Balabenka (odbočka)

Odbočka Balabenka
Odbočka Balabenka, vpravo budova CDP Praha
Odbočka Balabenka, vpravo budova CDP Praha
StátČeskoČesko Česko
městoPraha
Souřadnice
Provozovatel dráhySpráva železnic
Kód stanice583211[1]
TratěPraha–Turnov, Praha – Lysá nad Labem, Praha–Děčín
V provozu od2008[2]
Zabezpečovací zařízeníelektronické stavědlo ESA 11 (DOZ z Prahy hl. n.)[3]
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Balabenka (nebo též Odb Balabenka) je odbočka, která se nachází km 4,500 dvoukolejné pražské spojovací trati mezi stanicemi Praha–Vysočany a Praha hl. n. V odbočce se napojují tratě do stanice Praha Masarykovo nádraží (obvod Sluncová) a Praha-Holešovice. Odbočka Balabenka je dálkově ovládána ze stanice Praha hl. n. Služební místnost odbočky, která je trvale neobsazena, je v napájecí stanici trakčního vedení Balabenka, která se nachází v areálu CDP Praha.[3] Odbočka Balabenka se nachází na katastru pražské městské čtvrti Libeň, městská část Praha 8.

Historie

Odbočka Balabenka vznikla v rámci výstavby tzv. Nového spojení, které bylo dáno do provozu v roce 2008.[2]

Popis odbočky

Odbočka je vybavena elektronickým stavědlem ESA 11 s dálkovým ovládáním pomocí JOP z Prahy hl. n. Odbočka je trvale neobsazena dopravním zaměstnancem, ve výjimečných případech je možné místní ovládání odbočky z desky nouzových obsluh umístěné ve služební místnosti odbočky Balabenka. V odbočce je šest výhybek vybavených elektromotorickým přestavníkem a ohřevem, všechny jsou ústředně stavěné z ovládacího pracoviště v Praze hl. n. Odbočka je kryta celkem osmi vjezdovými návěstidly zapojenými do SZZ: 401ML a 402ML od Prahy Masarykova nádraží, 301L a 302L od Prahy hl. n., 501S a 502S od Prahy-Holešovic (obvod Rokytka), 301VS a 302VS od Prahy-Vysočan. Díky své rozlehlosti a komplikovanosti je tato odbočka atypická i tím, že má rovněž tři odjezdová návěstidla, konkrétně S302 (následuje po 302VS) a S301 (následuje po 301VS) pro jízdy od Vysočan směr hlavní nebo Masarykovo nádraží, díle pak S502 (následuje po 502S) pro jízdy od Holešovic směr hlavní/Masarykovo nádraží. Jízda vlaků je ve všech přilehlých úsecích zajištěna pomocí automatického bloku.[3]

Reference

  1. Plánek Nové spojení / Odb Balabenka. Portál Provozování dráhy. Správa železnic, leden 2020. 
  2. a b Nové spojení - harmonogram. janeba.net [online]. [cit. 2021-09-17]. Dostupné online. 
  3. a b c Obsluhovací řád odbočky Balabenka. Praha: Správa železnic, 2021. 

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
J25 727 Prag, »neue Verbindung«.jpg
Autor: Falk2, Licence: CC BY-SA 4.0
Zusammenlauf der Strecken von Holešovice (links) und Vysočany (rechts). Nicht erkennbar ist die Bedeutung der Fahrleitungssignale, die dem inzwischen abgeschafften El 7 entsprechen. Dieses Signal gab es jedoch nur bei der Berliner S-Bahn und es erteilte den Auftrag, den Fahrstrom durch Loslassen des Fahrschalters zur Energieeinsparung zu unterbrechen.