Batelov (nový zámek)

Nový batelovský zámek
Batelov - Nový zámek
Batelov - Nový zámek
Základní informace
Slohklasicistní
Výstavba14. století (tvrz)
Přestavba1586 (zámek), 1681, 1755 (klasicistní)
Stavebníkneznámý
Další majitelépáni z Batelova, páni z Lipé, Pacovští, Batelovští z Prostného, Radkovcové z Mirovic, Čížovští z Čížova, Krabicové z Weitmile, Odkolkové z Újezdce, de Klee, Blankensteinové
Současný majitelPetr Schwarz (budova), ČR (pozemky)
Poloha
AdresaUlice Na Mýtě, Batelov, ČeskoČesko Česko
Ulicenáměstí Míru
Souřadnice
Batelov (nový zámek)
Batelov (nový zámek), Česko
Další informace
Kód památky33201/7-4679 (PkMISSezObrWD) (součást památky Starý a nový zámek Batelov)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nový batelovský zámek stojí v městysi Batelov v bezprostřední blízkosti starého zámku. Je chráněn jako kulturní památka České republiky.[1]

Historie

Existenci obou batelovských zámků předcházela tvrz, kterou vlastnili páni z Batelova. Ta stála na vyvýšenině nad potokem, jihozápadně od dnešního kostela[2]. Nová tvrz byla postavena okolo roku 1400 při levém břehu řeky Jihlavy. Jejím úkolem bylo pravděpodobně střežit přechod přes tento vodní tok[2].Vzhledem k blízkosti obou staveb (Starého a Nového zámku) dnes však není zcela jasné, na místě kterého z nich tvrz stála[2]. Předpokládat lze, že tvz byla přestavěna ve Starý zámek[3].

Tvrz

Zmíněná druhá tvrz v pozdější době přešla do držení pánů z Lipé, od nichž ji v polovině 14. století získali Pacovští. Na konci husitských válek mění majitele znovu, když ji získali Batelovští z Prostného a následně Mikuláš Radkovec z Mirovic. V letech 1546-1626 je Batelov uváděn jako majetek Čížovských z Čížova.

Zámek

V roce 1586 nechává Jiří Čížovský z Čížova tvrz přestavět na renesanční zámek, dnes Starý zámek, naproti němu vzniká nová budova [2]. Sídliště v té době v kontrastu k do té doby existující tvrzi dostává název Nový Batelov. Roku 1626 mění panství majitele znovu, tentokrát jimi jsou Krabicové z Weitmile. Kolem roku 1681 pak za Odkolků z Újezdce prochází zámek barokní úpravou, bylo dostavěno nové, delší křídlo. Roku 1731 panství kupuje Jan Kryštof Burkhardt de Klee který po roce 1755 zahájil v Batelově výstavbu velkého kostela a zámek v roce 1755 klasicistně přestavěl a rozšířil. V roce 1806 byl zámek pro dluhy prodán v dražbě hraběti Janu Swerte-Sporkovi, v té době dochází k menším stavením úpravám[3]. Od roku 1839 byli majiteli Blankensteinové, za nichž roku 1893 prošel dalšími úpravami. Poslední úpravy jsou z 2. poloviny 20. století, kdy byl necitlivě přestavěn. V 80. letech bylo v zámku umístěno odborné učiliště.

Popis

Jedná se o dvoupatrovou dvoukřídlou budovu okolo níž najdeme zbytky zámeckého parku vytvořeného v 19. století. Původní tvrz pravděpodobně stála v místě dnešního západního křídla. Z renesanční stavby se dohovala přízemní klenutá síň s renesančním portálem[3]. U vchodu jsou vsazeny erby Jiřího Čížovského z Čížova s letopočtem 1586 a Viléma Oldřicha Odkolka z Újezdce. V přízemí se dochovaly valené klenby.

Dostupnost

Okolo zámku vede silnice II/134, která se nedaleko odpojuje od silnice II/639 a následně pokračuje na Novou Ves, zeleně značená turistická stezka od batelovského náměstí Míru na Těšenov a cyklotrasa Greenway řemesel a vyznání od Bezděčína na Lovětín. Zámek není veřejnosti přístupný.

Reference

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2012-05-29]. Identifikátor záznamu 144832 : Zámek Starý a Nový. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. a b c d SOUKUP, Petr; SOUKUP, Vladimír. 888 hardů, zámků a tvrzí. 1. vyd. Praha: Kartografie Praha a Soukup a David, 2002. 
  3. a b c FIALA, Zdeněk, a kolektiv. Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku, díl I, Jižní Morava. Praha: Svoboda, 1981. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Czech Republic adm location map.svg
(c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de
Location map of the Czech Republic
Batelov - Nový zámek.JPG
Autor: Krabat77, Licence: CC BY-SA 3.0
Batelov - Nový zámek