Barentsovo moře

Barentsovo moře
Maximální hloubka600 m
Rozloha1 405 000 km²
Zeměpisné souřadnice
Nadřazený celekSeverní ledový oceán
Sousední celkyNorské moře, Grónské moře, Bílé moře, Karské moře, Severní ledový oceán
SvětadílEvropa
StátRuskoRusko Rusko, NorskoNorsko Norsko
PřítokyTuloma, Kola, Jokanga, Pasvikelva, Tanaelva, Pečora

Barentsovo moře (norsky Barentshavet ; rusky Баренцево море Barencevo more) je okrajové moře Severního ledového oceánu mezi severním pobřežím Evropy (Norska a Ruska) a Medvědím ostrovem, Špicberky, Zemí Františka Josefa a Novou zemí. Podle záhadologů se pod hladinu dnešního Barenstova moře kdysi propadla bájná Hyperborea[1], z níž podle nich dnes nad hladinu vyčnívají její někdejší nejvyšší hory, jimiž mají být Špicberky, Země Františka Josefa, či Nová země.

Dějiny

Od starověku žily na pobřeží Barentsova moře ugrofinské kmeny - Samové. V 11. století do oblasti začali pronikat Vikingové, Novgoroďané a Pomorové.

Za starých časů nazývali námořníci a kartografové Barentsovo moře jako - Severní moře, Siverské moře, Moskevské moře, Ruské moře, Studené moře, Pečorské moře, Temné moře[2]. Ale nejrozšířenějším názvem bylo Murmanské moře. Oficiální pojmenování moře bylo až v roce 1853 po holandském mořeplavci Willemu Barentsovi.

Námořníky bylo moře přezdíváno "Ďáblův taneční parket" kvůli jeho nepředvídatelnosti a obtížnosti.

Geografická data

  • Rozloha: 1 405 000 km²
  • Hloubka: průměrná hloubka 229 m, maximální 600 m (na západě)
  • Příliv: max. 11 m
  • Teplota vody na povrchu: v létě: 7-12 °C na jihu, 0 °C na severu, v zimě 3-5 °C na jihozápadě, méně než -1 °C na severovýchodě
  • Podíl plovoucího ledu: méně než 75 % povrchu v zimě, v létě pouze malé plochy na severu
  • Salinita: 35 promile na jihozápadě, 32 promile na severu
  • Klimatické podmínky: subarktické, ovlivněné teplým Golfským proudem
  • Mořské proudy: 1. Golfský (obtéká jižní pobřeží a zasahuje až k Nové zemi), 2. Severní studený proud od Karského moře a Severního ledového oceánu (teče opačným směrem)
  • Pobřeží: většinou skalnaté (kromě jihovýchodní části), fjordy (zejména na pobřeží Norska)
  • Zajímavosti: souostroví Špicberky, ostrov Kolgujev na jihovýchodě, delta řeky Pečory, poloostrov Kanin na jihu
  • Významné přístavy: Murmansk - v zimě nezamrzá, Vadsø, Kirkenes

Ekologie

Velkou potenciální hrozbu představuje radioaktivní znečištění moře v důsledku činnosti norských závodů na zpracování radioaktivního odpadu.[3]

V Barentsově moři je potopeno také několik jaderných ponorek. Největší hrozbu představují jaderné reaktory ponorky K-159 projektu 627A "KIT", která se potopila na konci srpna 2003 na východním pobřeží poloostrova Kola. Trup ponorky je podle zpráv z roku 2021 ve velmi špatném stavu, riziko úniku radiace je veliké, proto ruská korporace Rosatom plánuje ponorku vyzvednout. Vyzvednutí ponorky se nezvládne dříve jak po roce 2030.[4] V souvislosti s únikem radioaktivity z ponorky K-159 se hovoří o tzv. Podmořském Černobylu. Hrozí, že některé oblasti Barentsova moře budou zasaženy na několik let a rybolov bude nutné zcela přerušit.[5]

Odkazy

Reference

  1. Matrix 2001
  2. Между полюсом и Европой (Зингер Е.). antarctic.su [online]. [cit. 2021-01-08]. Dostupné online. 
  3. Оценка и сохранение морского биологического разнообразия Баренцева моря. wwf.ru [online]. 2008-02-26 [cit. 2021-10-13]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2008-02-26. 
  4. БАЗАРЕВА, Мария. Утечка радиации из ядерных реакторов затонувшей подлодки «Кит» может привести к загрязнению Баренцева моря. Народные Новости [online]. [cit. 2021-10-13]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2021-10-27. (rusky) 
  5. Stane se z potopené sovětské ponorky K-159 podmořský Černobyl? | SECURITY MAGAZÍN. www.securitymagazin.cz [online]. [cit. 2021-10-14]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of Russia.svg
Old flag of Russia from the Tsarist era. This variant is still used today.
Arctic Ocean.png
Arctic Ocean map (language neutral version)
Barents Sea map.png
Autor: NormanEinstein, Licence: CC BY-SA 3.0
The location of the Barents Sea north of Russia and Norway, and the surrounding seas and islands. Also includes political borders with their corresponding nation-states listed.