Bayerova maska

Uspořádání barevných filtrů v Bayerově masce, šedě obrazový snímač

Bayerova maska (též Bayerův filtr, Bayerova mozaika) je pole barevných filtrů, které se používá k filtraci světla dopadajícího na obrazový snímač u většiny jednosnímačových digitálních fotoaparátů. Je pojmenovaná po svém tvůrci, Bryci E. Bayerovi z firmy Eastman Kodak, který ji patentoval v roce 1976.

Vlastnosti

Bayerova maska se skládá ze tří druhů filtrů, z nichž každý propouští jen světlo určitého pásma – červené, modré nebo zelené. Jsou uspořádány v pravidelné mřížce ve skupinách po čtyřech, přičemž prvky propouštějící modrou a červenou jsou po jednom a pro zelenou jsou dva prvky. Dva prvky zrovna pro zelenou barvu byly zvoleny proto, aby zelená složka obrazu byla co nejkvalitnější. Oko je totiž k zelené barvě nejcitlivější, a tedy při pozorování fotografie také nejcitlivěji reaguje na možnou nedokonalost zobrazení zelené.

Nevýhody

Výsledkem snímání přes Bayerovu masku je sice snímek se stejným počtem pixelů jako rozlišení obrazového snímače, ale každý pixel obsahuje údaje jen o jedné dopadající barvě. Další dvě barevné složky nutné pro vznik barevného obrázku je potřeba dopočítat.

Alternativy

Kromě tohoto filtru se v digitálním snímání používají také fotoaparáty se třemi oddělenými snímači, kde každý zpracovává jen jednu barvu, neboť filtr před ním je jednobarevný. Další alternativou je použití snímače Foveon X3, který snímá všechny 3 barvy, každou pomocí jedné vrstvy.

V kosmickém výzkumu (meziplanetární sondy, Hubbleův teleskop) se používá systém jediného snímače, před kterým (někdy před, jindy za objektivem) je sada výměnných různobarevných filtrů. Barevný snímek vznikne až spojením několika snímků pořízených přes různé filtry.

Odkazy

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Bayer pattern on sensor.svg
Autor: en:User:Cburnett, Licence: CC BY-SA 3.0
A Bayer pattern on a sensor in isometric perspective/projection