Babí léto (film)

Babí léto
Původní názevBabí léto
Země původuČeskoČesko Česko
Jazykčeština
Délka98 minut
Žánryfilmové drama
filmová komedie
Námět a scénářJiří Hubač
RežieVladimír Michálek
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleVlastimil Brodský
Stella Zázvorková
Stanislav Zindulka
Ondřej Vetchý
Petra Špalková
… více na Wikidatech
ProdukceJiří Bartoška
Jaroslav Bouček
Jaroslav Kučera
HudbaMichał Lorenc
KameraMartin Štrba
StřihJiří Brožek
ZvukRadim Hladík
Výroba a distribuce
Premiéra2001
29. ledna 2004 (Německo)
Produkční společnostiČeská televize
kviff production
BUC-FILM
Babí léto na FPČSFDIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Babí léto je český film režiséra Vladimíra Michálka, natočený v roce 2001 podle původního námětu a scénáře Jiřího Hubače. Role Františka Hány byla poslední velkou rolí Vlastimila Brodského.

Děj filmu

František Hána (Vlastimil Brodský) s kamarádem Edou (Stanislav Zindulka) jsou bývalí kolegové z hudebního divadla, kteří se nechtějí poddat údělu jiných seniorů – pasivitě. Herecké umění úročí ve svých neobvyklých zábavách – nejčastěji vystupují jako vážní zájemci o koupi zámků a jiných náročných nemovitostí. Naproti tomu Františkova manželka Emilie (Stella Zázvorková) žije posledními věcmi člověka – střádá na pohřeb, který má pečlivě připravený dopředu včetně parte, hudby a smutečních hostí. Jejich syn Jára (Ondřej Vetchý) podniká jako majitel kamenictví, ale tíží ho soužití bývalé a stávajícící partnerky v jednom bytě. Proto vášeň své matky pro hrobky a klidné stáří všemožně podporuje, a doufá, že umístěním rodičů v pečovatelském domě získá v pořadí již druhý byt po svých rodičích, který by vyřešil jeho konfliktní domácnost. Vše se zamotá, když si František splete vizitku a namísto fingovaného emeritního člena Metropolitní opery zjeví do té doby nic netušícímu realitnímu makléři (Jiří Lábus) svoji pravou identitu. Legrace, která něco stojí, vyjde na dvacet tisíc. Nezdaří se rozbití banku v kasinu ani půjčka od Edovy neteře (Simona Stašová), navíc je okrade falešný žebrák. Pugét, jehož koupě měla naladit neteř květinářku, věnují kolegyni z divadla Marušce Grulichové (Zita Kabátová) – a František musí vytunelovat pohřební vkladní knížku své ženy. František v tísni vrší různé vytáčky, nakonec žertem předstírá vlastní smrt, což jeho pohřbůmilovnou ženu pohne k podání návrhu na rozvod, který stáhne až na poslední chvíli v soudní síni. František jí chce vyhovět a stane se tak vzorným manželem a nečinným panákem v okně, jako jeho odstrašující příklad, soused o pár pater níže. Nechá se odvrátit i od cesty za Edou, který telefonuje, že jde do nemocnice. Eda však skutečně utrpí záchvat mozkové mrtvice a ochrne na půl těla. Emilie si uvědomí, že tudy cesta nevede. Stěhování do pečovatelského domu zruší. Při návštěvě Edy naplánuje koupi zámku u Ostravy, aby udělala radost oběma kamarádům. Pronajatá limuzína jen objede kolečko v čestném dvoře a emeritní člen Metropolitní opery zkonstatuje, že je zámek (ve skutečnosti Veltrusy) malý a zanedbaný a určitě by se tam Emilii nelíbilo. Film končí výletem v balónu, splněním Františkova klukovského snu.

Obsazení

Vlastimil BrodskýFrantišek Hána
Stella ZázvorkováEmilie
Stanislav ZindulkaEduard
Ondřej VetchýJára
Petra ŠpalkováKrálová
Jiří Lábusrealitní agent
Zita KabátováMaruška Grulichová
Simona StašováEdova neteř Marcela

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“