Berla

Hlavice biskupské berly. Irsko, 9. stol.

Berla (z lat. ferula, hůl[1]) je pevná hůl, sloužící primárně jako opěra při chůzi. Pastýřská hůl se zahnutým koncem byla vzorem pro žezlo egyptských faraonů. Může být také insignií (odznakem úřadu) prelátů, a to biskupů, arcibiskupů, děkanů a opatů v některých křesťanských církvích.

Pastýřská hůl

Dřevěná berla byla odedávna hlavním nástrojem i symbolem poutníků a pastýřů. Pastýřům zejména drobného dobytka sloužila ke shánění stáda, případně i k obraně. Už ve starověku bývala atributem panovníků: krátkou berlu se zahnutým koncem užívali jako žezlo například faraóni ve starověkém Egyptě, příklad byl nalezen v hrobě faraona Tutanchamona.

Francie, 13. stol.
Francie, 13. stol.
Francie, 18. stol.
Francie, 18. stol.
Ferula, Rusko, 20. stol.
Ferula, Rusko, 20. stol.

Biskupská berla

Související informace naleznete také v článku Biskupská berla.

Ozdobná pastýřská hůl, nahoře ukončená hlavicí, nebo zahnutá do tvaru písmene C, písmene T (tau) nebo zavinutá do spirály, se stala v raném středověku odznakem úřadu a symbolem křesťanských biskupů jako biskupská berla (lat. pedum). Symbolicky se předává jako pověřovací atribut moci. V katolické, anglikánské a některých protestantských církvích ji užívá biskup nebo opat při slavnostních příležitostech, obvykle s dalšími odznaky (mitra, pektorál, prsten), a drží ji v levé ruce. Ve východních církvích se užívá ferula ve tvaru písmene T s mírně ohnutým horním ramenem.

Papežové někdy užívají berlu, někdy ferulu ve tvaru kříže.

Berle

Berle do podpaží
Berle na předloktí "Ganymed"

Jako pomůcka při chůzi se už ve středověku užívaly dřevěné podpažní berle, často směrem vzhůru rozvidlené a opatřené poduškou, o niž se člověk v podpaží opírá. Dnes se častěji používají kratší „francouzské hole“, kovové předloketní berle s otevřenou nebo uzavřenou plastikovou objímkou na předloktí a s držadlem.

Metaforický význam

Berla nebo častěji berlička může v přeneseném smyslu znamenat oporu něčeho chatrného, co ji nezbytně potřebuje, aby nepadlo.

Odkazy

Reference

  1. V. Machek, Etymologický slovník. Heslo Berla.

Literatura

  • Ottův slovník naučný, heslo Berla. Sv. 3, str. 821
  • LOJEK, Antonín Symbolika biskupské hole v obraze. [The symbolism of the crosier in paintings.] Melior est aquisitio scientiae negotiatione argenti. Pocta prof. Ignácovi Antonínovi Hrdinovi, O.Praem k šedesátým narozeninám. Praha : Královská kanonie premonstrátů na Strahově, 2013 - (Šidlovský, E.; Valeš, V.; Polesný, J.), s. 167-179 ISBN 978-80-260-3820-7

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Crutch (PSF).png
Line art drawing of two forms of crutches.
Paterita FR Limoges.sec 13.jpg
Crosier, 13th century, Limoges, France. In the collections of the Hermiatge Museum in Saint Petersburg.
GANYMED, 2 Gehhilfen.jpg
Autor: unknown, Licence: CC BY-SA 3.0
Crosier.jpeg
Crozier of Saint w:Dimitry of Rostov the Miracle Worker. Museum inventory number 788. In the Rostov museum. Rostov Velikiy
The Crozier of Clonmacnoise.png
The Crozier of Clonmacnoise. illustration in the book Historic ornament : treatise on decorative art and architectural ornament, vol.2 by James Ward (1851 - 1924)
Vesoul Bishop crozier.jpg
Autor: Remi Mathis, Licence: CC BY-SA 3.0
Crozier of the bishop of Vesoul Jean-Baptiste Flavigny (end of 18th c.). Silver. Deposi of parish Saint-Georges to musée Georges-Garret of Vesoul, inv. D 989.1.1