Baku

Baku
Bakı
Montage of Baku 2019.jpg
Baku – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška−28 m n. m.
StátÁzerbájdžánÁzerbájdžán Ázerbájdžán
Administrativní dělení11 administrativních částí a 48 městských částí
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha260 km²
Počet obyvatel2 374 000 (2015)
Hustota zalidnění9 130,8 obyv./km²
Etnické složení90 % Ázerové, 6 % Rusové, 4 % ostatní
Náboženské složení94% islám, 4% ostatní náboženství (zejm. ruské pravoslaví, dále katolictví, judaismus)
Správa
StarostaHajibala Abutalybov
Vznik1. století
Oficiální webwww.bakucity.az
PSČAZ1000
Označení vozidel10, 90 a 99
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Baku (někdy také jako Baky nebo Baki; ázerbájdžánsky Bakı, rusky Баку, persky باکو Badkube[1][2]) je hlavní a největší město, obchodní a kulturní středisko a zároveň největší přístav Ázerbájdžánu. Leží na západním břehu Kaspického moře, uprostřed naftových polí, odkud vedou početné ropovody.

Původ názvu

Název Baku pochází ze starých perských jmen města Bad-kube, což znamená „město, kde vítr fouká“, nebo Baghkuh, což znamená „Boží hora“.

Poloha a rozloha

Rozkládá se na ploše 260 km² na Apšeronském poloostrově u Kaspického moře, má 2 374 000 obyvatel (2015), nachází se nedaleko významných ropných polí a soustřeďují se zde rafinerie a většina ázerbájdžánského průmyslu. Dělí se na dvě základní části – "Staré město" (ázerbájdžánsky İçəri Şəhər), uvnitř historických hradeb, a novější okolní čtvrti. Za dob SSSR bylo Baku páté největší město v zemi po Moskvě, Leningradu, Kyjevě a Taškentu.

Baku má nadmořskou výšku –28 m. Je nejníže položeným hlavním městem světa a také největším městem, které se nachází pod úrovní mořské hladiny.[3]

Členění

Baku je rozděleno do dvanácti administrativních částí - rajónů (Binakadi, Karadagh, Chatai, Chazar, Narimanov, Nasimi, Nizami, Sabail, Sabunču, Surachanı, Jasamal a Pirallahı) a 48 městských částí.

Historie

Místo bylo osídleno už v době kamenné a bronzové, v 1. stol. n. l. je obsadili Římané. V blízkém Qobustanu byl nalezen kámen s římským nápisem z doby kolem roku 90. V 8. století oblast ovládali panovníci z blízkého Sirvanu (Širvan), kteří museli čelit útokům Chazarů a od 10. stol. také Rusů. Po těžkém zemětřesení přenesli roku 1191 své sídlo do Baku. Město opevnili, stejně jako řadu menších měst v okolí, vybudovali přístav a řadu pevností včetně pevnosti Sabaiyl na ostrově.

Počátkem 16. století nastoupila v sousedním Íránu nová dynastie Safiovců a šáh Ismá'il I. Baku oblehl a dobyl. Sirvanští Safíovci vládli dál pod perskou nadvládou, ale když vymřeli, ovládli město Rusové. Roku 1735 je museli Íráncům vrátit, ale koncem 18. století je na příkaz carevny Kateřiny II. opět obsadili a v přístavu se usadila ruská flotila. Roku 1797 se Rusové opět stáhli, ale po vítězství v Rusko-perské válce v roce 1813 perská kavkazská území obsadili a natrvalo je začlenili do své říše. Baku tehdy mělo asi 8 tisíc obyvatel.

Ropná pole v Baku (William Simpson, 1886)

Těžba ropy začala v 19. století a rychle se rozvíjela, jak poptávka po ní v průmyslových zemích rostla a jak ruské úřady uvedly akcie naftových společností na burzy. Roku 1846 byl v Baku uskutečněn první ropný vrt a polský geolog Witold Glenicki našel způsob, jak ropu těžit i z moře. Kolem roku 1900 pocházela z Baku polovina světové těžby a počet obyvatel rostl rychleji než v západních metropolích.

Ve zmatcích po konci první světové války se v Baku chopil moci bývalý bolševik Stěpan Šahumjan a vytvořil v Baku komunu. V tzv."Březnových dnech" 1918 povraždili povstalci asi 3 až 12 tisíc obyvatel Baku a vyhlásili Ázerbájdžánskou demokratickou republiku (ADR), první demokratický a sekulární stát s muslimskou většinou. Stát se ovšem cítil slabý a požádal o pomoc ottomanské Turecko. Turecká armáda s vojskem Ázerbájdžánských dobrovolníků a dalších frakcí Baku dobyla a v tzv. "Zářijových dnech" vyplenili Ázerbájdžánci - s tichým souhlasem tureckého velitele - arménské domácnosti ve městě. Zahynulo 10 až 30 tisíc Arménů. Město pak obsadila britská armáda, která roku 1919 předala moc místní vládě. V dubnu 1920 však obsadila Baku sovětská armáda a připojila k Rusku.

Za druhé světové války byla naftová pole v okolí Baku jedním ze strategických cílů Hitlerova tažení proti SSSR, jeho vojska se však v listopadu 1942 dostala jen do vzdálenosti asi 530 km od Baku a po nezdaru ve Stalingradu oblast opustila. Po rozpadu Sovětského svazu po roce 1990 prošlo Baku hlubokou proměnou, tisíce domů byly zbořeny a nahrazeny parky a město se rychle přiblížilo evropským standardům.

Památky

Staré město s Palácem Širvanšáhů a Panenskou věží

Palác Širvánšáhů ve Starém městě

Centrem Baku je "Staré město", které je zároveň pevností. V roce 2000 byla tato část města s Palácem Širvanšáhů a Panenskou věží zapsána do seznamu Světového dědictví UNESCO. İçəri Şəhər (čti Ičeri šeher) doslova znamená „centrum města“, je to oblast Baku ohraničená pevnou hradbou. Návštěvníci tuto část Baku označují jako „Staré město“, protože se jedná o nejstarší část Baku. Staré město, právě tak jako Panenská věž, bylo pravděpodobně postaveno ve 12. století. Podle některých badatelů však stálo již dříve, možná již v 7. století.

Moderní architektura

V Baku se nachází také několik staveb moderní architektury, dominantou města jsou Plamenné věže či Centrum Hejdara Alijeva.

Muzea v Baku

Doprava

Související informace naleznete také v článku Doprava v Baku.

V Baku funguje síť metra se dvěma tratěmi, nazývaná Baki Metropoliteni.

Autobusovou dopravu zajišťují soukromé minibusy (známé také jako maršutky), které nemají pevné zastávky, zastaví na znamení u hlavních silnic nebo dle domluvy. Jsou zde dvě oficiální taxi služby a spousta soukromých taxikářů.

V Baku je Mezinárodní letiště Hejdara Alijeva. Je položeno 25 km od Baku v Bině.

Baku je také důležitý přístav. Trajektové spojení funguje pravidelně z Baku napříč Kaspickým mořem do Turkmenbaši (dříve Krasnovodsk) v Turkmenistánu a Bandar Anzali a Bandar Nowšar v Íránu.

Přímé vlaky spojují město s Machačkalou, Moskvou, Rostovem na Donu, Charkovem a Kyjevem.

Komunikace

Ve městě je dostatek telefonních budek, z domácích telefonů je místní volání (v rámci města) zdarma. Hlavními dodavateli internetu jsou firmy ADANET a AzInternet.[zdroj?]

Podnebí

Níže uvedená tabulka ukazuje průměrné teploty a srážky během roku.

Baku – podnebí
Obdobíledenúnorbřezendubenkvětenčervenčervenecsrpenzáříříjenlistopadprosinecrok
Průměrná teplota [°C]3361117222525211611614
Průměrné srážky [mm]3,62,02,02,01,30,80,30,82,03,33,03,324,4
Zdroj: Weatherbase

Členství v mezinárodních společenstvích

Baku je členem OWHC a Sister Cities International, bylo také kandidátem na Olympijské hry v roce 2016, ale 4. června 2008 nepostoupilo dále.

Univerzity

Baku je centrem vzdělávání v Ázerbájdžánu. Je sídlem mnoha státních i soukromých univerzit:

 • Ázerbájdžánská lékařská univerzita
 • Ázerbájdžánská státní ekonomická univerzita
 • Ázerbájdžánská státní naftová akademie
 • Ázerbájdžánská technická univerzita
 • Ázerbájdžánská univerzita jazyků
 • Akademie múzických umění v Baku
 • Bakuská slovanská univerzita
 • Státní univerzita v Baku
 • Ázerbájdžánská mezinárodní univerzita
 • Univerzita Khazar
 • Univerzita Odlar Yurdu
 • Univerzita Qafqaz
 • Univerzita Western

Osobnosti města

 • Lejla Junusová (* 1955), obhájkyně lidských práv, vězeňkyně svědomí Amnesty International
 • Garri Kasparov (* 1963), ruský šachový velmistr, mistr světa v šachu v letech 1985–2000, a opoziční demokratický politik
 • Chadídža Ismailová (* 1976), novinářka, vězeňkyně svědomí Amnesty International

Partnerská města

Fotogalerie

Odkazy

Reference

 1. Baku [online]. Redakce Encyclopædia Britannica. [cit. 2021-07-31]. Dostupné online. (anglicky) 
 2. Culture & Religion on Podium: Politicizing Linguistics [online]. Web.archive.org [cit. 2021-07-31]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-10-13. (anglicky) 
 3. Seven astounding facts about the city of Baku. BBC Radio Four Dostupné online

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Slovenia Flag.svg
Autor: Professorsolo2015, Licence: CC BY-SA 4.0
Flag of Slovenia
Flag of Iran.svg
Flag of Iran. The tricolor flag was introduced in 1906, but after the Islamic Revolution of 1979 the Arabic words 'Allahu akbar' ('God is great'), written in the Kufic script of the Qur'an and repeated 22 times, were added to the red and green strips where they border the white central strip and in the middle is the emblem of Iran (which is a stylized Persian alphabet of the Arabic word Allah ("God")).
The official ISIRI standard (translation at FotW) gives two slightly different methods of construction for the flag: a compass-and-straightedge construction used for File:Flag of Iran (official).svg, and a "simplified" construction sheet with rational numbers used for this file.
Flag of Senegal.svg
Flag of Senegal
2013 10 Baku DSC00093.jpg
Autor: Svenkaj, Licence: CC BY-SA 4.0
Baku - Old Town
2013 10 Baku DSC00132.jpg
Autor: Svenkaj, Licence: CC BY-SA 4.0
Baku in night
Palace of Shirvanshahs common.JPG
Autor: Urek Meniashvili, Licence: CC BY-SA 3.0
Tento obrázek zobrazuje kulturní památku Ázerbájdžánu s identifikačním číslem
Saadet sarayi 2.jpg
Autor: Grandmaster, Licence: CC BY-SA 3.0
Saadet sarayi building (Wedding Chapel) in Baku, Azerbaijan
İsmailiyye palace 2006.jpg
Autor: Grandmaster, Licence: CC BY-SA 3.0
National Academy of Sciences of Azerbaijan (Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası), Baku.
Baku-Maiden-Tower.JPG
Autor: Nenad Bumbiс, Licence: CC BY-SA 4.0
Maiden Tower in Baku, the symbol of the city
Azerbaigian-baku.jpg
Autor: Bruno Girin, Licence: CC BY-SA 2.0
Baku, Azerbaijan
03520024
Baku Maiden Tower.jpg
Autor: Derek Jones, uploaded by Jacobolus 09:16, 17 Jan 2005 (UTC), Licence: CC BY-SA 2.0
This is the "Maiden Tower" a famous fortress in Baku, Azerbaijan
H21774BakuSimpson.jpg
Simpson, W. ‘THE PETROLEUM OIL WELLS AT BAKU, ON THE CASPIAN’.
Coat of arms of Baku.svg
The Coat of arms of Baku
Gosha gapi.jpg
Autor: No machine-readable author provided. Grandmaster assumed (based on copyright claims)., Licence: CC BY-SA 3.0
Fortress gate in Baku