Badenská kultura

Badenská kultura (modře)

Badenská kultura (starší názvy kultura s kanelovanou keramikou, kultura s drážkovanou keramikou, v Maďarsku nazývaná pécelská kultura, v Polsku kultura promienista) byla kultura ve střední Evropě v období cca 2800 př. Kr. až 2200 př. Kr. podle staršího datování resp. 3600/3500/3400 - 2900/2800 př. Kr. dle novějšího datování (tato data platí i pro Slovensko) v jižním Německu, Česku, dolním Rakousku, na Slovensku, Maďarsku, jižním Polsku, Chorvatsku, Srbsku a Makedonii.

Její jádro bylo a kultura vznikla na Slovensku z tzv. bolerázské skupiny jako směs domácích (Lengyelská kultura) a balkánsko-anatolských prvků.

Pojmenována je podle jeskyně Königshöhle v rakouském Badenu.

Charakteristická je pro ni výzdoba nazývaná kanelura (mělký žlábek).

Rozlišují se různé zeměpisné skupiny, např. v Maďarsku: skupiny Viss, Ózd-Piliny, Uny, Kostolac, v Rakousku Ossarn a podobně.

Naleziště mimo Slovensko:

  • Česko: Hlinsko
  • Rakousko: Baden-Königshöhle, Jennyberg u Mödlingu, Zillingtal, Ossarn, Leobersdorf
  • Maďarsko: Fertőrákos, Sopronkohida, Szigetszentmárton, Budakalász, Balatonboglár, Pilsimarot-Basaharc, Hodmesővasarhely-Kotacpart
  • Německo: zemský okres Deggendorf, Bad Buchau, zemský okres Straubing-Bogen, Aiterhofen, Kirchfeld BA I

Slovensko

Chronologické dělení:

  • Baden I = bolerázská skupina = starší/střední eneolitická kultura (podle staršího datování: 2800 - 2600 př. Kr.; dle novějšího datování 3600/3400 - 3300/3200 př. Kr.) - dělí se na dvě fáze
  • Baden II až Baden (?) IV = klasická Badenská kultura (podle staršího datování 2600 - 2200 př. Kr.; dle novějšího datování 3300/3200 před Kr. - 2900/2800 př. Kr.) - dělí se na dva podstupně
  • pozdní badenská kultura

V tomto období je opět po delším čase osídleno téměř celé Slovensko a opět se po delším čase (resp. prakticky poprvé v pravěku) na celém Slovensku vyskytuje jedna společná kultura. Důvodem kulturního sjednocení je pravděpodobně větší používání vozů se spřeženími (dokumentují to hliněné modely), které zvýšilo mobilitu obyvatelstva.

V období bolerázské skupiny má keramika má často motiv tzv. rybí kosti nebo cik-cak ornamenty a pohárky mají pruhovaná ucha částečně vybíhající nad okraj. Používají se ve velkém měděné výrobky, ale i štípaná a broušená industrie. Sídliště jsou převážně výšinná a opevněná (Bratislava, Devín) nebo nížinná (Nitriansky Hrádok - Vysoký breh, Žlkovce). Domy byly asi srubové konstrukce. Hroby byly s kosterním i žárovým ritem, ale zachovaly se jen ojedinělé hroby, ne celá pohřebiště. Běžně se již používali koně a vozy se spřeženími. Bolerázská skupina je na východním Slovensku slabě zastoupena a výše položené oblasti Slovenska ještě zůstávaly neosídlené.

V období klasické badenské kultury je keramika tmavé barvy (drážkovaná nebo leštěná), typické jsou džbány a pohárky s vysokým uchem a kanelovanou spodní částí, jakož i velké dvoudílné mísy. Opět se po delší přestávce osídlily i výše položené oblasti Slovenska. Dokonce se centra přednostně stavěla jako mocná opevněná ekonomická i mocenská sídla na vyvýšeninách (Nitriansky Hrádok, Včelince, Veľká Lomnica, Dolný Smokovec-Pod lesom, Stránska u Rimavské Soboty, Dreveník v Spišském Podhradí, Plešany, Velký Šariš, Šarišské Michaľany). Dále se rozšířil chov skotu a ovcí, zpracovávání vlny. Velikost kovových výrobků se zmenšila, pravděpodobně proto, že se vyčerpala povrchová nerostná ložiska. Na rozvinutou textilní výrobu poukazují hliněné přesleny (zátěž na vřeteno) a cívky pro navíjení nití.

Pohřbívalo se prakticky jakýmkoliv způsobem. Doklady kultu jsou ploché stylizované idoly (Šarovce), ověsy z hlíny ve tvaru seker, drobná zoomorfní plastika. Specifická jsou čtyři pohřebiště v údolí Slané (z toho dvě na Slovensku - Gemer a Včelince, ostatní v Maďarsku), kde se popel mrtvých ukládal do nádob ve tvaru lidského těla (tzv. sovích váz), které se vymykají z badenské kultury a nejbližší paralely mají v Tróji.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Badenská kultúra na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Map Corded Ware culture-en.svg
Autor: , Licence: CC BY-SA 3.0
The Corded Ware culture (also Battle-axe culture) is an enormous Chalcolithic and Early Bronze Age archaeological grouping, flourishing ca. 3200 - 2300 BC. It encompasses most of continental northern Europe from the Rhine River on the west, to the Volga River in the east, including most of modern-day Germany, Denmark, Poland, the Baltic States, Belarus, the Czech Republic, Slovakia, northern Ukraine, and western Russia, as well as southern Sweden and Finland, It receives its name from the characteristic pottery of the era; wet clay was decoratively incised with cordage, i.e., string. It is known mostly from its burials. SVG version of a similar map from 2005. Note that this svg version does not reproduce the information from the original map accurately; it loses the depiction of culture areals as overlapping, and the indication of the core territory of Yamna. "Globular amphora" is to be understood as a predecessor and/or subgroup of Corded Ware and not as a distinct "neighboring" culture.