Bechyně (nádraží)

Bechyně
Nádraží v Bechyni
Nádraží v Bechyni
StátČeskoČesko Česko
KrajJihočeský
MěstoBechyně
Souřadnice
Bechyně
Provozovatel dráhySpráva železnic
Kód stanice754820
TraťTábor–Bechyně
Nadmořská výška415 m n. m.
V provozu od15. května 1928
Zabezpečovací zařízeníelektromechanické (ústřední zámek)
Dopravní koleje2
Nástupiště (nástupní hrany)2 (2)
Prodej jízdenekNe
Návazná dopravaNe
Služby ve staniciČekárna pro cestujícíBariérové WC
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bechyně je železniční stanice ve východní části města Bechyně v okrese Tábor v Jihočeském kraji nedaleko řeky Lužnice. Leží na jednokolejné elektrizkované trati 202 (1500 V DC). Ve městě se dále poblíž původního nádraží nachází železniční zastávka Bechyně zastávka.

Historie

Původní železniční stanici, která se nacházela na opačném břehu řeky od centra města, vybudovala soukromá společnost Družstvo bechyňské dráhy v rámci výstavby tratě z Tábora, přes který od roku 1871 procházela trať společnosti Dráha císaře Františka Josefa (KFJB) na trase nově budovaného spojení Vídně a Prahy. Nádraží v Bechyni vzniklo jako koncová stanice, dle typizovaného stavebního vzoru. Elektrizovaná dráha se stala první svého druhu v Rakousku-Uhersku a ve střední Evropě vůbec, na jejím budování se významnou měrou podílel podnikatel a vynálezce František Křižík.

Roku 1928 byla po nově otevřeném bechyňském mostu železnice zprovozněna až do města, čímž se délka trati prodloužila z 23 na 24 kilometrů. Zpočátku se do Bechyně jezdilo přes staré nádraží úvraťově, ale od 15. května 1929 byl zprovozněn oblouk pro nový směr a část tratě ke starému nádraží byla změněna na vlečku, napojenou na vlastní trať směrem k Bechyni, a staré nádraží bylo změněno v nákladiště dřeva.

Popis

Nachází se zde dvě nekrytá úrovňová nástupiště, která jsou přístupná pomocí úrovňových přechodů přes koleje. Ze stanice odbočují dvě vlečky do přilehlých průmyslových areálů (mimo provoz – stav k roku 2018).

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Czech Republic adm location map.svg
(c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de
Location map of the Czech Republic
Crystal Clear action button cancel.svg
Autor: Ekips39 (vectorisation), Everaldo Coelho and YellowIcon (original), Licence: LGPL
Ikonka z ikonkové sady Crystal Clear
Aiga waitingroom inv.svg
Autor: Poiizu, Licence: CC BY-SA 3.0
This image is from a collection commissioned by the United States Department of Transportation and designed by AIGA. It is copyright-free, and is available here
RWBA WC.svg
RWBA symbol: toilet
Bechyně železniční stanice(2).jpg
Autor: Fojsinek, Licence: CC BY-SA 4.0
Bechyně železniční stanice(2)