Bakteriologie

testování nových antibiotik na laboratorně chovaných bakteriálních koloniích. Bakteriologie hraje důležitou roli i v medicíně.

Bakteriologie (ze starořeckého βακτἠριον bakterion[1] a λόγος logos) je věda, předmětem jejíhož zájmu je stavba, životní styl, systém a identifikace bakterií. Je dílčí disciplínou mikrobiologie. Kromě jiného se také zabývá patogenními bakteriemi a tak poskytuje důležité informace pro medicínu.

Základy bakteriologie položil Louis Pasteur v 19. století.

Historie

Antoni van Leeuwenhoek už v roce 1677 při svých pozorováních mikroskopem popsal mikroorganismy. Dalšími významnými vědci v oboru byli Lazzaro Spallanzani, Louis Pasteur, Ferdinand Cohn, Martinus Willem Beijerinck, Sergej Vinogradskij a Albert Kluyver. Průkopníky lékařské bakteriologie byli Joseph Lister, Louis Pasteur, Paul Ehrlich a Robert Koch, kteří položili základy pro úspěšný boj s nemocemi pomocí antibiotik a vakcín.

První popisy bakterií

Odkazy

Reference

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Bakteriologia na polské Wikipedii a Bakteriologie na německé Wikipedii.

  1. Wilhelm Gemoll: Griechisch-deutsches Schul- und Handwörterbuch

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Testing Effectiveness of Antibiotics (FDA 096) (8249727951).jpg

In 1978, public health officials expressed growing concern about the over-use of antibiotics, which contributes to the emergence of antibiotic resistant strains of bacteria. Lab technicians tested the effectiveness of antibiotics against specific bacteria by measuring the “zones of activity” around the bacteria on susceptibility disks.

For more information on FDA History, please visit: www.fda.gov/AboutFDA/WhatWeDo/History/default.htm