Bazar
Bazar je trh, tržiště nebo kamenný či internetový obchod s použitým zbožím.
Termín
Původem perské slovo bazar (persky بازار, transliterace bāzār [bázár]) je ekvivalentem arabského slova suk (arabsky: سوق) a označuje několik obchodních aktivit. perský termín znamená exotický asijský trh či tržiště, postupně se rozšířil na tržiště či tržnici kdekoliv na světě. Slovník cizích slov definuje slovo bazar jako obchod s použitým zbožím, obchod se smíšeným zbožím horší jakosti nebo jednoduše tržiště, orientální trh [1].
Slovo bazar se v češtině v poslední době užívá často a stále více, je dokonce hledanější než slovo internet [2]. Slovo trh se v porovnání bazarem užívá mnohem méně[3] a je spíše vnímáno jako ekonomický prostor ke směně statků a služeb: Pro trh komodit či služeb (trh s obilím, trh s ropou, elektronikou apod.), není třeba uvádět, za jaké zboží jsou tyto komodity a služby směňovány, obvykle jde o směnu za peníze.
Hlavní význam
- Maloobchodní prodejna, v Česku označovaná souslovím obchod s použitým zbožím, anglicky second hand (znamená zboží z druhé ruky), z toho také slangově sekáč. Bývá někdy spojena s dalšími doprovodnými službami, jako jsou půjčovny průmyslového zboží nebo zastavárny. Jako každá obchodní firma mají i bazary zákonné povinnosti vystavovat doklady o koupi a informovat o záruční lhůtě [4].
- Autobazar je specializovaný obchod s ojetými motorovými vozidly. Často bývá zahrnut do kategorií všeobecných inzertních serverů.
- Bleší trh, lidově blešák, je bazar pod širým nebem.
- Jednorázová prodejní a společenská akce, při níž jednotlivci nabízejí ke koupi nepotřebné předměty denní potřeby jiným lidem.
- Charitativní bazar, na němž jednotlivec nebo firma pořádá výprodej určitého zboží a předem oznámí, že výtěžek věnuje na dobročinné účely.
Internetový bazar
Inzertní portál pro interaktivní nabídku a poptávku věcí; lze na něj umístit text, fotografie i videa. Většinou poskytuje uživatelům služby zdarma. Spojuje několik způsobů prodeje: přes inzerát, nebo v aukci, tj. v dražbě s přihazováním.
- Nejčastější je prodej elektroniky, oblečení, automobilů a náhradních dílů, potřeb pro dům a zahradu. Nejlépe se prodává dětské oblečení [5].
- Úspěšnost prodeje závisí závisí na několika faktorech: jasný popis zboží s fotografií, kontakt na prodávajícího a podmínky uskutečnění prodeje, tj. způsob dopravy a platby. Zboží lze vystavit také prostřednictvím mobilního telefonu, kdy po přihlášení na webovou stránku bazaru založíte inzerát, vyfotíte a uložíte fotografii.
Výhodné je osobní předání, protože kupující si může zboží prohlédnout, odzkoušet a ihned zaplatit.
Odkazy
Reference
- ↑ bazar - ABZ.cz: slovník cizích slov. ABZ.cz [online]. 2018-10-28 [cit. 2019-11-10]. Dostupné online.
- ↑ Prozkoumejte v Trendech Google zájem o vyhledávání výrazů bazar, internet podle času, místa a oblíbenosti. trends.google.com [online]. 2018-10-28 [cit. 2019-11-10]. Dostupné online.[nedostupný zdroj]
- ↑ Prozkoumejte v Trendech Google zájem o vyhledávání výrazů bazar, trh podle času, místa a oblíbenosti. trends.google.com [online]. 2018-10-28 [cit. 2019-11-10]. Dostupné online.[nedostupný zdroj]
- ↑ ČOI: Každá druhá kontrola v bazaru či zastavárně odhalila porušení zákona. parlamentnilisty.cz [online]. 2018-10-28 [cit. 2019-11-10]. Dostupné online.
- ↑ Z použitého zboží na internetu najde kupce třetina, nejlépe se prodávají věci na děti. Aktuálně.cz [online]. Economia, 2017-05-21 [cit. 2019-11-10]. Dostupné online.
Literatura
- HANZLÍČKOVÁ, Helena. Prostorová a sociální dimenze arabského tržiště. S. 3–35. Kulturní studia [online]. 1. 5. 2016. Roč. IV., čís. 1/2016, s. 3–35. Dostupné online. ISSN 2336-2766.
- PETRÁČKOVÁ, Věra; KRAUS, Jiří, a kol. Akademický slovník cizích slov A-Ž. 1. vyd. Praha: Academia, 1997. 834 s. ISBN 80-200-0607-9.
Související články
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu bazar na Wikimedia Commons
Média použitá na této stránce
Autor: Navid Sadighi, Licence: CC BY-SA 4.0
"Gan" means Wide in Turkish language; The Grand Bazaar of Tabriz is worlds biggest in its kind, it has a large effect in economy and culture of Iranian people.
Autor: Esin Üstün from Istanbul, Turkey, Licence: CC BY 2.0
Spice Bazaar - Gaziantep City - Turkey
Autor: Doris Antony, Berlin, Licence: CC BY-SA 4.0
Bazaar in Baxt — in Sirdaryo Province, Uzbekistan.