Baldov

Baldov
Vrch Baldov s kapličkou
Vrch Baldov s kapličkou
Vrchol548 m n. m.
Poznámkapamátník bitvy u Domažlic
Poloha
SvětadílEvropa
StátČeskoČesko Česko
PohoříPodčeskoleská pahorkatina / Chodská pahorkatina / Domažlická pahorkatina / Újezdská pahorkatina / Třebnická část
Souřadnice
Baldov
Baldov
PovodíRadbuza
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Baldov je vrch (548 m n. m.) asi 2 km severozápadně od Domažlic známý také pod názvem Baldovské návrší.

Na tomto návrší stojí Národní památník Domažlice. Je to zděný kvádr, v jehož obvodových stěnách jsou vsazeny kovové plakety a kamenné desky, do kterých jsou zvýrazněny názvy míst husitských vítězství s jejich datací. Torzo bylo v roce 2015 opraveno a nově doplněno o obří sochařskokamenickou instalaci zřejmě největšího žulového kalicha na světě a stalo se trvalým pomníkem vítězství husitských vojsk nad křižáky v bitvě u Domažlic roku 1431, které je kladeno právě do prostoru Baldova. Z návrší se otevírá výhled na blízké Domažlice a pásmo Českého lesa.

V roce 2013 na Baldovském návrší vznikla turisticky atraktivní naučná stezka s originální sochařskou galerií pod širým nebem za podpory města Domažlice, občanských sdružení a rovněž s přispěním fondů Evropské unie.

Návrší je významné i z historického hlediska. Pravděpodobně právě zde r. 1431 kardinál a papežský ablegát Cesarini sledoval vojenskou situaci před bitvou u Domažlic, v níž se vojska V. kruciáty obrátila na panický útěk před přicházejícími husity.

V těsné blízkosti monumentálního památníku a malé kapličky lze spatřit telekomunikační věž typu BTS, rovněž se zde nachází základna CB klubu Domažlice - radioklubu OK1RDO, kde se konají různorodé kulturní akce. Níže pod ním se nachází aktivní baldovský kamenolom a také komplex ruin rozlehlého baldovského zámečku / statku s vyvěrajícím pramenem kdysi pitné vody.

Kostely a kaple

  • Farnost Domažlice
  • Součást obce Domažlice
  • Na tomto místě stojí kaplička zasvěcená Nejsvětější Trojici

Barokní kaplička zvnějšku šestiboká, pochází z 18. století a v jejím interiéru jsou obrazy sv. Trojice, Krista a P. Marie.

V blízkosti této nenápadné kapličky byly psychotroniky a senzibily zkoumány a popsány silně znásobené energetické paleomagnetické silové linie se zářením do celého kraje a v jejich průsečíku bylo v účelovém seskupení kamenů doloženo prastaré kultovní božiště.[zdroj?!]

Galerie

Odkazy

Literatura

  • David, P. a kol., Průvodce po Čechách, Moravě a Slezsku , sv. 57 - Chodsko a Domažlicko, s.36, Srdcem Chodska, Praha 2009 ( se svolením nakladatelství S & D Praha ).
  • Fišer, M., Umění v Domažlicích ( Umění ve veřejném prostoru / Svazek IV ), Centrum pro dějiny sochařství Horažďovice o.s., Klatovy 2015, s. 86 - 119, III. Práce pro architekturu, volné sochy, sympozia.
  • Kozák, P., Tajemná místa Pošumaví , nakladatelství MH, Beroun 2000.
  • Marek, V., Spolek Psohlavci a chodský národopis - League of Dogheads ( Psohlavci ) and Etnography of Chodsko , bakalářská práce - konzultanti doc. Jana Čechurová a prof. Eduard Maur, Univerzita Karlova - Filozofická fakulta, Ústav českých dějin, Praha 2009. ( Pro akademické neakceptování použité metodologie a etnografické dvouautorské syntézy v jejím ústředním obsahu celá 3. část o baldovských reáliích a národním monumentu zveřejněny přednostně ve Wikipedii.cz pod heslem: Diskuse: Národní památník Domažlice a v ní níže: Vlastní výzkum). Originál uložen v badatelně Státního okresního archivu v Horšovském Týně a kopie s CD-R v redakčním archivu rodáckého Spolku Psohlavci v Praze, 147 stran s bohatou obrazovou přílohou.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Relief Map of Czech Republic.png
Autor: derivative work Виктор_В, Licence: CC BY-SA 3.0
Relief map of the Czech Republic
Green pog.svg
Shiny green button/marker widget.
Baldovský lom.jpg
Autor: Horst, Licence: CC BY-SA 4.0
Lom u obce Baldov, pohled ze silnice Dolní Baldov - Luženice
Krajina 1431.jpg
Autor: YjM, Licence: CC BY-SA 4.0
Výhled z Baldovského návrší a zde stojící socha „Krajina 1431“ od akademického sochaře docenta Vojtěcha Míčy (* 1966). Blízko Domažlic, Plzeňský kraj.
Baldovské návrší.jpg
Autor: YjM, Licence: CC BY-SA 4.0
Baldovské návrší a zde stojící barokní kaplička. Blízko Domažlic, Plzeňský kraj.