Bassai

Apollónův chrám v Bassai
Světové dědictví UNESCO
Smluvní státŘeckoŘecko Řecko
Bassai
Souřadnice
Typkulturní dědictví
Kritériumi, ii, iii
Odkaz392 (anglicky)
Zařazení do seznamu
Zařazení1986 (10. zasedání)

Bassai (latinsky Bassae) je archeologická lokalita v jižním Řecku, která byla za antických dob součástí Arkádie. Oblast je známá především díky starověkému Apollónově chrámu, který je dnes oblíbeným turistickým cílem. V roce 1986 byl chrám zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO, což z něj učinilo vůbec první řeckou památku umístěnou na tomto seznamu.

Apollónův chrám

půdorys chrámu

Apollonův chrám je vystavněn na uměle navýšené terase. Stejně jako několik dalších antických chrámů v Arkádii je orientován ve směru východ-západ namísto obvyklého sever-jih, pravděpodobně z důvodu místní tradice. Jako hlavní stavební materiál byl použit místní šedý vápenec, ale část střechy, průčelí celly a sochařské výzdoby jsou z mramoru. Achitektonické ztvárnění chrámu zahrnuje všechny tři základní řády starověkého Řecka.

Po obvodu chrámu je rozmístěno šest sloupů na kratších stranách a patnáct na dlouhých stranách (namísto v té době obvyklého poměru 6:13) v jedné řadě (tzv. půdorys Peripteros). Tyto sloupy jsou v dórském řádu stejně jako dvojice sloupů předsíně (pronaos) a zadní předsíně (opisthodomos). V centrální části chrámu se nachází cella. Vnitřní prostor celly je vyplněn 10 polosloupy v iónského řádu, které tak vytvářejí výklenky v obvodové stěně. Na ústředním místě celly byl v minulosti umístěn sloup, jehož hlavice v korintském řádu je nejstarší zdokumentovaný archtitektonický prvek tohoto řádu. Jeho fragmenty jsou uloženy v řeckém Národním archeologickém muzeu. Za tímto sloupem v prostoru adytonu stála socha Apollóna.

Fotogalerie

Externí odkazy

  • Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Bassai na Wikimedia Commons
  • Temple of Apollo Epikourios [online]. Ministry of Culture and Sports [cit. 0206-08-25]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2008-03-04. (anglicky) 
  • Bassae [online]. Ministry of Culture and Sports [cit. 0206-08-25]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-05-09. (anglicky) 

Média použitá na této stránce

The Temple of Apollo Epikourios at Bassae, Arcadia, Greece (14250629376).jpg
Autor: Carole Raddato from FRANKFURT, Germany, Licence: CC BY-SA 2.0
The Temple of Apollo Epikourios at Bassae, Arcadia, Greece
Bassai Temple Of Apollo Detail.jpg
The Bassai Temple Of Apollo in Greece. The building is protected against the weather by an enormous tent because of his dilapidated state.
Greece location map.svg
(c) Lencer, CC BY-SA 3.0
Location map of Greece

Equirectangular projection, N/S stretching 120 %. Geographic limits of the map:

  • N: 42.0° N
  • S: 34.6° N
  • W: 19.1° E
  • E: 29.9° E
Bassar Frieze 1071.jpg
Autor:
Sarah Murray from Palo Alto, CA
, Licence: CC BY 2.0
The Bassae Frieze is made from a set of 23 marble panels that were in the Temple of Apollo at Bassae. They were carved just before 400 B.C. The stones are on permanent display in a specially constructed room in Gallery 16 in the British Museum in London. Copies of this frieze decorated the walls of the Ashmolean Museum and London's Travellers Club. (Note the source numbers below show the order of the pictures)
Bassai Temple of Apollo Plan.svg
Autor: , Licence: CC BY 2.5

Temple of Apollo Epicurius at Bassae

  • 1 = Opisthodomos
  • 2 = Adyton
  • 3 = Naos
  • 4 = Pronaos