Bavorovská vrchovina

Bavorovská vrchovina
Nejvyšší bod701 m n. m. (Stráž)
Rozloha678 km²

Nadřazená jednotkaŠumavské podhůří
Sousední
jednotky
Prachatická hornatina, Boubínská hornatina, Vimperská vrchovina, Svatoborská vrchovina, Nepomucká vrchovina, Horažďovická pahorkatina, Putimská pánev, Blatská pánev
Podřazené
jednotky
Budětická vrchovina, Prácheňská pahorkatina, Volyňská vrchovina, Miloňovická pahorkatina, Husinecká vrchovina, Netonická vrchovina, Netolická pahorkatina

SvětadílEvropa
StátČeskoČesko Česko
Horninyrula, granodiorit, žula
PovodíVltava
Souřadnice
Identifikátory
Kód geomorf. jednotkyIB-2F
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bavorovská vrchovina je geomorfologický podcelek v jihovýchodní části Šumavského podhůří. Rozprostírá se na ploše 678 km² a má průměrnou nadmořskou výšku 511 m.[1] Na západě sousedí s Boubínskou hornatinou, Vimperskou vrchovinou a Svatoborskou vrchovinou, na severu s Nepomuckou vrchovinou a Horažďovickou pahorkatinou, na východě s Putimskou a Blatskou pánví a na jihu s Prachatickou hornatinou. Má charakter plochého pohoří s erozně denudačním reliéfem.

Geologická stavba

Největší část Bavorovské vrchoviny budují ruly a migmatity jednotvárné série moldanubika. Do severozápadní části zasahuje rovněž pestrá série moldanubika a menší granodioritická tělesa středočeského plutonu. Na jihovýchodě se vyskytují menší žulová tělesa moldanubického plutonu.

Geomorfologické podcelky

Podhůří se člení na šest geomorfologických okrsků:

  • Budětická vrchovina
  • Prácheňská pahorkatina
  • Volyňská vrchovina
  • Miloňovická pahorkatina
  • Husinecká vrchovina
  • Netonická vrchovina
  • Netolická pahorkatina

Nejvyšší vrcholy

Nejvyšší vrcholky tohoto geomorfologického podcelku přesahují 600 m:

Vodstvo

Bavorovskou vrchovinou protékají řeka Otava, Blanice a Volyňka.

Související články

Reference

  1. DEMEK, Jaromír, a kolektiv. Zeměpisný lexikon ČSR. Hory a nížiny. Brno: Academia, 1987. 
  2. Mapy ČÚZK

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“