Barnovský mlýn

Barnovský Mlýn
zbytky náhonu
zbytky náhonu
Účel stavby
Základní informace
Materiálkámen
Poloha
AdresaBarnov, vojenský újezd Libavá, okres Olomouc, ČeskoČesko Česko
PohoříOderské vrchy / Vítkovská vrchovina
Souřadnice
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Barnovský mlýn (psáno také Barnovský Mlýn, nazývaný také německy Bernhauer Mühle či Schertzenmühle nebo Rödermühle) je zaniklý vodní mlýn a vodní pila (šindelka), které se nacházely na dolním konci zaniklé německé vesnice Barnov, na pravém břehu řeky Odry v pohoří Oderské vrchy / Vítkovská vrchovina ve vojenském újezdu Libavá v okrese Olomouc v Olomouckém kraji. Mlýn se nacházel nedaleko Barnovského mostu a Novooldřůvského mlýna. Mlýn již neexistuje a místo se nachází u mokřadů na okraji Barnovské přehrady. Protože se místo nachází ve vojenském prostoru, tak je veřejnosti, bez příslušného povolení, nepřístupné.[1]

Další informace

Barnovský mlýn na horní vodu měl číslo popisné 49 a nacházel se v současném katastrálním území Rudoltovice. Mlýn je zobrazován na staré mapě 1. josefského vojenského mapování (1764-1768). V roce 1745 byl mlynářem Kristián Klement. Další příjmení mlynářů působících na mlýně jsou Röder, Klement a Göttiger. V roce 1931 mlýn a pila vyhořely a nebyly již obnoveny a zůstal jen výměnek, kde rodina mlynáře bydlela až do roku 1936, kdy výměnek koupil Robert Mann a zřídil zde hájovnu. Po vysídlení německého obyvatelstva z Československa v roce 1946, byl v roce 1949 materiál z výměnku a mlýna použit ke stavbě domku ve Spálově. Voda vedla do mlýna náhonem. Vodní kola měla výkon 3,33 kW a 3,18 kW.[2][3][4]

Na místě lze nalézt zbytky náhonu, zástavy a mokřady. Místo bývá také občasně zaplavováno rozvodněnou Odrou.

Dále po proudu řeky Odry se nachází další zaniklý mlýn Lhota, který také patřil k Barnovu.

Obvykle jednou v roce může být místo a jeho okolí přístupné veřejnosti v rámci populární cykloturistické akce Bílý kámen.

Galerie

Odkazy

Reference

  1. Zaniklé obce a objekty [online]. Dostupné online. 
  2. Barnovský mlýn; Bernhauer Mühle, Schertzenmühle [online]. vodnimlyny.cz. Dostupné online. 
  3. Odra – řeka, která nezná hranic | Zaniklý život na horním toku řeky Odry. projektodra.cz [online]. [cit. 2021-09-24]. Dostupné online. 
  4. LELEK, Petr, et al. Řeka Odra na území Vojenského újezdu Libavá. Vlastivědné Listy. Červenec 2017, čís. 121, s. 655–662. Dostupné online. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Mokřad, Barnovský mlýn, vojenský újezd Libavá.jpg
Autor: Fry72 , Karel FRYDRÝŠEK, Licence: CC BY-SA 4.0
mokřad, Barnovský mlýn, vojenský újezd Libavá, okres Olomouc
Mokřad, Barnovský mlýn, vojenský újezd Libavá 2.jpg
Autor: Fry72 , Karel FRYDRÝŠEK, Licence: CC BY-SA 4.0
mokřad, Barnovský mlýn, vojenský újezd Libavá, okres Olomouc
Náhon, Barnovský mlýn, vojenský újezd Libavá.jpg
Autor: Fry72 , Karel FRYDRÝŠEK, Licence: CC BY-SA 4.0
náhon, Barnovský mlýn, vojenský újezd Libavá, okres Olomouc