Beograd-Centar

Beograd-Centar
StátSrbskoSrbsko Srbsko
MěstoBělehrad
Souřadnice
Beograd-Centar
Provozovatel dráhyIŽS
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Interiér nádražní budovy
Nástupiště

Beograd-Centar (v srbské cyrilici Београд-Центар; neformálně též známá pod názvem Prokop/Прокоп) je železniční stanice v srbské metropoli Bělehradu. Nachází se jižně od centra města (v blízkosti křižovatky Mostar) a slouží pro regionální, dálkovou i mezinárodní dopravu (vlaky systému Beovoz a další). Její slavnostní otevření se uskutečnilo dne 26. ledna 2016 za přítomnosti premiéra země Aleksandra Vučiće.[1]

Historie

Rozhodnutí o výstavbě nového nádraží padlo na přelomu 60. a 70. let 20. století, kdy dynamicky rostoucí Bělehrad pod vedením primátora Branka Pešiće přemýšlel nad možností modernizace svého železničního uzlu. Nakonec bylo rozhodnuto o vybudování nového, podzemního nádraží, které by nahradilo dosavadní hlavní nádraží. Koncipováno bylo jako průjezdné; umístěno na železniční spojnici, která se na západní straně napojuje na trať ve směru na Nový Bělehrad a na východ se rozpojuje do dvou směrů (pod centrem města na Vršac a na jih do Niše). Výhledově mělo být napojeno na síť metra, které však zatím nebylo vybudováno.

Moderní projekt, který byl roku 1974 navržen s kapacitou deseti tisíc lidí za hodinu, značným způsobem rozděloval bělehradskou veřejnost. I přesto však byl nakonec zrealizován. Výstavba začala v roce 1977[2] a skončila roku 1979. Vzhledem k rozsáhlým hospodářským problémům socialistické Jugoslávie však nebyla výstavba dokončena, ale zakonzervována, neboť rozsáhlý projekt nového nádraží, který financovalo dílem město Bělehrad, dílem Jugoslávské železnice a dílem republika Srbsko, přestal být politicky podporován. Do popředí se dostávala stále více jeho cena a otázkou zůstávala i jeho skutečná potřebnost.

Na počátku 90. let byla výstavba opětovně obnovena, a to i přes faktický rozpad Jugoslávie, který znemožňoval v podstatě jakoukoliv investiční aktivitu v zemi. Byly položeny koleje, dokončeny jen ty nejnutnější části stavby a nádraží začalo sloužit prvním cestujícím. Spolu s podzemním nádražím Vukov spomenik, které se nachází blíže centru města, začalo sloužit pro příměstskou dopravu a tuto roli má do dnešní doby. Zprovozněny byly nakonec 2 nástupiště z celkem pěti; stavba byla dokončena zhruba do své poloviny.

Po roce 2000 bylo vyhlášeno hned několik výběrových řízení na dostavbu nádraží; některé však byly neúspěšné a jiné byly zrušeny pro podezření z podvodů.

V souvislosti s ekonomickým oživením země byla v roce 2014 obnovena výstavba nádraží,[3] která skončila roku 2016.[4] Projekt přemístění historického nádraží byl oživen v souvislosti s koncepcí Beograd na vodi, která počítá s likvidací starého nádraží; především kvůli uvolnění klíčových prostor pro novou výstavbu v centru srbské metropole. Finanční prostředky na dostavbu nádraží zajistil Kuvajtský fond pro arabský investiční rozvoj.[5]

Slavnostní otevření se uskutečnilo v lednu 2016, kdy na nádraží začaly zajíždět i meziměstské vlaky z Nového Sadu a Pančeva. Od roku 2018, kdy ukončila provoz stará hlavní železniční stanice, zajíždějí na Prokop všechny mezinárodní vlaky, kromě vlaku do Baru (ten je odbavován ze stanice Topčider). V roce 2022 započaly práce na dokončení obchodního centra nad krytým nástupištěm nádraží.[1]

V červnu 2019 uvedli do provozu dva dodatečně vybudované výtahy.[6]

Reference

  1. a b Blic.rs [online]. Blic.rs, 2016-01-26 [cit. 2016-01-26]. Dostupné online. (srbsky) 
  2. Zpráva na portálu balkans.aljazeera.net (srbsky)
  3. Článek na portálu pressonline.rs (srbsky). www.pressonline.rs [online]. [cit. 2015-06-10]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2015-06-12. 
  4. Článek na portálu b92.net (srbsky)
  5. Článek na portálu novosti.rs (srbsky)
  6. www.ekapija.com [online]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Свјетлопис жељезничке станице Биоград центар7.jpg
Autor: Andrija12345678, Licence: CC BY-SA 4.0
Свјетлопис жељезничке станице Биоград центар.
Prokop sedmi kolosek.jpg
Autor: Orjen, Licence: CC BY-SA 4.0
Prokop railway station
Свјетлопис жељезничке станице Биоград центар12.jpg
Autor: Andrija12345678, Licence: CC BY-SA 4.0
Свјетлопис жељезничке станице Биоград центар.