Beate Klarsfeld

Beate Klarsfeld
(c) Claude Truong-Ngoc / Wikimedia Commons - cc-by-sa-3.0
Rodné jménoBeate Auguste Künzel
Narození13. února 1939 (85 let)
Berlín
Povolánínovinářka, spisovatelka literatury faktu, aktivistka a politička
ZaměstnavatelNěmecko-francouzská organizace mládeže
Oceněnírytíř Řádu čestné legie (1984)
důstojník Řádu čestné legie (2007)
komandér Národního řádu za zásluhy (2011)
komandér Řádu čestné legie (2014)
Záslužný kříž 1. třídy Záslužného řádu Spolkové republiky Německo (2015)
… více na Wikidatech
Politická stranaSociálnědemokratická strana Německa
ChoťSerge Klarsfeld
DětiArno Klarsfeld
Lida Klarsfeld
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Beate Klarsfeld (* 13. února 1939, Berlín, Německo), rozená Beate Auguste Künzel, je německá novinářka a protinacistická aktivistka.

Společně se Serge Klarsfeldem (* 17. září 1935 v Bukurešti, Rumunsko) se po přijetí domova v Paříži, jako manželé, v roce 1963 zavázali zdokumentovat holokaust a realizovat další antinacistické aktivity. Jsou nazýváni lovci nacistů.

Život Beate a Serge

Beate se narodila jako dcera vojáka Wehrmachtu. V roce 1966 byla propuštěna z práce v Deutsch Französisches Jugendwerk (francouzsko-německá Alliance pro jih) poté, co začala vést kampaň proti německému kancléři Kurtu Georgovi Kiesingerovi kvůli jeho nacistické minulosti. Získala mezinárodní pozornost, když v roce 1968 Kiesingera fyzicky napadla (dala mu facku), za což byla odsouzena k jednomu roku vězení. Jejím advokátem byl Horst Mahler.

V srpnu 1970 byla zatčena ve Varšavě komunistickými úřady a vyhoštěna z Polska, protože protestovala proti antisionismu.

Serge Klarsfeld byl zatčen v Německu a v Sýrii, když pronásledoval Aloise Brunnera a dožadoval se jeho vydání. Klarsfeldovi byli také zapojeni do vyhledávání a stíhání Klause Barbieho, René Bousqueta, Jeana Leguaye, Maurice Papona a Paula Touviera za jejich válečné činy.

V roce 1984 Serge a Beate Klarsfeld vyhráli proces ve Francii, když vedli tažení proti bývalému generálnímu tajemníkovi OSN Kurtu Waldheimovi (později v roce 1986 zvolenému prezidentem Rakouska), který byl činný za války ve Wehrmachtu.

9. června 1979 byli Klarsfeldovi cílem bombového útoku na jejich automobil, v němž však nikdo nebyl zraněn. K útoku se přihlásila nacistická ODESSA, která požadovala, aby Klarsfeldovi zastavili pronásledování (bývalých) nacistů.

Serge a Beate Klarsfeldovi jsou mezinárodně známí svými protinacistickými aktivitami a protesty proti rasismu. V roce 1996 se připojili k protestům proti Radovanu Karadžićovi a Ratko Mladićovi, souzeným za válečné zločiny a genocidu v bývalé Jugoslávii. Za podporu Izraele však byli odsouzeni antisionistickými elementy.[zdroj?]

Jejich aktivity byly označené za příliš kruté a příliš unáhlené několika soudy ze západní Evropy. Antinacistická kampaň Klarsfeldových byla zdramatizovaná v roce 1986 ve filmu nazvaném Nacistický lovec: příběh Beate Klarsfeldové.

V roce 2012 kandidovala jako nestranice na německou prezidentku za socialisticko-komunistickou stranu Die Linke.[1]

Život Serge Klarsfelda před sňatkem

Serge Klarsfeld strávil válečné roky ve Francii. V roce 1943 byl jeho otec unesený SS v Nice, po zátahu objednaném od Aloise Brunnera, a byl pak deportovaný do koncentračního tábora Osvětim, kde zemřel v plynové komoře. Mladý Serge vyrůstal v domově pro židovské děti ovládaném OSE (Ouvre de Secours Enfants); jeho matka a sestra také nepřežily válku.

Reference

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Beate Klarsfeld par Claude Truong-Ngoc septembre 2015.jpg
(c) Claude Truong-Ngoc / Wikimedia Commons - cc-by-sa-3.0
Beate Klarsfeld, née le 13 février 1939 à Berlin, est une militante anti-nazie, travaillant pour la mémoire de la Shoah.