Banánové rybičky

Banánové rybičky
Žánrytalk show
filmová komedie
RežieHalina Pawlowská
Petr Ryšavý
HrajíHalina Pawlowská
Jitka Asterová
Anna Geislerová
Marián Labuda
Gabriela Osvaldová
Irena Pavlásková
Jiřina Bohdalová
Iveta Bartošová
Petr Novotný
Filip Renč
… více na Wikidatech
Země původuČeskoČesko Česko
Banánové rybičky na ČSFD, SZ, IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Banánové rybičky jsou zábavná talk show Haliny Pawlowské v České televizi. Vysílala se od 11. února 1999 do 27. prosince 2007, zprvu jako čtrnáctideník, od září 1999 týdně. Banánové rybičky byly jedním z nejpopulárnějších pořadů ČT; dostaly diváckou cenu TýTý jako pořad roku 2000, 2001 a 2002, v následujících dvou letech byly druhé.

Stopáž činila zhruba 30 minut. Jednotlivé díly měly podtitul „jak přežít (substantivní vazbu)“, v pozdějších letech i volnější „jak (infinitivní vazba)“. Na toto téma Pawlowská diskutovala s dvojicí hostů (v prvních dvou dílech byli tři a v 9. díle „jak přežít diety“ samotný Marián Labuda), recitovala humorné básně a pouštěla stručné ukázky z komediálních filmů. Charakteristickou podobu pořadu dotvářela hudba Alexeje Charváta s animacemi barevných rybiček podle návrhu Pavla Šťastného v titulcích a předělech.

Název pochází z povídky J. D. Salingera „Den jako stvořený pro banánové rybičky“ (A Perfect Day for Bananafish, 1948, č. in: Deset novel, Československý spisovatel 1958 a Salinger: Devět povídek, 1971) o sebevraždě Seymoura Glasse; spolu s podtitulem má vyjadřovat, „že bychom v žádné situaci neměli smysl pro život ztratit a [Pawlowská v pořadu] snaží se ho zábavně najít za jakýchkoliv okolností“.

Pořad vyrábělo studio ČT Brno; natáčelo se před živým publikem. Pawlowská při produkci spolupracovala s časopisy Šťastný Jim, Reader's Digest Výběr, z nichž pocházejí některé citace (až od roku 2003, kdy ji Reader's Digest Výběr obvinil, že některé historky přebírá bez uvedení původu z jeho rubriky čtenářských příspěvků; spor se vyřešil mimosoudně) a videodistributorem Warner Home Video, který poskytoval ukázky z filmů.

Z pořadu byl vydán výběr na CD Banánové perličky (Supraphon 2002) a Banánové rybičky (Supraphon 2003) a Pawlowské knihy Banánové rybičky (Motto 2000, ISBN 80-7246-065-X) a Banánové chybičky (Motto 2003, ISBN 80-7246-181-8).

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“