Benbecula

Benbecula
Benbecula by Sentinel-2.jpg
Benbecula
StátSpojené královstvíSpojené království Spojené království
Zeměpisné souřadnice
Osídlení
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Benbecula (gaelsky Beinn nam Fadhla nebo Beinn na Faoghla, česky „místo nad brody“)[1] je ostrov ve skotských Vnějších Hebridách. Podle sčítání lidu v roce 2011 zde žije 1283 stálých obyvatel, významná část z nich je katolického vyznání. Více než polovina obyvatel hovoří gaelsky, i když jejich podíl poklesl ze 75 % v roce 1921 na 56 % v roce 2001.[2]

Geografie

(c) Rupert Fleetingly, CC BY-SA 2.0
Loch Ba Una

Rozloha ostrova je 82 km², rozměry jsou 12 km z východu na západ a stejně ze severu na jih. Leží mezi ostrovy Severní Uist a Jižní Uist. Ostrov je nízko položený, většina leží méně než 20 metrů nad mořem. Nejvyšším bodem ostrova je 124 m vysoký Ruabhal. Kultivovaná půda leží na západním pobřeží, východní polovina je pokryta jezery a rašeliništi. Největší osadou je Balivanich, který je administrativním centrem i pro sousední ostrovy. Nedaleko leží ostrovní letiště.

Památky a historie

Na ostrově je řada menhirů včetně zbytků neolitického kamenného kruhu v Rubha Bhidein. Dva komorové hroby se nacházejí mezi Loch Ba Una a Loch nan Clachan. Je zde naleziště z doby kultury zvoncových pohárů a zbytky staveb z doby železné. Kamenná stéla se symboly z Dun Buidhne je jediným dokladem piktského osídlení Vnějších Hebrid.

Mezi 9. a 13. stoletím byl ostrov součástí Ostrovního království, vytvořeného norskými Vikingy v oblasti Hebrid. Roku 1266 se stal součástí Skotského království. Ve středověku náležel Pánům z Ostrovů (Lords of the Isles) z klanu MacDonald. Z tohoto období pochází zřícenina hradu Borve Castle.

V roce 1746 byla k ostrovu zahnána loď, na níž prchal Karel Eduard Stuart, poražený v bitvě u Cullodenu. Obyvatelstvo ostrova s jakobitskou rebelií sympatizovalo. Protože byla na princovu hlavu vypsána odměna, převezla jej tajně Flora MacDonald na ostrov Skye.

V 19. století bylo obyvatelstvo ostrova vyháněno, aby byla získána půda pro chov ovcí.

V roce 1958 byla na ostrově zřízena vojenská základna v souvislosti s raketovou střelnicí na Jižním Uistu.[3]

Dostupnost

Silniční mosty spojují Benbeculu s oběma sousedními velkými ostrovy, Severním Uistem a Jižním Uistem. Byly zřízeny na místě brodů, od nichž se odvozuje jméno ostrova. Pravidelná lodní linka k ostrovu nezajíždí. Na ostrově je malé letiště.[4]

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Benbecula na anglické Wikipedii.

  1. Undiscovered Scotland - Benbecula Dostupné online.
  2. Scotland’s Census Dostupné online.
  3. Encyklopedia Britannica - Benbecula Dostupné online.
  4. Benbecula Airport Dostupné online.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Red pog.png

Shiny red button/marker widget.

Converted from SVG
Benbecula by Sentinel-2.jpg
Autor: Copernicus Sentinel-2, ESA, Licence: CC BY-SA 3.0 igo
Date: 2018-06-28

Sensor: MSI on Sentinel-2A

Resolution: 10m

RGB Composites: True color, Band 4-3-2
United Kingdom adm location map.svg
(c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de
Location map of the United Kingdom