Bangor (Severní Irsko)
Bangor Beannchar | |
---|---|
(c) Ross, CC BY-SA 2.0 Nábřeží v Bangoru a Long Hole při západu slunce | |
Poloha | |
Souřadnice | 54°39′36″ s. š., 5°40′12″ z. d. |
Stát | Spojené království |
Země | Severní Irsko |
Hrabství | Down |
District | Ards and North Down |
Rozloha a obyvatelstvo | |
Počet obyvatel | 60 260 (2011) |
Náboženské složení | protestanti (81,68%), katolíci (11.2%), zbytek jiná náboženství či bez vyznání |
Správa | |
Status | město |
Oficiální web | www |
Telefonní předvolba | 028 |
multimediální obsah na Commons | |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Bangor (irsky Beannchar[1]) je přístavní město v districtu Ards and North Down na severu hrabství Down v Severním Irsku. Bangor s cca 60 000 obyvateli patří v rámci Severního Irska do kategorie tzv. velkých měst (large towns) s počtem obyvatel od 18 000 do 75 000.
Geografická poloha, popis a klima
Bangor se nachází na jižním pobřeží Belfastské zátoky (Belfast Lough), pouhých asi 13 km vzdušnou čarou směrem na východ od severoirské metropole. Město leží na pobřeží Irského moře v nejsevernější části poloostrova Ards. S Belfastem jej spojuje silniční síť a zhruba 20 km dlouhá železniční trať. Konečná stanice Severoirských železnic (NIR) se nachází v centru města a ve špičce je vlakové spojení zajištěno v průměru každých 10 minut.[2] Nadmořská výška městské zástavby se pohybuje od 1 do 50 metrů. Pobřežní promenáda lemuje takzvanou Long Hole (v překladu doslova Dlouhá díra), někdy zvanou též Big Hole - zátoku se skalnatými břehy, která vznikla v důsledku těžby kamene v 19. století.[3]
Z hlediska zaměstnanosti obyvatel je Bangor součástí příměstské aglomerace Belfastu, avšak zároveň je také známým střediskem rekreace, turistického ruchu a řady sportovních aktivit. Vysoká čistota vody v bangorském přístavu - Bangor Marina - byla v minulosti opakovaně oceněna modrou vlajkou (Blue Flag Award).[4]
Nejteplejším měsícem v roce je červenec s průměrnou denní teplotou 14.5 °C, nejchladnějším pak leden. Nejvíce srážek připadá na podzimní a zimní období od září do ledna.[5]
Historie
Na základě archeologických nálezů mečů bylo doloženo, že území Bangoru bylo osídleno již v době bronzové. Významná historická etapa v životě Bangoru začíná v době mezi roky 552 - 558, kdy zde podle zmínek v Ulsterské kronice (The Annals of Ulster) svatý Comgall založil klášter.[6] V klášteře byla zavedena přísná řehole, zároveň se však Bangor brzy stal největší a nejvýznamnější církevní školou v Ulsteru. Kvůli svému významu byl klášter v té době zván "Světlem světa". [7]
Pravděpodobně ještě v 6. století v bangorském klášteře vznikl latinsky psaný rukopis Antiphonarium Monasterii Benchorensis, který je jedinečným dokladem raně křesťanské keltské liturgie.Tento spis zřejmě vzal s sebou do severoitalského Bobbia svatý Kolumbán či některý z jeho následovníků. Z Bobbia se pak rukopis dostal na počátku 17. století do milánské knihovny Biblioteca Ambrosiana, kde byl posléze objeven italským knězem a historikem Ludovicem Antoniem Muratorim. Kopie Antiphonaria je vystavena v bangorském městském muzeu.[8]
V 8. a 9. století, podobně, jako jiná města v Irsku, trpěl Bangor nájezdy Vikingů. V roce 1123 byl opatem bangorského kláštera zvolen svatý Malachiáš. Ve středověku význam Bangoru rostl. Dokazuje to i známá Herefordská mapa světa, na níž jsou vyznačena v Irsku jen čtyři města, přičemž jedním z nich je Bangor. Prvopočátky vzniku a rozvoje moderního města bezprostředně souvisejí s příchodem Skota Jamese Hamiltona, 1. vikomta Claneboye, který na počátku 17. století získal rozsáhlé pozemky v irském hrabství Down. Z roku 1637 pochází jedna z významných bangorských architektonických památek - Stará celnice (Old Custom House), která byla vybudována poté, co král Jakub I. udělil Bangoru statut přístavu.
V dalších letech přinášelo clo, vybírané v přístavu, značné zisky. V 80. letech 18. století byl rozšířen přístav a na nábřežní vznikla celá řada přádelen bavlny, vybavených parními stroji. Později v 19. století však význam přádelen postupně klesl a charakter města se začal proměňovat. V roce 1865 získal Bangor železniční spojení s Belfastem a stal se stále vyhledávanějším místem pro odpočinek, sport a rekreaci.[9]
Přístav
Během druhé světové války byl Bangor základnou, v níž se připravovaly spojenecké jednotky na invazi do Normandie. Spojenecké vojáky tehdy navštívil generál a pozdější prezident USA Dwight D. Eisenhower. V roce 2005 bylo za účasti prezidentovy vnučky Mary-Jean Eisenhowerové slavnostně přejmenováno severní molo (North Pier) bangorské mariny na Eisenhowerovo molo (Eisenhower Pier).[10] Na přístavní hrázi nedaleko majáku a zdi s pamětní mozaikou, připomínající osud hrdinů Dne "D", hnízdí kolonie vzácných alkounů, kterým se kvůli jejich černé barvě přezdívá "bangorští tučňáci".[11]
Nejčistší město
V roce 2004 Bangor získal první místo v kategorii "velkých měst" v celoirské soutěži o titul "Nejlépe udržované město Irska" ("Ireland's Best Kept Towns").[12]
Památky a zajímavosti
Opatství se starým hřbitovem
Zámek z 19. století, sídlo městského úřadu
- (c) Ross, CC BY-SA 2.0
Bangor Bus and Rail Centre
- (c) Ross, CC BY-SA 2.0
Knihovna, postavená v letech 2007 - 2008
- (c) Albert Bridge, CC BY-SA 2.0
Stará celnice s věží (městské infocentrum)
- (c) Aubrey Dale, CC BY-SA 2.0
Bangor Marina - největší jachetní přístav v Severním Irsku
- (c) Ross, CC BY-SA 2.0
Mozaika v přístavu, připomínající Den "D"
- (c) Ross, CC BY-SA 2.0
Terrace - domy na Donaghadee Road
Odkazy
Reference
- ↑ Výslovnost irského názvu
- ↑ Journey Planner [online]. [cit. 2017-01-04]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ The Long Hole [online]. [cit. 2017-01-04]. Fotogalerie. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ Bangor Marina is Northern Ireland's largest and most prestigious, award winning marina [online]. Ards and North Down [cit. 2017-01-04]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ Climate: Bangor [online]. [cit. 2017-01-04]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ Eclesia Bennchuir fundata est. Part 125 of The Annals of Ulster [online]. [cit. 2017-01-04]. Dostupné online.
- ↑ Bangor Abbey [online]. [cit. 2017-01-04]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ Catholic Encyklopedia. Antiphonary of Bangor [online]. [cit. 2017-01-04]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ HANNA, John. Old Bangor [online]. [cit. 2017-01-04]. Dostupné v archivu. (anglicky)
- ↑ Eisenhower Pier [online]. 2016-11-07 [cit. 2017-01-05]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ Look out for wildlife and enjoy the views over Belfast Lough and Bangor Marina [online]. Ards and North Down [cit. 2017-01-05]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ Keadue is Ireland's best kept town. independent.ie [online]. 2004-07-07 [cit. 2017-01-05]. Dostupné online. (anglicky)
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Bangor na Wikimedia Commons
Média použitá na této stránce
(c) Ross, CC BY-SA 2.0
Terrace, Donaghadee Road Terrace on the Donaghadee road at the junction with High Street/Prospect Road. Built c1910 the shopfront of the florists appears original suggesting that a shop of some sort has stood here since then. A few of the other houses have also been converted but the continuation of the terrace left of the blue shop and out of picture is almost entirely residential.
(c) Albert Bridge, CC BY-SA 2.0
The Tower House, Bangor The Tower House was built as the Custom House, in 1637, by Lord Clanneboy (Clandeboye) interestingly with the assistance of a Government grant of £300! In later years it became the harbourmasters house and then an artists studio. It is now the tourist office. It faces Quay Street (right) and the harbour.
(c) Ross, CC BY-SA 2.0
Bangor Bus and Rail Centre Combined bus and train station or, to use Translink speak, "Northern Irelands first purpose-built integrated bus and rail interchange". Opened in 2001, it replaced a fine station of 1865/1890 by the celebrated architectural team of Lanyon Lynn & Lanyon which had been hideously changed by two very uninspiring 20th Century alterations. This new structure is actually very pleasant to use. See related pictures at 3280157 .
(c) Ross, CC BY-SA 2.0
Black Guillemots, Bangor [9] More of the black guillemots on the Eisenhower Pier in Bangor. When this was taken I counted in excess of 30 in and around the pier. See 3092067 for some related Geograph images.
(c) Ross, CC BY-SA 2.0
The 'Long Hole' at dusk. A view of this disused harbour in Bangor at dusk. The Seacliff Road is on the right. Compare with 1601818 and see also 9423247 for further related images.
(c) Ross, CC BY-SA 2.0
Bangor Library [17] Another view of the full western wall of the redeveloped library, with an added reflection from the waters of the river in Ward Park. See 3634589 for some related images of the redevelopment.
(c) Aubrey Dale, CC BY-SA 2.0
Bangor marina (1) There were many (the photographer included) who were more than sceptical when Bangor marina opened. Where would all the boats come from we asked. I now eat humble pie. It has proved a great success. In fact it is one of the main attractions for locals and visitors alike.
Autor: NordNordWest, Licence: CC BY-SA 3.0
Location map of Northern Ireland
(c) Ross, CC BY-SA 2.0
Eisenhower Pier at night. The tip of Bangor's Eisenhower (North) Pier at night. The red light is a navigation aid for mariners. The houses in the background are across Bangor Bay on the Princetown Road.
For a similar view by day see 601428
For a full view of the D-Day mosaic see 197829