Barva kouzel

Barva kouzel
AutorTerry Pratchett
Původní názevThe Colour of Magic
PřekladatelJan Kantůrek
Obálku navrhlJosh Kirby
ZeměSpojené královstvíSpojené království Spojené království
Jazykangličtina
CyklusÚžasná Zeměplocha
1. kniha - 1. kniha o Mrakoplašovi
NámětKlišé ve fantasy, RPG, Turismus
ŽánrKomická fantasy
VydavatelColin Smythe
Datum vydání1983
Česky vydáno1993
Počet stran290
ISBN80-85609-28-2
Předchozí a následující dílo
první dílLehké fantastično
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Barva kouzel (anglicky The Colour of Magic) je humoristická fantasy kniha Terryho Pratchetta, první ze série Zeměplocha. Byla napsána v roce 1983, do češtiny ji v roce 1993 přeložil Jan Kantůrek. Po dlouhou dobu byla jedinou knihou z hlavní série (další byla až Zaslaná pošta) rozdělenou do kapitol. Každá kapitola je vlastně povídka, pokaždé se stejnými hrdiny. Myšlenka Barvy kouzel – to, že vše je vlastně jen hra bohů – je podobná tradičním stolním RPG hrám, kde hod kostkou ovlivňuje, co se hráčům stane.

Hlavním hrdinou je neschopný a cynický mág Mrakoplaš, který se nedobrovolně stane průvodcem zahraničního turisty jménem Dvoukvítek. Ten připluje do Ankh-Morporku z Agateánské říše a způsobí zde velký rozruch svým obrovským bohatstvím, kterého si není vědom (cena zlata v Ankh-Morporku a v Agateánské říši se řádově liší).

Během rozsáhlého požáru, založeného poté, co Dvoukvítek objasní obyvatelům Morporku princip pojištění, opouštějí oba hlavní hrdinové společně Ankh-Morpork a vydávají se na cestu po Zeměploše. Ta je zavede postupně do chrámu pekelného boha Bel-Shammharotha, mezi jezdce na dracích a nakonec do říše Krull ležící na samém okraji Zeměplochy. Děj knihy končí ve chvíli, kdy jsou oba dva vrženi přes okraj Zeměplochy do nekonečného vesmíru.

Příběhy Mrakoplaše a Dvoukvítka pokračují v další knize ze série o Zeměploše - v Lehkém fantastičnu.

Hlavní postavy

Související díla

Odkazy

Reference

  1. Barva kouzel (2008). Panáček v říši mluveného slova [online]. [cit. 2018-09-17]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce