla nově vyhlášena Nařízením Pardubického kraje č. 8/2013 s účinností od 15. ledna 2014. Důvodem ochrany jsou hercynské dubohabřiny, lesák rumělkový (Cucujus cinnaberinus) a jeho biotop. Původní vyhláška nebyla zrušena.

Poloha

Rezervace zahrnuje téměř celou zalesněnou část prostoru mezi obcemi Uhersko a Trusnov. V její centrální části se nachází malá luční enkláva se samotou sestávající z dvojice budov. Samota je účelovou komunikací napojena na zástavbu obou obcí. V nevelké vzdálenosti od severozápadního okraje rezervace prochází běžná silnice obě obce spojující, po které je vedena zeleně značená trasa KČT 4239 a cyklistická trasa 4237. Mezi severozápadním okrajem rezervace a silnicí se u bezejmenné kóty 261 m nachází zřícenina letohrádku Neulust.

Bažantnice v Uhersku

Předmět ochrany

Oblast rezervace je z větší části zalesněná, společenstvo tvoří buď smíšená dubohabřina (na sušších místech), nebo tvrdý luh (ve vlhkých partiích). Více než 90% porostů je přirozených. Dříve byla oblast využívána jako bažantnice, dnes se zde vyskytuje celá řada vzácnějších rostlin a hnízdí zde velké množství ptactva. V podrostu se vyskytuje např. pižmovka mošusová (Adoxa moschatellina), áron plamatý (Arum maculatum), dymnivka dutá (Corydalis cava), lýkovec jedovatý (Daphne mezereum), hlístník hnízdák (Neottia nidus-avis) a mnohé další. Vyskytují se zde také vzácné druhy hub. Z ptáků zde žije krutihlav obecný (Jynx torquilla), žluva hajní (Oriolus oriolus), strakapoud prostřední (Dendrocopos medius) a další.[4]

Odkazy

Reference

  1. Nařízení č. 8/2013 ze dne 21.10.2013, Nařízení Pardubického kraje. [cit. 2014-04-26]. Dostupné online.
  2. Otevřená data AOPK ČR. Dostupné online. [cit. 2020-11-19]
  3. Nationally designated areas inventory. Dostupné online. [cit. 2021-06-26]
  4. FALTYSOVÁ, H. Chráněná území okresu Pardubice. In: Chráněná území ČR - Pardubicko. Praha: AOPK ČR a EkoCentrum Brno, 2002. Svazek IV.

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Information-silk.svg
Autor: , Licence: CC BY 2.5
A tiny blue 'i' information icon converted from the Silk icon set at famfamfam.com
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Relief Map of Czech Republic.png
Autor: derivative work Виктор_В, Licence: CC BY-SA 3.0
Relief map of the Czech Republic
Green pog.svg
Shiny green button/marker widget.
Bažantnice v Uhersku.jpg
Autor: Mirek.219, Licence: CC BY-SA 4.0
Bažantnice v Uhersku.
Bažantnice v Uhersku 21.jpg
Autor: Mirek.219, Licence: CC BY-SA 4.0
Cesta k bažantnici.