Bellinghamské mezinárodní letiště

Bellingham International Airport
Letiště na snímku USGS.
Letiště na snímku USGS.
Základní informace
Typ letištěmezinárodní veřejné civilní
ProvozovatelPort of Bellingham
Otevření1940
Nejbližší městoBellingham (5 km)
Kód letiště ICAOKBLI
Kód letiště IATABLI
Souřadnice
Nadmořská výška51,8 m
Vzletové a přistávací dráhy
  • 16/34 – asfalt, 2042× m
Odkazy
WebOficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bellinghamské mezinárodní letiště (Bellingham International Airport) je civilní letiště, které leží pět kilometrů severozápadně od města Bellingham v americkém státě Washington. Má pouze jednu ranvej a díky své blízkosti k Britské Kolumbii působí také jako odlehčení pro mezinárodní letiště Vancouver. Na webových stránkách společnosti Allegiant Air je dokonce označováno jako Bellingham/Vancouver.

Letiště momentálně prochází renovací, konkrétně jeho osobní terminál, jehož velikost bude zvětšena z 2 500 m² na 7 900 m². První fáze renovace skončila při dokončení nového prostoru bran a odstranění dočasných mobilních čekáren. V prostoru bran se nachází pět bran, kavárna, občerstvení a restaurace, jejíž konstrukce však stále probíhá. Ve druhé fázi bude přidán kolotoč pro odbavování zavazadel, zvětšeny pokladny a bezpečnostní prostory. Druhá fáze bude dokončena v roce 2013. Původně měla být expanze dokončena v roce 2018 a její urychlení přineslo zvýšení ceny, která je pokryta většími poplatky cestujících a větším parkovným.

Historie

V roce 1936 zakoupil okres Whatcom 81 hektarů půdy pro stavbu letiště, na kterém měly být původně tři ranveje, ale téměř čtyři roky trvalo, než byla dokončena první ranvej. Letiště se stalo dočasným hraničním přechodem, ale pomalá stavba ho nechávala v nejistém stavu. United Airlines sem chtěly létat pouze když bude letiště dost bezpečné pro jejich letadla a udrží si svůj status hraničního přechodu. Okamžitě po dokončení byl postaven terminál, navržený F. Stanleym Piperem, a letiště bylo otevřeno v roce 1940 s více než pěti sty zaměstnanci.

Ve stejném roce ale letiště přebral technický sbor americké armády, který zde postavil další dvě ranveje, hangáry a bydliště. Ihned po útoku na Pearl Harbor začalo používat letiště 4. letectvo Spojených států amerických k obraně pobřeží Pacifiku. Poté ho letectvo využívalo k přepravě letadel přes Aljašku do Sovětského svazu.

Letectvo opustilo letiště v roce 1946 a předalo ho administraci válečných majetků, která ho vrátila okresu Whatcom a do konce čtyřicátých letech ho přestavěla na civilní letiště. Momentálně už je v provozu jen ta nejdelší ranvej, jelikož ty zbylé dvě úhlopříčné ranveje zchátraly a jejich východní konce jsou používány jako pojezdové dráhy.

V devadesátých letech minulého století bylo zakoupeno několik pozemků za účelem rozšíření ranveje, jelikož se předpokládalo, že letiště Sea-Tac nedostane třetí ranvej. Letiště pak postihla velká rychlost obratu.

V roce 2007 bylo letiště domovem krátkodobé aerolinky Western, které brzy zkrachovaly, a také sem létala ohijská společnost Skybus Airlines, která také příliš dlouho nevydržela. V březnu 2008 zde ale zřídila svou šestou základnu společnost Allegiant Air, která má v Bellinghamu čtyři letadla McDonnell Douglas MD-80 a jako část své expanze v budoucnu přidá páté.

Jelikož většina pasažérů, kteří cestují na letiště, je kanadská, tak se v roce 2010 rozhodla Britská Kolumbie zrušit přistávací poplatky a palivové daně.

V září 2010 byla dokončena 26 milionů dolarů drahá obnova ranveje, která umožňuje přistání letadel až do velikosti Boeingu 757. Projekt byl proveden v očekávání nového spojení mezi Bellinghamem a Havajskými ostrovy, na kterém chce společnost Allegiant Air provozovat právě Boeingy 757.

Destinace

Statistiky

Deset nejvyužívanějších domácích tras z Bellinghamu (červenec 2010 - červen 2011)
PořadíLetištěPasažérůPřepravci
1Nevada Las Vegas187 000Alaska, Allegiant
2Washington Seattle/Tacoma111 000Alaska
3Havaj Honolulu24 000Alaska
4Arizona Phoenix/Mesa23 000Allegiant
5Kalifornie Palm Springs23 000Allegiant
6Kalifornie Oakland22 000Allegiant
7Kalifornie San Diego16 000Allegiant
8Kalifornie Los Angeles16 000Allegiant
9Kalifornie Long Beach15 000Allegiant
10Oregon Portland2 000

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Bellingham International Airport na anglické Wikipedii.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of California.svg
Flag of California. This version is designed to accurately depict the standard print of the bear as well as adhere to the official flag code regarding the size, position and proportion of the bear, the colors of the flag, and the position and size of the star.
Flag of Oregon.svg
Flag of Oregon (obverse): The flag was adopted by the state on February 26, 1925.[1] The state seal was decided in 1903.[2][3]
Flag of Nevada.svg
Flag of the State of Nevada. The flag is described in Nevada Revised Statutes Chapter 235, Sec. 20 as follows: The body of the flag must be of solid cobalt blue. On the field in the upper left quarter thereof must be two sprays of Sagebrush with the stems crossed at the bottom to form a half wreath. Within the sprays must be a five-pointed silver star with one point up. The word “Nevada” must also be inscribed below the star and above the sprays, in a semicircular pattern with the letters spaced apart in equal increments, in the same style of letters as the words “Battle Born.” Above the wreath, and touching the tips thereof, must be a scroll bearing the words “Battle Born.” The scroll and the word “Nevada” must be golden-yellow. The lettering on the scroll must be black-colored sans serif gothic capital letters.