Batyskaf

Batyskaf Trieste

Batyskaf je druh ponorky určený k ponorům do velkých hloubek (mnoha kilometrů). Byl vyvinut na základě zkušeností s batysférou, odolnou kulovou kabinou, která je ale místo spouštění na laně ve vodě nadnášena plovákem na principu obdobném nadnášení koše vzdušného balonu. Vynálezcem batyskafu je švýcarský výzkumník Auguste Piccard. Název vychází z řeckých slov bathos (hloubka) a skafos (loď).

Teorie

Hlavním problémem při ponoru do velkých hloubek je vztah mezi pevností materiálu a vztlakem. Ponorka, která by měla ocelové stěny dost silné, aby vzdorovala tlaku v hloubkách mnoha tisíc metrů, by byla těžší než objem vody, který by vytlačila. Podle Archimédova zákona by tedy klesla ke dnu a nemohla by se vrátit ke hladině.

Profesor Auguste Piccard se zabýval ve 30. letech 20. století výzkumem stratosféry ve velkých výškách pomocí balónů. To jej inspirovalo k řešení problému s pevností stěn hlubokomořského plavidla. Navrhl plavidlo skládající se z dostatečně pevné kulové kabiny a plováku, který ji nadnáší. Plovák byl vyroben z plechu a naplněn benzínem. Benzín je dostatečně lehký a přitom prakticky nestlačitelný. Proto je schopen vyvozovat vztlak nezávisle na hloubce ponoru. Batyskaf klesá díky balastní zátěži, která je před výstupem odhozena.

Historie

První batyskaf FNRS-2 postavil profesor Piccard v roce 1948. S ním ale provedl jen dva ponory. Stroj pak odkoupilo francouzské námořnictvo (jeho kabina se stala základem FNRS-3) a Piccard postavil pro Itálii batyskaf Trieste. Ten se poprvé ponořil v roce 1954. 23. ledna 1960 (už ve službách amerického námořnictva) se Piccardův syn Jacques s Donaldem Walshem ponořili s tímto batyskafem do rekordní hloubky na dně Marianského příkopu (naměřená hloubka po korekci 10 921,9 m).

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Bathyscaphe Trieste hoisted.jpg
US Navy Bathyscaphe Trieste (1958 – 1963) is hoisted from the water by a floating crane, during testing by the Naval Electronics Laboratory in the San Diego, California, area. Trieste was being prepared for transportation to the Marianas Islands for a three-month series of deep-submergence operations. On 2 October 1959, she was loaded on the frieghter Santa Maria for the trip to the mid-Pacific. U.S. Naval History and Heritage Command Photograph.