Baskové

Baskové
(c) Daniele Schirmo aka Frankie688, CC BY-SA 2.5
Basque people.png
Populace
cca 3 miliony
Země s významnou populací
BaskickoBaskicko Baskicko cca 2 miliony
Španělsko zbytek Španělskacca 300 tisíc[1][2]
FrancieFrancie Franciecca 240 tisíc[1][2]
USAUSA USAcca 58 tisíc[3]
KanadaKanada Kanadacca 7 tisíc
Jazyk(y)
baskičtina, španělština, francouzština,
v diaspoře též angličtina
Náboženství
křesťané (většina římští katolíci)
Příbuzné národy
v současnosti žádné
(zaniklý akvitánský národ)
Poznámky
pravděpodobně poslední autochtonní národ Evropy

Baskové (baskicky Euskaldunak, španělsky Vascos, francouzsky Basques) jsou obyvateli středoseverní části Španělska a jihozápadního cípu Francie při Biskajském zálivu. Většina jich je soustředěna ve španělském autonomním společenství Baskicko, kde jich žije něco přes 2 miliony; další významné skupiny žijí v ostatních oblastech Španělska (asi 300 tisíc), ve Francii (asi 240 tisíc) a Spojených státech (asi 60 tisíc). Jazykem Basků je izolovaná baskičtina, mají svébytnou kulturu a ve Španělsku působí několik baskických politických stran, z nichž nejvýznamnější (nejvlivnější) je Baskická národní strana.

Původ a identita

Klasifikace obyvatel podle kulturní identity: Považujete se za Baska?   1 - Ano
2 - Ano, v některých ohledech   3 - Ne
4 - Nevím / Neodpověděl

Baskové jsou pravděpodobně neindoevropského původu. Někdy bývají označováni jako autochtonní obyvatelstvo, jindy – na základě společného jazyka, baskičtiny – také za národ; to je ovšem i v samém Baskicku sporné. Existují jak baskicky hovořící lidé považující se za Španěly či španělskojazyční Baskové, tak radikální baskičtí separatisté. Podle průzkumu konaném roku 2005 v autonomním Baskicku se 26 % obyvatel cítilo být Basky, 21,8 % spíše Basky než Španěly a 38,5 % stejně Basky jako Španěly.[4]

Podle dřívější (později vyvrácené) teorie, založené na podobnosti baskičtiny s kavkazskými jazyky, byl původní domovinou Basků kraj pod kavkazským Elbrusem. Jejich genetické odlišnosti (neobvyklé genetické rysy imunitního systému a vysoký podíl lidí s krevní skupinou Rh-) pak vedly ke vzniku jiné teorie, podle níž jsou Baskové potomky původních lovců a sběračů, kteří přišli do Evropy z Afriky asi před 45 000 lety a podrželi si svou genetickou svébytnost i poté, co asi před 7500 roky došlo ke smísení těchto obyvatel s prvními zemědělci, kteří pronikli na Pyrenejský poloostrov z oblasti Středomoří. Ani tato teorie však nebyla prokázána.[5]

Podle novějšího výzkumu založeného na srovnávání DNA však mají Baskové k původním evropským lovcům a sběračům geneticky vůbec nejblíže. Tím byla vyvrácena teorie, že se jedná o samostatnou dávnou vývojovou linii, nezávislou na zbytku původního pravěkého obyvatelstva. V tu dobu tedy Baskové ještě nežili izolovaně – k tomu došlo až mnohem později, asi před 5000 roky, kdy na Pyrenejský poloostrov dorazila další vlna zemědělců ze střední Evropy a severní Afriky. Jejich geny dnes tvoří 10–25 % genetické informace obyvatel Španělska a Portugalska, ale Baskům chybějí, z čehož lze učinit závěr, že jejich předci žili tou dobou již izolovaně.[5]

Norbert Tauer

Český spisovatel Norbert Tauer celý svůj život věnoval poznání a publikacím o Baskicku a Bascích, byl čestným členem Euskaltzaindie.

Odkazy

Reference

  1. a b V. inkesta soziolinguistikoa 2011. Vitoria-Gasteiz: Central Publications Service of the Basque Government, 2013. Dostupné online. ISBN 978-84-457-3303-5. (baskicky) 
  2. a b INE [online]. INE, 2013 [cit. 2014-11-05]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-11-07. (anglicky) 
  3. Census 2000: Table 1. First, Second, and Total Responses to the Ancestry Question by Detailed Ancestry Code: 2000 [online]. 22 January 2007 [cit. 2016-11-02]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. El País.com, 24. 06. 2005
  5. a b PETR, Jaroslav. Vědci rozluštili záhadu baskického národa. Odkud přišli?. Lidovky.cz [online]. 2015-10-07 [cit. 2022-08-03]. Dostupné online. 

Literatura

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Basque Country.svg
(c) Daniele Schirmo aka Frankie688, CC BY-SA 2.5
Flag of the autonomous region of the Basque Country
A white cross over a green saltire on a red field.
Flag of Canada (Pantone).svg
Flag of Canada introduced in 1965, using Pantone colors. This design replaced the Canadian Red Ensign design.
Flag of Basque Country.svg
(c) Daniele Schirmo aka Frankie688, CC BY-SA 2.5
Flag of the autonomous region of the Basque Country
A white cross over a green saltire on a red field.
Nortasun.png
Autor: This image has been made by Zorion (User:Zorion) and released under the licenses stated above. You are free to use this image for any purpose without restriction as long as you credit me as author, follow the terms of license and cite Wikimedia Commons as site.
If you alter, transform, or build upon this work, would you mind leaving me a message on this page in English. Thank you., Licence: CC BY-SA 3.0
Classification of population according to cultural identity
  • Do you consider yourself Basque? - 1: Yes; - 2: Yes, in some ways; - 3: No; - 4: Don't know / Don't answer