Baba (Lišovský práh)

Baba (Lišovský práh)
Pohled na Babu z východu (od Velkého panského rybníka)
Pohled na Babu z východu (od Velkého panského rybníka)
Vrchol583 m n. m.
Prominence108 m ↓ Jakule[1]
Izolace17,5 km → Todeňská hora
SeznamyNejprominentnější hory CZ
Poloha
StátČeskoČesko Česko
PohoříJihočeské pánve / Třeboňská pánev / Lišovský práh
Souřadnice
Baba
Baba
Horninagranulit
PovodíVltava
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Pohled na Babu a město Rudolfov

Baba (583 m n. m.[2]) je nejvyšší vrch Lišovského prahu a celých Jihočeských pánví. Nachází se 7 km severovýchodně od centra Českých Budějovic, nejbližší obcí je 1 km vzdálené Jivno. Nadmořská výška vrcholu bývá uváděna i 579 m.[3]

Geomorfologie a geologie

Baba má podobu výrazného plochého hřbetu, který je budován moldanubickými granulity.[2] Je součástí lišovského granulitového masivu, protáhlého tělesa jjz.-ssv. směru o ploše kolem 40 km² mezi Rudolfovem, Velechvínem, Lišovem a Zvíkovem.[4] V okolí vrcholu jsou patrné četné stopy po dřívější těžbě kamene a hlíny pro potřeby jivenských cihelen. Geomorfologicky Baba náleží do subprovincie Českomoravské, oblasti Jihočeské pánve, celku Třeboňská pánev, podcelku Lišovský práh.[5]

Vodstvo

Baba náleží do povodí Vltavy. Na východním svahu 0,5 km od vrcholu pramení v nadmořské výšce 545 m Rudolfovský potok. V blízkém okolí se nacházejí tři rybníky: Hůrský, Malý jivenský a Velký panský.

V minulosti po jihozápadním úbočí vrchu Baba vedla stoka, která byla součástí systému tzv. společné stoky sloužící ke sběru pramenů, povrchové vody, dešťových splachů a tajícího sněhu a k jejich odvádění do Mrhalu. Systém byl vybudován v letech 1770-1774 na státní náklady kvůli navýšení kapacity vodní energie potřebné při těžbě v šachtě Třešeň u Adamova. Po roce 1783 byl systém přesměrován k novému ložisku zlatorudných křemenů na dole Barbora v dnešní Dobré Vodě. Vodu z Baby tak bylo možno vést až pod Starou Pohůrku.[6]

Vegetace

Vrcholové partie Baby o rozloze cca 1 km² zabírá jehličnatý les (smrk, borovice, jedle) s příměsí dubu[2]. Les na Babě historicky patřil k lesům hlubockého panství Schwarzenbergů. Od 2. poloviny 17. století byl hospodářsky kultivován. Nyní náleží do správy Lesů ČR.[7]

Přístup

Na Babu nevede žádná turistická stezka, je však snadno dostupná z blízkých obcí Jivno, Hůry či města Rudolfov, neboť les ve vrcholových partiích je protkán pěšinami.[8] Kolem vrcholu vede silnice II/634 z Českých Budějovic směrem na Lišov a cesta z Jivna.

Okolí

Severně od vrcholu (cca 200 m) je umístěna 59 m vysoká kovová příhradová telekomunikační věž se základnovou převodní stanicí (BTS) O2 a vysílačem Radia Blaník. Poblíž se nachází restaurace Florida a kemp. Na východním svahu je areál bývalé JČC Jivno.

Výhled

Vlastní vrchol je zalesněný a tudíž bez výhledu, ale ze západního svahu je výhled na západ jižních Čech: Šumavu s Boubínem, Libín, Kleť, a Budějovickou pánev. Z východního svahu u Jivna jsou vidět Novohradské hory s Vysokou. Baba patří k místům Lišovského prahu (dále také Jelmo), z nichž jsou při mimořádně výborné dohlednosti prokazatelně vidět Alpy. Historik a publicista Ing. Jan Schinko zmiňuje událost z podzimu roku 1972, kdy jel linkový autobus z Lišova do Českých Budějovic a na Babě řidič zastavil, aby si cestující mohli prohlédnout zasněžené panorama Alp.[9]

Reference

  1. Ultrakopce na Ultratisicovky.cz
  2. a b c DEMEK, Jaromír, a kolektiv. Zeměpisný lexikon ČSR. Hory a nížiny. Brno: Academia, 1987. S. 99. 
  3. PELTAN, Jiří. 72 Českobudějovicko. Soubor turistických map 1: 50 000. Praha: TRASA, spol. s r. o., 2007. 
  4. VÁVRA, Václav. Exkurzní lokalita Lišov [online]. Brno: Ústav geologických věd, Přírodovědecká fakulta, Masarykova univerzita, 2007. Dostupné online. 
  5. Břetislav Balatka, Jan Kalvoda - Geomorfologické členění reliéfu Čech (Kartografie Praha, 2006)
  6. NS Cesta kolem hornického města [online]. Obecní úřad Úsilné, Městský úřad Rudolfov. Kapitola Stanoviště 11: Děkanský les a příroda v okolí Rudolfova. Dostupné online. 
  7. NS Cesta kolem hornického města [online]. Obecní úřad Úsilné, Městský úřad Rudolfov. Kapitola Stanoviště 10: Soustava sběrných stok. Dostupné online. 
  8. CUKR, Jiří. Okolí Českých Budějovic. České Budějovice: Bohumír Němec - Veduta, 2011. ISBN 978-80-86829-66-1. 
  9. Putování městem: K výhledu na hřebeny Alp je ochoz Černé věže příliš nízko

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Relief Map of Czech Republic.png
Autor: derivative work Виктор_В, Licence: CC BY-SA 3.0
Relief map of the Czech Republic
Fire.svg
This is a solid red equilateral triangle, which can symbolize or indicate many things, including the the symbol for fire in the books by Franz Bardon.
Baba2.jpg
Autor: Dingoa, Licence: CC BY-SA 3.0
Baba (579 m) v Lišovském prahu - pohled z jihozápadu (z Rudolfova)
Baba4.jpg
Autor: Dingoa, Licence: CC BY-SA 3.0
Baba (579 m) v Lišovském prahu - pohled z východu (od Velkého Panského rybníka)